۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

روش های موثر جلوگیری و درمان استرس

title:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس - anamnews.com"alt:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس- anamnews.com"

روش های موثر جلوگیری و درمان استرس

آنام: استرس تماماً به لطف شیوه‌ی زندگی سریع موجود، به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما تبدیل شده است. در این بخش چند روش جلوگیری از استرس را به شما نشان می‌دهیم که به نجات شما خواهند آمد.
استرس وضعیت فشار روحی و روانی یا احساسی است که وضعیت جسمانی و همچنین روحی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. همه‌ ما به طرق مختلفی با استرس روبرو شده‌ایم، و البته بعضی از ما راه و روش خود را جهت مقابله با استرس داریم. اما همانطور که می‌گویند، پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین دانستن راه‌هایی جهت دور نگاه داشتن استرس، می‌تواند به شما به طرق زیادی کمک کند.

استرس و اثرات آن

دلایل استرس بسیار بوده و علائم آن می‌تواند متفاوت باشد. در این قسمت فهرستی از تأثیرات استرس بر روی سلامتی را ارائه ساخته‌ایم که می‌توانید نگاهی به آن بیاندازید:

• از دست دادن اشتها یا بی اشتهایی
• بی‌علاقگی
• افزایش مصرف الکل
• افزایش کشیدن سیگار
• میل جنسی کاهش یافته
• خشم
• افسردگی
• اضطراب
• میل شدید به غذا
• گریه پی در پی
• داشتن مشکلاتی در خواب
• احساس خستگی
• مشکل در تمرکز

اکنون که از تأثیرات متداول استرس مطلع شدید، اجازه دهید نگاهی به چگونگی دوری از استرس بیاندازیم.

راه‌هایی جهت دور نگاه داشتن استرس در محل کار

فرو نشاندن استرس در محل کار را می‌توان به بسیاری از روش‌های مختلف انجام داد. در این قسمت چند مورد از آنها را نشان داده‌ایم.

زمان خود را مدیریت کنید

چنانچه به دنبال راه‌های مؤثر جهت مقابله با استرس هستید، مدیریت زمان یک نیاز ضروری خواهد بود. هنگامی که زمان خود را مدیریت می‌کنید، بیشترِ کار شما بدون زحمت به انجام رسیده و این امر منجر به مهار استرس در محل کار می‌شود که در آخر هر روز یا ماه با آن روبرو می‌شوید. مدیریت زمان همچنین می‌تواند به شما در انجام کارهایتان در موعد مقرر به شیوه‌ای مؤثر کمک ‌کند. یکی از نکات مهمی که در اینجا بایستی به خاطر داشته باشید عملکرد چند وظیفه‌ای یا انجام همزمان چند کار با هم است. هرچند این کار به تمام شدن سریعتر کارها کمک می‌کند؛ اما ممکن است موجب استرس بیشتر به دلیل نیاز به فرایند فکری پویا و فعال شود. بنابراین عاقلانه است که از این کار خودداری کنید.

ورزش کنید

تمرینات ورزشی نقش مهمی در حفظ سلامت جسمانی و همچنین روحی و روانی ما دارند. اگر کارتان به گونه‌ای است که نمی‌توانید به یک باشگاه ورزشی بروید؛ می‌توانید چند تمرین ورزشی را که آسان بوده و شما را در فرم مناسب نگه می‌دارد، در خانه انجام دهید. چندین تمرین کنترل استرس وجود دارد که می‌توانید حتی پشت میزتان انجام دهید. برنامه‌ای برای خودتان ریخته و به طور مرتب ورزش کنید به این دلیل که این کار در دراز مدت به شما کمک خواهد کرد.

استراحتی در حین کار به خود بدهید

استراحت و تعطیلی موقت از کار همیشگی خود می‌تواند به شما در رهایی از استرس بسیار کمک کند. اگر به دنبال آرامش و سرگرمی هستید، هیچ چیز نمی‌تواند جای رفتن به تعطیلات را بگیرد. وقتی را با خانواده، دوستان و عزیزان خود بگذرانید. هرچیزی که مربوط به کار است را فراموش کرده و از تعطیلات خود لذت ببرید. گرفتن مرخصی و یا رفتن به تعطیلات روح را تازه کرده و موجب می‌شود احساس کنید آدم دیگری هستید.

مثبت فکر کنید

نگه داشتن نگرش مثبت می‌تواند به شما کمک کند تا حد زیادی از بوجود آمدن استرس جلوگیری کنید. اگر مشکلی با همکاران خود دارید، سعی کنید با حرف زدن آن را حل کنید. اگر نه، آن را نادیده بگیرید. اکثر مواقع، داشتن نگرشی مثبت می‌تواند به برطرف ساختن سریعتر مشکل کمک کند و در از بین بردن استرس به شیوه‌ای بهتر کمک خواهد کرد.

۱۰ راه موثر خانگی برای درمان استرس و اضطراب

 

اثرات فیزیولوژیکی متداول استرس و اضطراب سردرد، درد و تنش عضلانی، درد قفسه سینه، خستگی…. هستند.

 

۱ – تنفس آرام و عمیق

title:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس - anamnews.com"alt:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس- anamnews.com"

تنفس آرام و عمیق در موقعیت های استرس زا می تواند به شما در کاهش استرس کمک کند. همراه با تنفس عمیق، اکسیژن بیشتری وارد بدن شما می شود که می تواند منجر به آرامش ذهن و بدن شما شود. در واقع، روزانه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه تنفس آهسته و عمیق می تواند به خوبی به جلوگیری از استرس کمک کند. تنفس آهسته و عمیق حتی می تواند به شما کمک کند که بهتر فکر کنید و در نتیجه می توانید از راه حل های بهتری برای مقابله با استرس استفاده کنید.

 • وقتی که شما تحت استرس قرار دارید، در جای آرام و راحتی دراز بکشید.
 • چشمانتان را ببندید و از طریق بینی یک نفس عمیق بکشید.
 • نفس خود را به مدت ۵ ثانیه نگه دارید و سپس به آرامی و به مدت ثانیه ۵ نفستان را خارج کنید (بازدم).
 • ۵ یا ۶ بار  این کار را تکرار کنید، تا زمانی که احساس آرامش به شما دست دهد.

 

۲ – سولفات منیزیم

title:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس - anamnews.com"alt:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس- anamnews.com"

سولفات منیزیم در درمان استرس مفید و موثر است که در موقعیت های استرس زا به شما کمک می کند. استرس باعث کاهش سطح منیزیم و افزایش سطح آدرنالین در بدن می شود.

 • سولفات منیزیم غنی از منیزیم است و کمک می کند که متابولیسم تولید سروتونین در مغز افزایش یابد و منجر به آرامش بیشتر و بهتر شدن خلق و خو می شود. این به نوبه خود به کاهش استرس، اضطراب، تحریک پذیری، بی خوابی و ریتم غیر طبیعی قلب و افزایش آرامش و راحتی شما کمک می کند.
 • ۱ فنجان نمک فرنگی و چند قطره اسانس معطر مورد علاقه تان را به آب گرم وان حمام اضافه کنید.
 • سپس آن را هم بزنید، تا زمانی که دانه های نمک در آب حل شوند.
 • به مدت ۲۰ دقیقه در این آب تسکین دهنده دراز بکشید.
 • شما می توانید هفته ای ۲ یا ۳ بار از این حمام آرامش بخش لذت ببرید.

 

۳ – چای بابونه

title:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس - anamnews.com"alt:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس- anamnews.com"

بابونه گیاهی بسیار موثر برای کاهش استرس می باشد. ماهیت آرام بخش و تسکین دهنده آن به عنوان یک مسکن بر روی سیستم عصبی مرکزی عمل می کند. بابونه به شل شدن عضلات، رفع اضطراب و خواب بهتر کمک می کند.

 • برای مبارزه با استرس شما می توانید روزانه ۴ فنجان از دمنوش بابونه بنوشید. برای تهیه این دمنوش، ۲ قاشق چای خوری بابونه خشک را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید و اجازه دهید به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. سپس مقداری عسل به عنوان طعم دهنده به آن اضافه کنید و آن را بنوشید.
 • شما همچنین می توانید گل بابونه تازه یا چند قطره از اسانس بابونه به آب گرم اضافه کنید و به عنوان تسکین دهنده اعصاب مصرف نمایید.
 • شما حتی می توانید از این گیاه به عنوان مکمل نیز استفاده نمایید. برای انتخاب دوز مناسب با دکتر خود مشورت کنید.

 

۴ – ماساژ

title:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس - anamnews.com"alt:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس- anamnews.com"

ماساژ بدن نیز به عنوان یک مسکن بسیار مفید برای درمان اضطراب و استرس عمل می کند. با توجه به طب سنتی چینی، ماساژ کمک می کند تا چاکراه های انرژی مسدود بدن، باز شوند و به کاهش استرس و بهبود سلامتی کمک کنند.

ماساژ پاها، دست ها، پشت و سر با روغن گرم به شل شدن عضلات تنش، بهبود گردش خون و کاهش اضطراب کمک می کند.

برای استفاده از ماساژ درمانی، شما می توانید از روغن کنجد، زیتون و یا روغن نارگیل استفاده کنید.

 • روغن مورد نظرتان را کمی گرم کنید.
 • از روغن گرم شده برای ماساژ پیشانی، گردن، شانه ها، پشت و پاهایتان استفاده کنید.
 • سپس حمام آب گرم بگیرید.
 • ماساژ روزانه بدن شما (به اندازه مورد نیاز) به کاهش استرس کمک می کند.

 

۵ – بوزیدان یا جیسینگ هندی (Withania somnifera)

بوزیدان یا جیسینگ هندی (Withania somnifera) درمان استرس و اضطراب

جیسینگ هندی گیاهی بسیار موثر برای کاهش استرس می باشد. مطالعات مجله ای پزشکی-روان شناسی در هند نشان داده که ریشه جیسینگ هندی با کاهش میزان هورمون کورتیزول (موثر در استرس) در بزرگسالان منجر به کاهش قابل توجه استرس می گردد. همچنین جیسینگ هندی آستانه تحمل انسان را در مقابل استرس افزایش می دهد و به نوبه خود باعث بهبود کیفیت زندگی می شود.

علاوه بر این، جیسینگ هندی منجر به تقویت سیستم عصبی، افزایش انرژی، کاهش خستگی و بهبود کیفیت خواب می گردد.

این گیاه به آسانی در عطاری ها به صورت ریشه تازه، ریشه خشک شده، پودر و یا به صورت مکمل موجود می باشد. روزانه ۱ تا ۲ گرم ریشه تازه یا خشک را در ۱ فنجان شیر یا آب بجوشانید و سه بار در روز مصرف کنید.

اگر می خواهید از مکمل آن استفاده کنید با دکتر خود مشورت کنید.

 • زنان باردار و کودکان نباید از این گیاه مصرف کنند.

 

۶ – ریحان مقدس (Ocimum tenuiflorum)

 ریحان مقدس (Ocimum tenuiflorum) گیاه دارویی درمان استرس

ریحان مقدس یکی دیگر از گیاهان دارویی است که به عنوان یک گیاه ضد استرس طبیعی عمل می کند. این گیاه به عنوان یک گیاه سازگار کننده بدن انسان با شرایط محیطی، پاسخ طبیعی بدن به استرس های جسمی و روحی را افزایش می دهد. بعلاوه این گیاه به عملکرد صحیح بدن در زمان استرس کمک می کند.

با توجه به مقالات منتشر شده از مجله Ethnopharmacology در سال ۲۰۰۶، ریحان مقدس، انسان را در مقابل تغییرات ناشی از استرس مزمن محافظت می نماید.

 • روزی ۲ بار، ۱۰ تا ۱۲ برگ ریحان مقدس را بجوید.
 • شما حتی می توانید از دمنوش چای ریحان برای کاهش استرس استفاده نمایید. برای درست کردن این دمنوش، ۱ قاشق غذاخوری برگ های تازه ریحان مقدس را در یک فنجان آب جوش بریزید و اجازه دهید به مدت ۵ دقیقه دم بکشد. سپس مقداری عسل به آن اضافه کرده و بنوشید.

 

۷ – چای سبز

چای سبز کاهش استرس و اضطراب

شما همچنین می توانید با نوشیدن یک فنجان چای سبز استرس خود را کاهش دهید. چای سبز حاوی آمینو اسید ال تیانین (L-Theanine) است که تولید امواج مغزی آلفا را در مغز افزایش می دهد و این امواج به نوبه خود منجر به کاهش استرس، افزایش آرامش، بهبود تمرکز و هوشیاری ذهنی می شود. به علاوه این اسید آمینه نقش مهمی را در تولید گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) که یک انتقال دهنده عصبی است و باعث ریلکس شدن انسان می شود، ایفا می نماید.خواص چای سبز

 • ۲  قاشق چای خوری برگ های چای سبز را به یک فنجان آب گرم اضافه کنید.
 • اجازه دهید دمنوش به مدت ۵ دقیقه دم بکشد.
 • مقداری آبلیموی تازه و عسل به آن اضافه کنید.
 • شما می توانید روزانه ۲ تا ۳ فنجان چای سبز را برای کاهش استرس بنوشید.

 

۸ – گل ساعتی

title:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس - anamnews.com"alt:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس- anamnews.com"

یکی دیگر از داروهای گیاهی موثر در کاهش استرس، گل ساعتی می باشد. گل ساعت می تواند میزان گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) را در مغز افزایش دهد و در نتیجه به کاهش استرس و اضطراب کمک کند.

 • یک فنجان چای گل ساعتی را برای کاهش استرس بنوشید. برای درست کردن این چای، ۱ قاشق غذا خوری پودر گل ساعتی را به ۱ فنجان آب داغ اضافه کنید و اجازه دهید تا دمنوش به مدت ۱۰ دقیقه دم بکشد. دمنوش را صاف نموده و به صورت گرم میل نمایید.
 • گل ساعت به شکل عصاره مایع و قرص (مکمل) نیز موجود است.

همیشه قبل از مصرف یک مکمل با دکتر خود مشورت کنید، چون ممکن است که این مکمل ها با داروهای دیگری که مصرف می کنید، سازگار نباشد.

 • بچه های کوچک و زنان باردار و شیرده نباید از این گیاه مصرف نمایند.

 

۹ – ورزش

title:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس - anamnews.com"alt:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس- anamnews.com"

ورزش چه با شدت پایین، چه با شدت بالا یا به صورت ایروبیک (هوازی) باشد، در همه حالات به عنوان یک تسکین دهنده بزرگ استرس عمل می کند. ورزش به کاهش هورمون های استرس و افزایش هورمون هایی که باعث ایجاد احساس خوب در انسان می شوند، کمک می کند. بعلاوه آن حالت (Mood) شما را بهبود می بخشد و از نگرانی های روزانه دور می نماید.

هنگامی که تحت فشار و استرس قرار دارید، سعی کنید زمانی را برای انجام برخی از ورزش ها در نظر بگیرید. شما می توانید زمان کوتاهی را به پیاده روی، شنا و رقص اختصاص دهید و یا ورزش مورد علاقه تان را بازی کنید.

شما همچنین می توانید برای مبارزه با استرس از تمرین یوگا استفاده کنید. یوگا به عنوان یک مدیتیشن، به آرامش ذهنی و فیزیکی شما کمک می کند و تمرکز شما را افزایش می دهد. همچنین یوگا به آرامش و خونسردی شما کمک می کند و باعث می شود که مسائل و مشکلات را روشن تر و بهتر ببینید و تصمیمات مناسبتری را در مواجهه با آنها اتخاذ کنید.

۱۰ – انواع  ویتامین B

title:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس - anamnews.com"alt:"روش های موثر جلوگیری و درمان استرس- anamnews.com"

برای جلوگیری از استرس و بالا بردن روحیه خود مصرف ویتامین B را شروع کنید. هر ۸ نوع ویتامین B از جمله B1، B2، B3، B5، B6، B7 و B12 عملکرد صحیح مغز و سیستم عصبی را ارتقا می دهند و همچنین به افزایش آرامش و مبارزه با استرس و خستگی کمک می کنند.

در واقع، کمبود ویتامین B در بدن می تواند باعث تحریک پذیری (حساسیت بیش از حد)، افسردگی و بی تفاوتی شود. بنابراین هنگامی که شما تحت استرس قرار دارید، بیشتر از غذاهای غنی از انواع ویتامین B استفاده کنید.

از غذاهای غنی از ویتامین B شامل غلات سبوس دار، لوبیا، نخود، بادام زمینی، اسفناج، کلم پیچ، آووکادو، سیب زمینی، موز، حبوبات، تخم مرغ و محصولات لبنی استفاده نمایید.
همچنین شما می توانید مکمل های ویتامین B را مصرف کنید. برای انجام این کار ابتدا با یک دکتر مشورت کنید.

 

منابع:

میگنا

آسان طب

 

لینک کوتاه:

http://goo.gl/ha1bEo

 عضو کانال تلگرام آنام شوید

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *