۱۳۹۶/۰۴/۰۲

آخرین اخبار

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور جدید فرانسه و تابو شکنی در بین سیاستمداران

title"«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور جدید فرانسه و تابو شکنی در بین سیاستمداران" http://anamnews.com/" alt:"امانوئل مکرون و بریژیت تروینو»"
عکس: fa.rfi.fr

 

«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور جدید فرانسه و تابو شکنی در بین سیاستمداران

آنام: «این‌روزها اختلاف سنی «امانوئل ماکرون» رییس جمهور فرانسه با «بریژیت تروینو» همسرش دست‌مایه طنز، تمسخر و تعجب بسیاری شده است و کمتر خبرگزاری است که به آن نپرداخته باشد. خبر این بوده است: «رییس جمهوری فرانسه ۲۴ سال از همسر خود کوچکتر است.» در تیترها از او با “پیرزن” و “مادربزرگ”هم یاد شده است. اما چرا این اختلاف سنی اهمیت پیدا کرده است؛ چون در جوامع و افکار مردسالار همیشه برعکس آن رایج بوده و اتفاق افتاده است.

ده‌ها مثال می‌شود آورد که مردان سیاستمدار از همسران خود سال ها بزرگتر بوده‌اند و این موضوع تا این اندازه مورد توجه قرار نگرفته است. نمونه‌اش دونالد ترامپ که از همسرش ملانیا دقیقا ۲۴ سال بزرگتر است. ترامپ در اینجا نه تنها مورد تمسخر قرار نمی‌گیرد که این موضوع مایه افتخار و موفقیتِ او هم می‌شود.

اختلاف سنی ازدواج سیاستمداران مردِ کشور محل سکونت خود را که بررسی کنید ده ها مثال دیگر نیز پیدا می‌شود. نه تنها سیاستمداران، کافیست میان اقوام و آشنایان خود نگاهی بیاندازید، که وقتی زنی از مردی در یک رابطه بزرگتر باشد تا چه اندازه حرف و حدیث ایجاد می‌شود. مردسالاری یعنی همین؛ که وقتی در ازدواج زنی از مردی بزرگتر است مورد تعجب و حتی تمسخر قرار می‌گیرد و برای برعکسِ آن صدها دلیل و توجیه و بهانه آورده می‌شود که عشق سن و سال نمی‌شناسد و…»

title"«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور جدید فرانسه و تابو شکنی در بین سیاستمداران" http://anamnews.com/" alt:"ترامپ و همسرش"
عکس: Msn

«امانوئل ماکرون» ۳۹ ساله از دوران دبیرستان با معلم خودش «بریژیت تروینو» آشنا شد و علاقه شان آنقدر ادامه یافت تا آنکه خانم معلم بعد از طلاق، ۱۰ سال پیش با شاگردش ازدواج کرد. البته برای فرانسوی ها، مدت ها است که زندگی خصوصی رهبران سیاسی در تصمیم گیری شان تاثیری ندارد.

 

تنها نکته متفاوت این است که اغلب مردان سیاسی فرانسه دارای معشوقه های نصف سن خودشان بودند. زنان فرانسوی البته از این ماجرای جدید خشنود هستند و فکر می کنند وقتش رسیده است به همان اندازه که رابطه بین مردان مسن و زنان جوان در جامعه عادی شده است، رابطه زنان مسن با مردان خیلی جوانتر نیز عادی شود.

مسئله مهم برای فرانسوی ها این است که این اتفاقات در دنیای بزرگسالان صورت می گیرد و حق شخصی هر انسانی است هر طور می خواهد زندگی اش را رقم بزند.

امانوئل ماکرون طرفدار ماندن فرانسوی ها در اتحادیه اروپا است. برنامه های سختگیرانه ایی نسبت به مهاجرین و پناهنده ها ندارد و از نظر سیاسی تقریبا میانه رو است. او قبلا در بانک به عنوان مسئول سرمایه گذاری برای مشتریان، کار می کرده است.

پیروزی امانوئل ماکرون ۳۹ ساله بر خانم لوپن(کسب۶۶ درصدی آرا) نشانه‌ای مثبت از روند نگران کننده پوپولیسم بود که پیش از این بسیاری از فیلسوفان سیاسی نسبت به آغاز آن در سپهر سیاست غرب ابراز نگرانی می‌کردند.

 

title"«امانوئل ماکرون» رئیس جمهور جدید فرانسه و تابو شکنی در بین سیاستمداران" http://anamnews.com/" alt:"امانوئل مکرون و بریژیت تروینو»"
عکس: fa.rfi.fr

 

امانوئل ماکرون کیست؟

امانوئل ماکرون، جوان ترین رئیس جمهوری فرانسه را بشناسیم

امانوئل ماکرون کاندیدای ۳۹ ساله جنبش موسوم به «به پیش» (En Marche) ساعاتی پس از کسب بهترین نتیجه در دور نخست خطاب به هوادارانش گفته بود: «در کمتر از یک سال فضای سیاسی فرانسه را متحول کردیم.»
امانوئل ماکرون در دوران کارزا انتخاباتی و هنگامی که بسیاری از رقبا کمر به نقد بی رحمانه نظام موجود بسته بودند و حمله به «سیستم» کلید واژه سخنرانی ها شده بود، به وضوح از کارکرد نهادهای موجود در فرانسه و اتحادیه اروپا دفاع کرد. وی در یک برنامه پربیننده تلویزیونی، در پاسخ به این پرسش که آیا شما جزئی از سیستم هستید؟ گفت: «همه ما عضوی از این نظام و ساختار هستیم؛ هم من و هم شمای مجری که به این جایگاه رسیده اید.»
اخیرا در فرانسه کتابی با عنوان «امانوئل ماکرون، جوانی به این کاملی» درباره زندگی و کار این سیاستمدار ۳۹ ساله منتشر شده است. شاید کارنامه تحصیلی و حرفه ای آقای ماکرون، به خوبی نشانگر آن باشد که چرا بسیاری از رسانه ها و تحلیلگران فرانسه وی را نمونه موفق یک شهروند و برون داد کامل نظام آموزشی، شغلی و سیاسی این کشور به شمار می برند.
امانوئل ماکرون متولد سال ١٩٧٧  از پدر و مادری پزشک است. پدر او، ژان میشل ماکرون متخصص اعصاب و استاد همین رشته در دانشکدۀ پزشکی شهر اَمیان است. او همواره به پرورش در دامان مادر بزرگ مادری خود که افکاری چپ داشت افتخار کرده بود.

وی فارغ التحصیل دانشگاه علوم سیاسی پاریس و دانشسرای ملی علوم اداری فرانسه است. کارش را با اداره نظارت و بارزسی بر دارایی آغاز کرد و پس از مدتی به رده مدیریتی بانک بریتانیایی روچیلد رسید.
در سال ۲۰۰۶ به حزب سوسیالست فرانسه وارد شد و پس از پیروزی فرانسوا اولاند در انتخابات سال ۲۰۱۲، ماکرون ۳۴ ساله به عنوان معاون دبیرکل امور ریاست جمهوری وارد کاخ الیزه شد. در سال ۲۰۱۴ و همزمان با ترمیم کابینه آقای اولاند، این عضو جوان حزب به وزارت اقتصاد ارتقا یافت.

در دوره دو ساله وزارتش لایحه ای را برای رونق کسب و کار به مجلس فرستاد که با مخالفت تقریبا تمامی احزاب و حتی شماری از نمایندگان حزب سوسیالست مواجه شد. این لایحه که به «قانون ماکرون» معروف شد، سرانجام و با استفاده از بند ۳ ماده ۴۹ قانون اساسی فرانسه – که بنا به تعریف جنبه استثنایی دارد و دست دولت را برای دور زدن پارلمان باز می گذارد- لازم الاجرا شد. میلیون ها فرانسوی علیه «قانون ماکرون» به خیابان ها ریختند. عضو جوان کابینه مانوئل والس در اوت ۲۰۱۶ از مقام خود کناره گرفت اما پیش از استعفا جنبش سیاسی جدید خود با عنوان «به پیش» را به راه انداخته بود.
سیاستمدار جوان اما کهنه کار فرانسه خود را کاندیدای ریاست جمهوری کرد. وی با رد شرکت در انتخابات مقدماتی چپ و راست سنتی فرانسه، علنا اعلام کرد که خط مشی وی و جنبش او «نه چپ نه راست» است.
در دور اول انتخابات و در حالی که جامعه فرانسه بیش از همیشه چند قطبی شده بود، ماکرون با کسب ۲۴/۰۱ درصد آرا، در جایگاه نخست قرار گرفت. اختلاف او با مارین لوپن کاندیدای راست افراطی فرانسه از جبهه ملی کمتر از یک میلیون رای بود. پس از حمایت گسترده احزاب و جریان های سیاسی گوناگون از ماکرون، حالا کم و بیش سناریوی سال ۲۰۰۲ در در دور دوم انتخابات فرانسه محقق شده است: اتحاد اکثریت علیه راست افراطی.
در حالی که جامعه چندپاره فرانسه در دور نخست دست رد به سینه احزاب سنتی و از جمله حزب سوسیالست زد، امانوئل ماکرون برای تشکیل دولت و کسب رای اعتماد مجلس نیاز به یک اکثریت پارلمانی دارد. وی پشتر حمایت جریان میانه رو و سنتی مودم (جنبش دموکراتیک) به رهبری فرانسوا بایرو را به دست آورده است. به نظر می رسد جوان ترین رئیس جمهوری پنجم فرانسه برای کسب اکثریت پارلمانی می تواند با جناح راست حزب سوسیالیست و جمهوریخواهان میانه رو ائتلاف کند. انتخابات پارلمانی ماه ژوئیه، نخستین سنگ محک برای امانوئل ماکرون در کسوت ریاست جمهوری بدون هراس از مارین لوپن خواهد بود.
منبعeuronews

لینک کوتاه: https://goo.gl/zGWlEH

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *