۱۳۹۷/۰۷/۲۹

آخرین اخبار

ایرانیان،آفرینندگان سنت هدیه کریسمس

title"ایرانیان، آفرینندگان سنت هدیه کریسمس" http://anamnews.com/" alt:خردمندان زردتشتی"

 

ایرانیان، آفرینندگان سنت هدیه کریسمس

آنام: این روزها برخی نگران علاقه برخی از مردم به مراسم کریسمس توجه برخی به تقلید از دیگران اگرچه گاهی بوی تظاهر داره اما وقتی پیشینه تمدنی شما رو به خیلی چیزها ربط می‌ده و در طول تاریخ هیچ چیز باعث نشده سنت‌های اصیلت رو فراموش کنی لاجرم نباید نگران این یکی هم بود بالاخص اینکه کریسمس در دوران جهانی‌شدن در کنار ده‌ها سنت عاریت گرفته از فرهنگ های مختلف دیگه، صرفن نمادی مسیحی نیست ( بگذریم از اینکه برخی پاپانوئل رو هم نمادی عاریت گرفته شده از داستان‌های فولکلور منطقه آناتولی می‌دونن) .

از اینها که بگذریم ما ایرانی‌ها هم ردی در فرهنگ کریسمس داریم و یه چیز هست که مولای درزش نمی ره و اون اینکه، سنت هدیه کریسمس، ریشه ایرانی داره و الحمدالله سندش هم منگوله دار و حسابیه.

لهراسب، جاماسب و گشتاسب سه مغ پارسی بودن ( کاسپر، ملیکور و بالتازار در متون مسیحی) که با مسیح تازه متولد شده دیدار کردن و به مادر مسیح” زر، مر و کندر” هدیه دادن و به تعبیری مبدع سنت هدیه کریسمس شدن چنانکه “اُ. هنری” داستان زیبای” The Gift of the Magi” رو که ماجرای جالبی در شب کریسمسه با اشاره به اونا تموم می کنه:

“همانطور که می دانید ، سه مرد خردمند شرقی کسانی بودند که هنگام تولد عیسی مسیح ،در محل اختفای حضرت مریم ، برای او هدایای ارزشمندی بردند.آنها بودند که سنت دادن هدیه ی کریسمس را آفریدند. از آنجا که آنان انسانهای خردمندی بودند ، بدون شک هدایاشان هم هدایای خردمندانه ای بودند، شاید یکی از امتیازات هدایای آنها این بود که در صورت تکراری بودن ، می شد آنها را عوض کرد”.

عکس بالا: سه مغ پارسی، نقاشی بیزانسی۵۶۵میلادی(عکس بالا)
ناتال ریز مجوس( مجسمه شاهان مجوس) در برزیل(عکس زیرین)
( در سفرنامه مارکوپولو از مقبره هایی در نزدیکی ساوه آن روزگار که محل دفن این سه تن بوده نام برده شده است).

 

نویسنده: سهند ایرانمهر

لینک کوتاه: https://goo.gl/QmMnp2

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *