۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

ازبحران تا فروپاشی,کندوکاوی در ماندگاری یا آسیب‌پذیری نظام‌های سیاسی

 

 

"title"ازبحران تا فروپاشی,کندوکاوی در ماندگاری یا آسیب‌پذیری نظام‌های سیاسی" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

 

ازبحران تا فروپاشی,کندوکاوی در ماندگاری یا آسیب‌پذیری نظام‌های سیاسی

 

آنام: دکتر حسین بشیریه در کتاب خود با عنوان “ازبحران تا فروپاشی کندوکاوی در ماندگاری یا آسیب‌پذیری نظام‌های سیاسی” نظریه ای را در زمینه علل فروپاشی نظام های سیاسی ارائه می دهد.

دکتر حسین بشیریه:

با پیدایش جنبش‌های اعتراضی و وقوع ناآرامی‌های گسترده در نقاط مختلف جهان و به‌خصوص در منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا از آغاز سال ۲۰۱۱ به بعد، و با وقوع انقلاب و تغییر نظام‌های سیاسی در برخی از آن کشورها، درصدد برآمدم تا نظریه‌ای را که سابقاً برای تحلیل انقلاب ایران و توضیح فرآیند گذار به مردم‌سالاری در برخی از کشورها تنظیم کرده بودم، برای تحلیل تحولات سیاسی اخیر به کار ببرم، و از آن چشم‌انداز شرایط پیدایش و تفاوت در پیامدهای آن تحولات و ناآرامی‌ها را توضیح بدهم. این نظریه بر هشت محور استوار بوده است که چهار محور آن مربوط به مبانی قدرت دولت‌ها و چهار محور دیگر مربوط به اجزای جنبش‌های اعتراضی و انقلابی و یا فرآیند بسیج سیاسی است

قسمت هایی از کتاب “از بحران تا فروپاشی”

…(در کوران بحران مالی و اعتصاب و شورش در انگلیس۲۰۱۱) آبزرور نوشت:

حق اعتراض در بریتانیا با خطر جدی روبروست…کسانی که می‌خواهند به راهپیمایی مسالمت آمیز دست بزنند باید خطرات برخورد سنگین پلیس و احکام قضایی شدید را بر خود هموار کنند…ما بهار عربی را ستایش می‌کنیم و خشونت حکومت‌ها برضد آن را محکوم می‌کنیم اما حقوق خود ما در این کشور در معرض حمله مستقیم است…هدف اصلی ایجاد رعب و ترس در دل کسانی است که با حکومت مخالفت دارند…(ص . ۵۰)

🔸دولت دیوید کامرون اعمال بخشی از جنبش را که دست به خشونت زده بودند« مجرمانه» می‌شمرد…اما رسانه‌های عمومی تصویری ویرانگر از آن چندروز را به سراسر جنبش تعمیم می‌دادند و این خود توجیهی برای برخورد خشونت آمیز پلیس را فراهم می‌ساخت.

🔸شورشگران به عنوان…« افراد بی‌طبقه» و گروه مجرمان توصیف می‌شدند. این برداشت در بین سیاستمداران حزب حاکم، رسانه‌های جمعی و نیروهای پلیس مشترک بود. برطبق این گزارش «حتی سیاست ریاضت اقتصادی و نابرابری از دایره مباحثات سیاسی به حاشیه رانده می‌شد و گفتمان رایج بر شخصیت ناهنجار چنان افرادی متمرکز می‌گردید».
چنین تصویری از ماجراهای اوت در لندن بر نظرسنجی‌های عمومی در خصوص شیوه برخورد پلیس با شورشگران نیز موثر می‌افتاد، به نحوی که در نظرسنجی‌های ۷۵ درصد با پلیس همدلی می‌کردند و…۴هزارنفر از معترضین به جرم دزدی و غارت بازداشت شدند.(ص .۵۲)

🔸در( جنبش۹۹ درصد، وال استریت)آمریکا طبق گزارشی که بنیاد عدالت مدنی گردآوری کرده است، دستگاه‌های امنیتی، اف بی آی، و پلیس ایالتی ….جنبش تصرف را اساسا حرکتی مجرمانه و تروریستی تلقی کردند(!) (ص . ۲۶)

🔸…(آسیب‌شناسی این جنبش‌های ناکام نشان می‌دهد که علیرغم گستردگی به چند دلیل موفق نبوده‌اند) :
این جنبش‌ها (۲۰۱۱ انگلستان و وال استریت آمریکا)بیشتر شبیه شورش‌های مالیاتی قدیم‌اند تا شبیه جنبش‌های انقلابی که برخلاف آن شورش‌ها، سیاسی، تهاجمی و ایدئولوژیکند و تصویر متفاوتی از آینده ارایه می‌دهند. آشفتگی ایدئولوژیک، ناتوانی در برانگیختن شوق انقلابی در رهبران سیاسی…از جمله ضعف‌های عمده آنان است. جنبش اعتراضی نیرومند نیازمند گفتمانی جدید و(هم‌افزایند) بنحویکه رهبران سیاسی، اصناف و نحله‌های مختلف را به خود جذب کنند این اعتراض‌ها اما فاقد این عناصر بودند.

 

"title"ازبحران تا فروپاشی,کندوکاوی در ماندگاری یا آسیب‌پذیری نظام‌های سیاسی" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

 

 

حسین بشیریه در سال ۱۳۳۲ در همدان متولد شد. وی لیسانس خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه تهران گرفت و سپس برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت. در سال ۱۹۷۹ در رشته رفتارشناسی سیاسی از دانشگاه اسکس انگلستان فوق لیسانس دریافت کرد و در سال ۱۹۸۲ موفق به اخذ درجه دکترا در رشته تئوری سیاسی از دانشگاه لیورپول گردید.

حسین بشیریه با نوشته‌های متعدد خود و نیز تدریس علوم سیاسی در دانشگاه تهران به مدت ۲۴ سال (۱۹۸۳–۲۰۰۷) بر مطالعه و عمل سیاسی در ایران تأثیر شایانی گذاشته‌است. وی با دانشگاه‌های معتبر دیگری همچون دانشگاه امام صادق در تهران نیز سال‌های زیادی همکاری علمی داشت. حسین بشیریه در سال ۱۳۸۷ به دلیل آنچه «غیبت غیرمجاز» خوانده شد از دانشگاه تهران اخراج شد و به آمریکا رفت و در دانشکده علم سیاست دانشگاه سیراکیوز نیویورک مشغول به تدریس است.

منبع: goodreads- ویکی پدیا

 

لینک کوتاه: https://goo.gl/xSZ5sq

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *