۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

آهنگ و ترانه هایی که از سرشما خارج نمی شوند!

ترفندهای درمان و پیشگیری از کرم گوش earworms

آهنگ و ترانه هایی که از سرشما خارج نمی شوند!

آنام: حتما برای شما هم پیش آمده که روزی ترانه خاصی به گوشتان خورده باشد و بعد این ترانه به مغز شما چسبیده باشد و در تمام روز در مغزتان تکرار و تکرار شود. برآورد می‌شود که ۹۰ درصد مردم، دست‌کم هفته‌ای یک‌بار کمابیش دچار همین حالت می‌شوند. شاید ما از کنار این پدیده به‌سادگی عبور کنیم و دیگر به آن فکر نکنیم، اما روان‌شناس‌ها از کنار آن بی‌تفاوت عبور نکرده‌اند و این پدیده را دستمایه تحقیقات تازه‏ای قرار دادند.
title:"آهنگ و ترانه هایی که از سرشما خارج نمی شوند! - http://anamnews.com/"alt:"آهنگ و ترانه هایی که از سرشما خارج نمی شوند! - http://anamnews.com/"

کرم گوش: چرا آهنگ ها در ذهن ما گیر می افتند؟

راجع به کرم گوش چیزی شنیدید؟ اگر شما هم از آن دسته ۹۲درصدی از مردم باشید که دچار این مشکل هستند، درک رنجی که مردم از این مشکل می برند برای شما ساده تر خواهد بود.

به گزارش میگنا گاهی ترانه و یا ملودی محبوب شما از سرتان خارج نمی شود و به شکلی به مغز شما می چسبد و در یک حلقه

روان‌شناسان نام «کرم گوش» یا «earworms» را برای این موسیقی‌ها انتخاب کرده‏اند. براساس تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، مشخص شد که این کرم‌های گوش‌ می‌توانند چنددقیقه تا چندساعت دوام داشته باشند و در موارد اندکی هم آزارنده باشند

تکرار می شود. به این مشکل کرم گوش می گویند. شرایطی که در مواردی بسیار رنج آور است.
پژوهشگران مدعی شده اند که برای حل این مشکل و متوقف کردن صداها راه حل هایی یافته اند. ترفندهایی مانند:
۱- حل کردن جدول آناگرام (کلمات درهم ریخته)
این کار موزیک ناخوانده را مجبور به خروج از حافظه فعال می کند و آن را با افکار رام شدنی و ملایم تری جایگزین می کند.
همچنین پژوهشگران هشدار می دهند که جدول خیلی سختی انتخاب نکنید، برای این که ممکن است ملودی های آزاردهنده دوباره به آگاهی و حافظه فعال ما راه پیدا کنند. دکتر ira hyman و تیمشاز دانشگاه واشنگتن در طی این پژوهش دریافتند که انجام معماهایی مانند حل سودکو و آناگرام به کاهش کرم گوش منجر می شود و از عود مجدد آن پیشگیری می کند. طی آزمون اگر پازل ها سخت تر بودند اثر کمتری داشتند.
همچنین در میان این روشها جدول آناگرام از همه موفقیت آمیز تر بود. تکالیف کلامی مانند آناگرام و خواندن یک داستان خوب در خارج کردن کرم گوش از سر موثر بودند.
دکتر هایمن گفت: اکنون با تکنیک حاضر این امید هست که آزمون شود چه تکنیک های مشابه ای می توانند در پیشگیری از افکار مزاحم مانند اضطراب و وسواس فکری – عملی مورد استفاده قرار گیرند.

۲- تکمیل تکالیف ناتمام
همسرایی ها تمایل بیشتری برای چسبیدن به مغز ما دارند. معمولا ما یکی دو بیت از این همسرایی ها را حفظ می کنیم اما بیت های دومی و سومی را فراموش

بر اساس بررسی‌های انجام‏شده، مشخص شد افرادی که به اختلال وسواسی- جبری مبتلا هستند، بیشتر احتمال دارد که به کرم گوش مبتلا و دچار عذاب و مشکل شوند و احتمال درمان اختلال روانی آنها، نیز در این افراد کاهش می‌یابد

می کنیم و ترانه را ناتمام به یاد می آوریم و افکار ناتمام تمایل بیشتری برای بازگشت دارند. برای همین این افکار در ذهن ما تکرار می شود.

اگر با اثر زایگارنیک آشنا باشید متوجه خواهید شد که بر طبق این اثر ذهن ما عادت به حل و روشن کردن مسایل دارد و مایل است تکالیف ناتمام را کامل کند، به تبع با تکمیل و یادآوری کامل این ملودی، از شر آن راحت خواهید شد. در غیر این صورت ذهن شما برای اینکه قسمت فراموش شده ملودی و یا ترانه را به خاطر بیاورد دریک حلقه اسیر خواهد شد.۴- ترفند جویدن آدامس
در پژوهشی که به تازگی توسط فیلیپ بیمن (philip beaman) و همکاران انجام شد، روانشناسان دریافتند جویدن آدامس به بیرون راندن صداهای مزاحم از مغز کمک می کند. این روانشناسان که راهی طولانی برای پیشگیری افکار مزاحم را پیمودند در رویکردی تازه جویدن آدامس را راه حل این مشکل معرفی کردند. آنهاجویدن آدامس به همراه مطالعه در سکوت، گفتگو و یا آواز خواندن باخود را سفارش کرده اند.
درگیرکردن اندام محاوره می تواند به کاهش توانایی حافظه موسیقایی مغز منجر شود.همچنین ممکن است اثر این روش ناشی ازتوجه گردانی باشد.کرم گوش این روزهای شما چیست و شما چه تجربه‌ یا خاطره جالبی از کرم گوش دارید؟

برای هر چه پربارتر شدن مطالب نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. شما در این باره چه فکر می کنید؟

لینک کوتاه:   http://goo.gl/Cd9ClP


تهیه برگردان فارسی:
 میگنا:  امیرحسن یوسفی – روان شناس بالینی
منابع: telegraph sciencetec -scientificamerican

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *