۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

نقد فیلم«او» Elle برنده جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب

title " نقد فیلم«او» elle برنده جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب " http://anamnews.com/" alt:"ایزابل هوپرت"

  نقد فیلم«او» Elle برنده جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب

آنام : فیلم «او» Elle از کشور فرانسه توانست جایزه بهترین فیلم خارجی زبان گلدن گلوب ۲۰۱۷ را کسب کند .

کارگردان : Paul Verhoeven

نویسندگان : Philippe Djian

بازیگران : Isabelle Huppert, Laurent Lafitte, Anne Consigny

«او» (به فرانسوی: Elle) فیلم تریلر روانشناسانه به کارگردانی پل ورهوفن است که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. ورهوفن ۱۰ سال پس از ساخت فیلم “کتاب سیاه” این فیلم را ساخت.

داستان فیلم «او» Elle :

ایزابل هوپرت، بازیگر ۶۳ ساله فرانسوی در جدیدترین فیلم پل ورهوفن به نام «او» زنی قوی است که با مشت آهنین از شرکت، زندگی و حریم عاطفی خود محافظت می کند، تا زمانی که در خانه اش مورد حمله یک غریبه قرار می گیرد.او بدون شکایت، یا گزارش به پلیس و یا تحقیقات، مصمم به شکار مجرم می شود. اما این شکار، با چرخش های مجرم، مسیر غیرمنتظره ای به خود می گیرد.

فیلم داستانی گیرا دارد که از رمان “اوه” (oh) فلیپ دیژان، نویسنده فرانسوی اقتباس شده است

این اولین فیلم فرانسوی پل ورهوفن، کارگردان هلندی تبار است که در آمریکا کارنامه موفقی دارد. او کارگردان فیلم های معروفی مانند “غریزه اصلی”، “پلیس آهنی” و “سربازان سفینه” است و با ستاره های آمریکایی از جمله” شارون استون” همکاری داشته است.

فیلم مهیج «او» که از بازی قوی “ایزابل هوپرت” بهره می برد داستانی دلهره آور از یک رودر رویی تکان دهنده و بیمارگونه است، روایتی شکننده، قوی و بسیار هوشمند که از همان ابتدا مخاطب را درگیر و مجذوب سفر غریب شخصیت ها می کند.

این تریلر درام ۱۳۰ دقیقه ای در ۲۵ می ۲۰۱۶ به روی پرده سینماهای فرانسه رفته است.

title " نقد فیلم«او» elle برنده جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب " http://anamnews.com/" alt:"ایزابل هوپرت و پل ورهوفن"

در ادامه نقد زان بروکس منتفد گاردین بر فیلم «او» ( Elle) را می خوانید :

چراغ ها را خاموش کنید و بگذارید ترس آغاز شود. فیلم جدید پل ورهوفن ،«او» ( Elle ( کمدی سیاه تند ، فرّار و مرگباریست.فیلمی که با تجاوز جنسی آغاز میشود و بعد آثار جنایت را از روی میز رستورانی پاک میکند. هنگامی که گارسون با بطری شامپاین نزدیک میشود ،میشل ( ایزبل هوپرت) خیلی عادی به دوستش میگوید ” فک کنم بهم تجاوز شده”. میهمانی که پشت همان میز نشسته میگوید” شاید بهتر باشه قبل از اینکه بطری رو باز کنی چند لحظه صبر کنی”

قبل از اینکه این فیلم را بهترین اثر امسال جشنواره ی کن بنامیم بهتر است اندکی تامل کنیم چرا که معناهای ضمنی اثر چنان مشکل دارند که لازم است زمان بیشتری را صرف پرداختن به آن ها کرد. با اینحال جای شکی نیست که فیلم بسیار هیجان انگیز و بینهایت دلهره آور است. با قدم گذاشتن به راهی پرخطر در حیطه ی ژانری از مد افتاده ، «او» بد عمل نمیکند و خیلی کم لغزش دارد. “ ورهوفن” با فیلمش مستقیم به سمت جهنم نشانه رفته . او با بی پروایی ما را با خود به مسیری خطرناک میبرد.

با بازی در نقش میشل لبلانک ، مدیر اجرایی پول دار بازی های کامپیوتری ، “هوپرت” نقش مستبدانه ای را ارائه میدهد و بین کاراکتر خود و تماشاگران اندک فاصله ای ایجاد میکند.«او»با بی پروایی او را نه بمثابه قربانی بلکه همچون تلفات دنیایی که جزئی آن است یا یکی از ضمائم و متعلقات آن نشان میدهد. در دفتر کار شیک و منظمش ، میشل با بی اعتنایی از کنار مدل نیمه برهنه ای که حالت جنسی خشونت آمیزی به خود گرفته عبور میکند. بازی کامپیوتری پرفروش او به کاربران نقش غول متجاوزگر جنسی را میدهد که با آلت بزرگ مارمانندش با زنی از پشت نزدیکی میکند.

title " نقد فیلم«او» elle برنده جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب " http://anamnews.com/" alt:"ایزابل هوپرت "

علاوه بر این ، کاشف به عمل می آید که میشل دختر چارلز لبلانک ، قاتل زنجیره ای دهه ی ۷۰ است که حال پشت میله های زندان بسر میبرد. حتی جایی از فیلم بیان میشود که میشل نیز در جرم های پدرش دخیل بوده است. بر طبق گفته ی میشل پدرش فردی ” عفریت ” بود ، در دید مادر میشل ( جودیت ماگره) او ” مردی معمولی بوده است”. فیلم غیر مستقیم بیان میدارد که انسان میتواند هر دوی این ها باشد.

خدا به ما رحم کند که دست  “ورهوفن ” باز است. کارگردان به خودش بابت آزار دادن و مغشوش کردن ذهن مخاطبانش ( و شاید ذهن خودش) افتخار میکند.این کارگردان هلندی در دوران خود ، با “غریزه ی اصلی ۱۹۸” سینمای بدنه ی هالیوود را تکان داد، با ” سربازن سفینه ” آن را گیج کرد و با فیلم ” دختران شو ۱۹۹۵” آب سردی بر این سینما ریخت.با اینحال فیلم ” او Elle” دیوانه وار ترین اثر او تا به امروز است.فیلمی که با بی پروایی خطوط قرمز را بالا پایین میرود و دائما از حالت ترسناک قیرگونه به هجویه ی تند و به کمدی خانگی جابه جا میشود.

برای مدتی طولانی ، بنظر میرسد که فیلم “ ورهوفن” قضیه ی تجاوز را فراموش میکند.میشل ظروف شکسته را از روی زمین برمیدارد و خودش داخل وان میرود.او شغل طاقت فرسایی دارد، همچنین با مشکلات خانوادگی زیادی دست و پنجه نرم میکند. او از دست پسر دخترمانندش و دوست دختر حامله ی او عصبانی است.میشل نگران مادر اوست که اصرار دارد که دخترش با پسر ژیگولوی او ازدواج کند.او رابطه ی جنسی نامعقولی با شوهر همکارش دارد.بااین همه ، خاطره ی تجاوز همچنان در گوشه ی ذهن او آرام گرفته وهر از گاهی ما ترس ناشی از این تجاوز را حس میکنیم. میشل هم به نوبه ی خودش از این خاطره یکه میخورد.

چه فیلم تکان دهند ه ای برای بستن رقابت های امسال جشنواره ی کن !. اگر نمایندگان تصور میکردند که با فیلم لطیف و آرامی جشنواره را ترک میکنند ، با این فیلم همه ی تصوراتشان بهم ریخت.آن ها در تاریکی سالن نشستند و تلنگر بزرگی خوردند .«او»(Elle) اثری پرسرو صدا و تکان دهنده است که قطعا جرقه ی بحث های زیادی را ایجاد میکند. اندکی مانده به خط پایان جشنواره ، این فیلم بطور ناگهانی سر می رسد و بر خلاف سایر فیلم های امسال کن، غرشی عظیم به درون زندگی مشتعل و برآشفته ی ما روا میدارد.

منبع : سایت نقد فارسی

لینک کوتاه :https://goo.gl/qzrW1n

 

بیشتر بخوانید:تصویر:لایه های پیدا و پنهان یک تجاوز: فیلم “فروشنده” و “او” دو نگاه زاییده دو ایدئولوژی

title " نقد فیلم«او» elle برنده جایزه بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب " http://anamnews.com/" alt:"ایزابل هوپرت "

 

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *