۱۳۹۷/۰۷/۲۷

آخرین اخبار

نقد فیلم «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود»

 

titleنقد فیلم «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
عکس: vox.com

 

نقد فیلم «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود»

آنام:

فیلم «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» Mr. Smith Goes to Washington     درام کمدی محصول کارگردان و تهیه‌کننده شهیر سینما «‌فرانک کاپرا»ست. نظر بسیاری از مردم بر این است که این فیلم که بزرگ‌ترین موفقیت فرانک کاپرا را رقم زد یادآور فیلم قبلی او «آقای دیدز به شهر می‌رود» (۱۹۳۶) است. [درواقع آن‌طور که استودیوی فیلم‌سازی کلمبیا ابتدا اعلام کرد قرار بود فیلم با نام «آقای دیدز به واشنگتن می‌رود» با بازی «گری کوپر» در نقشی مشابه نقش قبلی شخصیت «لانگفلو دیدز» ساخته و اکران شود.]

«جیمز استوارت» با ایفای نقش در این فیلم، جای خود را به‌عنوان بازیگری مطرح در جرگه بازیگران روز محکم کرد. او در فیلم «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» بار دیگر با ژان آرتور (در نقش منشی منفعت‌طلب) که سال گذشته نیز با او در فیلم «نمی‌تونی اونو با خودت ببری» ایفای نقش کرده بود، همبازی شد.

شخصیت اسمیت نماینده نیروی شگرف آزادی، دمکراسی و اخلاق آمریکایی علیه ظلم و شرارت است که در رفتار ساده‌لوحانه و‌ آرمانگرایانه یک سیاستمدار میهن‌پرست جوان متبلور می‌شود. او که به‌عنوان سناتوری دون‌پایه از ایالتی بی‌نام به واشنگتن (نماد آزادی و دمکراسی) فرستاده می‌شود، در مواجهه با فریبکاریهای دستگاه سیاست به بلوغ عقلانی رسیده، با فساد سیاسی در تشکیلات سیاسی ایالتش درمی‌افتد و در نقش یک قهرمان اخلاقگرا از ارزشهای آمریکایی صیانت می‌کند. مونتاژ صحنه‌هایی از مناظر سیاحتی و دیدنی پایتخت آمریکا و گلچینی از ترانه‌های میهن‌پرستانه آمریکایی، سروده دیمیتری «تیومکین» (مانند «یانکی دودل»، «وطنم، به خاطر توست»، «در‌ّه ردریور»، و «وقتی جانی به خانه برمی‌گرده») در جذابیت فیلم نقش به‌سزایی دارند.

برای برداشت صحنه‌های مجلس سنا دکور کامل صحن مجلس ساخته شد و طرز کار دمکراسی آمریکایی به نحو دقیق و وفادارانه‌ای به نمایش گذاشته شد. (مانند نحوه گذراندن مراحل قانونی یک لایحه، دم و دستگاه سیاسی، سخنرانی طولانی و بازدارنده و غیره).

نگاه انسانی فیلم و بازی شگفت‌انگیز هنرپیشگان، موجب موفقیت آن در گیشه شد و منتقدان نیز نگاه مثبتی به آن داشتند. اما این اثر بحثهایی را نیز دامن زد تا جایی که برای ممانعت از اکران آن (دو ماه پس از آغاز جنگ جهانی دوم) فشارهایی نیز وارد شد؛ علت فشارها از این امر ناشی می‌شد که فیلم او یک فیلم تبلیغاتی بود، فساد سیاسی را به نمایش می‌گذاشت، و رنگ و لعابی ضد دمکراتیک به نظام حکومتی آمریکا زده بود. اما متقابلاً به وفاداری به ارزشهای سنتی میهن‌پرستی آمریکایی و وفاداری به مردم دعوت می‌کرد.

فیلم کاپرا نامزد دریافت یازده جایزه اسکار سینمایی شد از جمله، بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین بازیگر (جیمز استوارت)، بهترین بازیگر نقش دو‌ّم (هری کاری و کلاد رینز)، بهترین موسیقی متن (دیمیتری تیومکین)، بهترین صدابرداری (جان لیواداری)، بهترین تدوین، بهترین فیلمنامه (سیدنی بوچمن)، و بهترین داستان. جایزه انحصاری به لوئیس آر. فاستر به خاطر داستان فیلم تعلق گرفت که رمانی بود به نام «نجیب‌زاده‌ای از مونتانا».

 

titleنقد فیلم «آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود» " http://anamnews.com/" alt:"پوستر فیلم"
عکس: Idmb

منبع: نقد فارسی

لینک کوتاه: https://goo.gl/Y9XScT

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *