۱۳۹۷/۰۸/۲۶

آخرین اخبار

آیا افراد مجرد به لحاظ روانی قوی تر از دیگران هستند؟

title:"آیا افراد مجرد به لحاظ روانی قوی تر از دیگران هستند؟ -http://anamnews.com/ " alt:"دختری خندان- http://anamnews.com/"

آیا افراد مجرد به لحاظ روانی قوی تر از دیگران هستند؟

مقاله ای از دکتر بلا دپائولو :
آنام: نوشتن درباره زندگی مجردها همیشه حالت تدافعی دارد. باید در برابر موج فزاینده تبلیغات رسانه ها که از مثبت بودن ازدواج می گویند مدام به دنبال دلیل و مدرک بود. در صورتی که بیشتر مطالبی که درباره مجردها می نویسند قضاوت هایی است که بر حدس و گمان استوار است.
از وقتی که کتابی در این زمینه منتشر کردم و بعدها مطالبی در باره وضعیت مجردین برای دائره المعارف بیماری های روانی تهیه کردم متوجه این نکته شدم که یک نوع لجبازی در فرهنگ عمومی و سنتی وجود دارد که مصر است تصویر منفی از مجردها ارائه دهد.
بیشترین تصور منفی دور این احتمال می گردد که مجردها افسرده هستند یا دیر یا زود خواهند شد. مورد بعدی که به شدت آزار دهنده است و همه مجردها را ناخواسته به حالت دفاعی می کشاند این ادعا است که مجردها گروه بازنده ها هستند و از قطار خوشبختِ زندگی زناشویی و ازدواج و بچه داشتن، جا مانده اند.
نکته جالب به نظر من این است که اگر این حقایق علمی را در کنارِ همه پیش داوری ها و اذیت های که مجردها دچارش هستند بگذاریم می بینیم که باید به دنبال یک خصلت قوی انسانی در بین مجردها گشت
نمی شود انکار کرد که به هر حال زندگی متاهل ها مزیت هایی هم دارد. دو نفری که همدیگر را دوست داشتنی یافتند و با هم زندگی می کنند برنامه اقتصادی و اجتماعی مشترک دارند. از چتر حمایتی خانواده ها و شبکه دوستان بیشتر برخوردارند. حامی و یار و همدم و نگران همدیگر هستند.
نکته ای که دوست دارم مدام بر آن تاکید کنم این است که مجردها افراد مقاوم و قدرتمندی از هر نظر هستند. تصمیم مستقل گرفتن، بها دادن به زندگی خلاق و کنجکاوی بیکران شان، به آنها عملا این شانس را می دهد که شاید بیشتر از خیلی ها، قدر زندگی و فرصت حیاتی که نصیب شان شده است را بدانند. سبکبال ولی سخت کوش، حریصِ تجربه بیشتر در تمام زمینه های زندگی باشند.
دنیای متاهل ها و فرهنگ عمومی در صدد تکیه بیش از حد به « یک نفر» در زندگی است. برای همین مدعی هستند که افراد مجرد، صمیمیت و صداقت یک رابطه انسانی را عمیقا تجربه نمی کنند. در صورتی که اگر در زندگی مجردها دقت و تحقیق بیشتری شود متوجه خواهند شد که درست به این دلیل که همه زندگی شان محدود به یک نفر دیگر نیست می توانند صمیمت خالص تری را در زندگی شان با دیگران داشته باشند.
یادمان همیشه باشد که مسابقه ای در کار نیست و نوشته های من هم قراری ندارد که ثابت کند زندگی مجردی بهتر یا بدتر است. انسانها و نیاز و شرایط شان بسیار متفاوت از همدیگر است. من فقط امیدوارم از پیشداوری و قضاوت های مرسوم نسبت به مجردها کمی فاصله بگیریم.

 

بیشتر بدانیم:

قرن ۲۱ متعلق به کسانی است که زندگی مجردی برگزیده اند.

 

لینک کوتاه:   http://goo.gl/TIb10Y

منبع

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *