۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

آشنایی با شیدا جاهد آوازخوان

title:"آشنایی با شیدا جاهد آوازخوان-anamnews.com"alt:"آشنایی با شیدا جاهد آوازخوان-anamnews.com"

آشنایی با شیدا جاهد آواز خوان موسیقی سنتی

آنام نیوز«شیدا جاهد» – آوازخوان موسیقی سنتی ایران- که در طول عمر هنری خویش آثار متعددی خلق کرد که بسیاری از آنها جزو پرمخاطب‌ترین آثار موسیقی در دهه‌های اخیر است و در دولت دهم به علت ممنوع‌الکاری نتوانست به فعالیت‌های هنری خود ادامه دهد، بعد از ماه‌ها تحمل بیماری ساعتی پیش در بیمارستان لاله‌ی تهران درگذشت.

«شیدا» مدتی پیش بعد از عمل جراحی از بیمارستان مرخص شد؛ اما بعد از مدتی متاستاز کرده و بافت‌های سرطانی ریه‌ی او را تحت تاثیر قرار داد، علاوه بر آن سرطان کمر و لگن او را نیز درگیر کرد. او از ده روز پیش بار دیگر در بیمارستان – لاله- بستری شد و از دو روز قبل به کما رفته و در بخش آی.سی.یوی این بیمارستان بستری شده بود. این در حالی است که او پیش از درگیری به این بیماری، سال‌ها در دولت دهم ممنوع‌الفعالیت شده بود و امکان ارایه‌ی اثری را نداشت. اتفاقی که «جاهد» می‌گوید در تشدید بیماری او نقش مهمی را ایفا کرد.

سیدعباس سجادی مشاور معاون هنری وزارت ارشاد در گفتگو با خبرنگار مهر درگذشت این خواننده موسیقی ایرانی را تایید کرد و گفت: شیدا جاهد از پنجشنبه ۶ اسفند ماه در بیمارستان لاله به کما رفت و در کمال تاسف ساعت ۲۲ یکشنبه ۹ اسفند دار فانی را وداع گفت.

وی با اشاره به اینکه شیدا جاهد مدت ها بود با بیماری سرطان مبارزه می کرد، بیان کرد: مرحوم شیدا جاهد از جمله هنرمندان شریف حوزه موسیقی بود. او با همه فراز و نشیب هایی که در این حوزه وجود داشت تمام تلاش خود را برای حفظ موسیقی اصیل ایرانی انجام داد و با وجود اینکه در طول عمر ارزشمند خود پیشنهادهایی از سوی کشورهای خارجی داشت در ایران ماند و آثار جاودانه ای را همراه با همسر خود مسعود جاهد خلق کرد.

سجادی بیان کرد: زمان و مکان برگزاری مراسم تشییع پیکر زنده یاد جاهد متعاقبا اعلام‌می شود.

title:"آشنایی با شیدا جاهد آوازخوان-anamnews.com"alt:"آشنایی با شیدا جاهد آوازخوان-anamnews.com"

سابقه هنری شیدا جاهد

«شیدا جاهد» از خوانندگان قدیمی است که طی سال‌های اخیر کنسر‌ت‌هایی را برای زنان اجرا کرده است. او چند آلبوم نیز به صورت هم‌خوانی با همسرش منتشر کرد اما یکی از آلبوم‌هایش به تشخیص وزارت ارشاد دولت قبل و با ادعای غالب بودن صدای زن ممنوع و جمع‌آوری و باعث ممنوع‌الکار شدن آنان شد. جاهد در دولت جدید، فعالیت‌های رسمی‌اش را از سرگرفت. این هنرمند چند سال بود که با بیماری سرطان رحم دست و پنجه نرم می‌کرد.«شیدا جاهد» از دوران کودکی تحت تاثیر صدای گرامافون پدر و زمزمه های مادرش که تصنیف های قمر را نجوا می‌کرد با آوای موسیقی آشنا شد، شیدا علاقه اش را به آواز را در دوران تحصیلی اش و به ویژه در اردوهای دانش آموزی که در شهرستان نوشهر برگزار می‌شد نشان داد و به اجرای برنامه های هنری پرداخت، او بعد ها در تهران نزد استادانی چون احمد ابراهیمی، صدیق تعریف و محمدرضا شجریان رفت و از تجربه های آنان بهره گرفت، ایشان در آوازخوانی از استادان موسیقی سنتی ایرانی پیروی می کند، این هنرمند در سال ۱۳۷۴ با «مسعود جاهد» آهنگساز و نوازنده‌ نی ازدواج کرد و از همین زمان به صورت رسمی با همکاری همسرش وارد عرصه‌ موسیقی ایرانی شد و گروه موسیقی بانوان «کرشمه» را تشکیل داد و کنسرت هایی نیز در تهران برای بانوان اجرا کرد.

شما می توانید آهنگ زیبای  “پنجره باز می شود بوی بهار می رسد” – از شیدا و مسعود جاهد را در کانال تلگرام آنام نیوز بشنوید کلیک کنید

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *