۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

کتاب «استبداد شرقی» نوشته کارل آوگوست ویتفوگل

"title"کتاب «استبداد شرقی» نوشته کارل آوگوست ویتفوگل" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

 

کتاب «استبداد شرقی» نوشته کارل ویتفوگل

بررسی تطبیقی قدرت تام

آنام: «استبداد شرقی» نوشته کارل ویتفوگل بر مبنای تئوری «شیوه تولید آسیایی» مارکس به نگارش درآمده است. اما قبل از مارکس هم بسیاری از تفاوت تاریخ شرق با غرب نوشته بودند. جنگ هخامنشیان با هلنی‌ها اولین شناخت از شرق و آسیا را برای غربیان تدارک دید. ارسطو از استبداد در شرق نوشت و فرق بین دولت‌های شرقی و غربی را عنوان کرد. قسمت عمده کتاب هرودوت نیز به شرق اختصاص یافته است. هرودوت چنان دقیق و مفصل تاریخ ایران و مصر و سکابا را نوشته است که نوشته‌اش از معتبرترین منابع تاریخ شرق و ایران است. وی در کتابش بر اهمیت آبیاری مصنوعی در مصر و ایران تاکید می‌کند و ارتباط این تاسیسات آبیاری با تشکیلات سیاسی و متمرکز و استبدادی شدن آن را می‌بیند.

مطابق با این نظریه برخی تمدن‌ها مانند تمدن‌های حوزهٔ نیل , میان رودان , سند یانگ تسه و… با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی سرزمین خود تنها به شرط کار جمعی فراوان بر روی رودخانه‌ها , کاریزها و شبکه‌های آبرسانی به زمین‌های کشاورزی، توان دسترسی به آب کافی برای مصارف کشاورزی را به دست می‌آوردند. اما کار همگانی با شمار زیادی انسان، نیاز به سازماندهی متمرکز و نیرومندی دارد تا بتواند از عهدهٔ مدیریت آن برآید و کار ساختمان‌های بزرگی مانند سدها و کاریزها را به انجام برساند. این مدیریت مقتدر به مرور زمان به حوزه‌های دیگر زندگی جوامعی که ویتفوگل آن‌ها را جوامع آب سالار می‌خواند از جمله سازماندهی ارتش و ایجاد بناهایی که کاربری به جز آبیاری دارند (مانند کاخ‌ها، معابد، جاده‌ها و…) سرایت می‌کند و در نهایت با تمرکز هرچه بیشتر قدرت سیاسی و ثروت در یک نقطه، حاکم را دارای قدرت مطلقه می‌گرداند. این درحالی است که در جوامع اروپایی و همچنین استثنائاتی مانند ژاپن به دلیل دسترسی آسان به منابع آب نیاز به چنین سازماندهی وجود نداشت.

قسمت هایی از کتاب «استبداد شرقی»:

مساله آب چگونه می تواند استبداد را صورتبندی کند؟ برخی تمدن‌ها با توجه به ویژگی‌های جغرافیایی سرزمین خود تنها به شرط کار جمعی فراوان بر روی رودخانه‌ها , کاریزها و شبکه‌های آبرسانی به زمین‌های کشاورزی، توان دسترسی به آب کافی برای مصارف کشاورزی را به دست می‌آوردند. اما کار همگانی با شمار زیادی انسان، نیاز به سازماندهی متمرکز و نیرومندی دارد تا بتواند از عهدهٔ مدیریت آن برآید و کار ساختمان‌های بزرگی مانند سدها و کاریزها را به انجام برساند. این مدیریت مقتدر به مرور زمان به حوزه‌های دیگر زندگی جوامعی که ویتفوگل آن‌ها را جوامع آب سالار می‌خواند از جمله سازماندهی ارتش و ایجاد بناهایی که کاربری به جز آبیاری دارند (مانند کاخ‌ها، معابد، جاده‌ها و…) سرایت می‌کند و در نهایت با تمرکز هرچه بیشتر قدرت سیاسی و ثروت در یک نقطه، حاکم را دارای قدرت مطلقه می‌گردانداقتصاد بر پایه آبیاری مصنوعی پدیده لازمی است برای به وجود آمدن استبداد بوروکراتیکی.» به عبارت دیگر کشاورزی بر پایه تاسیسات مصنوعی آبی منجر به یک نوع خاص از نظام قدرت مطلقه می‌شود.

این نوع قدرت مطلق و همه‌گیر که به وسیله دولت اجرا می‌شود از هر نیروی دیگری در جامعه قوی‌تر است. دولت بالاترین قدرت را دارد و جامعه در اختیار اوست و هر نوع دگرگونی، استقلال و انحرافاتی را مانع می‌شود. از نظر ویتفوگل، به‌طور خلاصه این نوع نظام توتالیتر دارای خصوصیات زیر است:
۱-تسلط و کنترل تولید به‌وسیله دولت؛ به عبارت دیگر چون دولت همه امکانات را در اختیار خود دارد، هر نوع تولید وسیعی بدون دخالت او انجام نمی‌گیرد.
۲- یک نوع پیچیده شبکه جاسوسی، نظارت سیاسی، نظارت جمعیتی و یک سیستم برقراری ارتباطات
۳- یک ارتش بزرگ، مجهز و تمرکزیافته و فقدان مراکز دیگر قدرت نظامی، به عبارت دیگر غیرمسلح بودن عامه مردم
۴- نیروی انسانی اجباری در خدمت دولت برای شبکه و تاسیسات آبیاری و کار روی زمین و …، مالیات سنگین و اجباری دولت و افزایش مدام آن.
۵- هر نوع فعالیت اقتصادی با اجازه دولت انجام می‌گیرد. فقدان هر نوع آزادی تجاری و تولید مانوفاکتوری، دولت همچنان کنترل تجارت و تولید را در دست دارد، بازرگانان و مالکان تحت عنایت و خواسته دولت می‌توانند فعالیت کنند. خلاصه اینکه هرنوع تولید شبه‌سرمایه‌داری وجود نخواهد داشت.
۶- دولت شدیدا تمرکز یافته است و قدرت خود را از طریق به کار بردن سنت و ایدئولوژی تثبیت می‌کند و هر نوع فعالیت اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی تحت اختیار دولت است.

منبع: PIBv

 

کارل آگوست ویتفوگل (به آلمانی: Karl August Wittfogel) زادهٔ ۶ سپتامبر ۱۸۹۶ Woltersdorf , درگذشته به تاریخ ۲۵ مه ۱۹۸۸ در شهر نیویورک؛ جامعه‌شناس , نمایشنامه نویس ,چین شناس و مورخ آلمانی بود.

 در سال ۱۹۱۴ تحصیلات مدرسه را به پایان رساند و سپس در دانشگاه‌های گوناگون از جمله دانشگاه لایپزیک به تحصیل تاریخ، فلسفه، جامعه‌شناسی و جغرافیا پرداخت. نخست از اعضای برجستهٔ حزب کمونیست آلمان بود اما پس از عقد پیمان میان آلمان نازی و اتحاد شوروی(پیمان عدم تجاوز) از مارکسیسم برید و در زمرهٔ منتقدان سرسخت این مکتب فکری درآمد. پس از به قدرت رسیدن هیتلر در سال ۱۹۳۳ کوشید به سویس بگریزد اما دستگیر و زندانی شد. اعتراضات جهانی یک سال بعد منجر به آزادی وی شد و پس از آزادی به انگلستان و سپس ایالات متحد آمریکا مهاجرت کرد. ویتفوگل کمونیسم شوروی و کمونیسم چینی را دارای ماهیتی مشابه با استبداد شرقی می‌دانست و ویژگی تمامیت خواهانه آن‌ها را به باد انتقاد می‌گرفت.

 

 

"title"کتاب «استبداد شرقی» نوشته کارل آوگوست ویتفوگل" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"
منبع: amazon

 

منابع: ویکی پدیا- نشر ثالث

لینک کوتاه: https://goo.gl/DjPNFL

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *