۱۳۹۷/۰۷/۲۷

آخرین اخبار

تفاوت رفتار همسر سلطه گر با یک همسر عاشق

title:"تفاوت رفتار همسر سلطه گر با یک همسر عاشق- http://anamnews.com" alt:"تصویری از خشونت"

تفاوت رفتار همسر سلطه گر با یک همسر عاشق

چرا سلطه گر از خشونت استفاده می‌‌‌‌‌کند و باورهایش چیست؟ و اثرات این باورها و رفتارها بر زنان و کودکان چیست؟

استفاده از روش ارعاب و تهدید

آنام:سلطه گر رابطه جنسی قهر می‌کند.  این روش موثری است زیرا این پیغام را می رساند که اگر به خواسته او تن داده نشود او خشونت به‌کار خواهد برد.  او همچنین پاهایش را محکم به زمین می‌کوبد و درها را به هم می‌زند و اشیاء را پرتاب می‌کند.  کنترل‌کننده رابطه جنسی با داد و فریاد و ترساندن  همسرش وقتی‌که  او علاقه‌ای به  س ک س ندارد وادار به همخوابگی می‌کند.  زن تسلیم می‌شود.  زن نگران از اینکه بچه‌ها و دیگرانی را که در خانه هستند، بیدار نکند به خواسته او تن می‌دهد.  او همچنین اخم  می‌کند و یا روش‌های دیگر ارعاب را به‌کار می‌برد.  او لازم نیست به زبان بیآورد که خشونت‌های دیگری را به‌کار خواهد گرفت، ترساندن در حرکاتش مشهود است.

او تهدید می‌کند که برای ارضای خود جای دیگری خواهد رفت یا زن دیگری خواهد گرفت و تصور همسر دوم بچه‌ها را ناراحت می‌کند.  او همچنین همسرش را متهم می‌کند که اگر همخوابگی با وی را نمی‌خواهد لابد با کس دیگری رابطه دارد یا خود ارضایی می‌کند. او پاسخ “نه” را نمی‌پذیرد. این خیلی مرعوب کننده است زیرا حرکت بعدی می‌تواند خشونت باشد.

نه تنها کنترل‌کننده رابطه جنسی به زور همسر را وادار به همخوابگی می‌کند بلکه وی باید آن‌طور که او مایل است با وی همخوابگی کند.  او احتمالا باید وانمود کند که از آن لذت هم می‌برد وگرنه متهم به سرد مزاجی می‌شود.  در حالت دیگر ممکن است اجازه تظاهر به لذت نداشته باشد چرا که متهم به “هرجایی” بودن می‌شود.

کنترل‌کننده رابطه جنسی تجاوز می‌کند.  او حتی وقتی همسرش خواب است به وی تجاوز می‌کند.  برخی تنها وقتی س ک س می‌خواهند که همسرشان در خواب است. او نزدیکی را هنگام بیداری زن، یعنی س ک س با یک فرد واقعی را نمی‌خواهد.

استفاده از روش متقاعد کردن

کنترل‌کننده رابطه جنسی با این روش خود، “قدرت به‌ستوه آوردن” همسر را به نمایش می گذارد! او نق می‌زند و زنش را گول می‌زند.  او می‌گوید این وظیفه زن است که به تقاضای وی جواب مثبت بدهد و اگر تمکین نکند حتما او را دوست ندارد. او می‌گوید رنجانده شده است و این باعث می‌شود زن احساس گناه  و تقصیر کند. او می‌گوید حتما سرد مزاج یا هم‌جنس‌گراست  یا با کس دیگری رابطه جنسی دارد.  اگر قرار است اقوام همسر به دیدن بیایند، اظهار بی‌علاقگی می‌کند و حاضر به پذیرایی نمی‌شود تا با وی همخوابگی کند. او با استفاده از الکل زنش را مست می‌کند و یا به وی داروی مخدر می‌دهد. او می‌گوید س ک س یک داروی لازم است و بدون س ک س سرطان پروستات می‌گیرد.

title:"تفاوت رفتار همسر سلطه گر با یک همسر عاشق- http://anamnews.com" alt:"تصویری از خشونت"

استفاده از وعده و وعید

او با وعده‌های مختلف مالی زن را وادار به تمکین می‌کند. میزان این‌گونه وعده‌ها بستگی به توانایی مالی او دارد. رشوه‌دهی بیشتر به صورت  لباس، طلا و خانه یا جواهرات مطرح می‌شود. او می‌گوید اگر س ک س داشته باشد رفتارش بهتر می‌شود زیرا اینقدر “ناکام” نمی‌شود.

استفاده از عشق و علاقه زن به او

کنترل‌کننده رابطه جنسی با استفاده از حربه خشونت در زمان همخوابگی، زن را مورد اذیت و آزار قرار می‌دهد.  مثلا یک زن که به پناهگاه زنان آمده بود به من گفت که شوهرش در هنگام س ک س از ابزار تیزی، مثل قیچی، استفاده می‌کرده است.  مثال دیگر زدن زن برای وادار کردن وی به همخوابگی است.  سپس وقتی زن در اثر ضربات و صدمات حاصل از خشونت وسط اطاق ولو شده او با مهربانی و محبت عشق‌بازی می‌کند.  این به چندین نتیجه مختلف می‌رسد. اول اینکه زن بین درد از خشونت و لذت عشق‌بازی سردرگم می‌شود.  دوم اینکه به وی امید کاذب می‌دهد.  زن امیدوار می‌شود که او دوباره به خود “واقعی”‌اش برگشته باشد و این‌که او علی‌رغم همه چیز، دوستش دارد.  بنابراین او را می‌بخشد و زندگی با او را ادامه می‌دهد.

اگر زن به او پیشنهاد س ک س بدهد او را رد می‌کند.  اگر ابتکار س ک س را بدست بگیرد، احتمالا او را “هرجایی” می‌نامد. او همخوابگی را شروع می‌کند و ناگهان متوقف می‌شود و می‌گوید زنش مشمئزکننده است. او با بی‌میلی سراغ همخوابگی با وی می‌رود.

او همچنین انتظار دارد که زن از نظر جنسی کامل و بی‌عیب باشد و اصرار می‌کند به نوزاد شیر ندهد. او از زن می‌خواهد که عمل زیبایی پستان و بدن انجام دهد. او دائما از کوچکترین حرکتی، انگ بی‌وفایی می‌زند و به وی شک می‌کند و به این بهانه او را اذیت می‌کند.

استفاده کنترل‌کننده رابطه جنسی از عمل جنسی برای تحقیر و خراب کردن زن

کنترل‌کننده رابطه جنسی قصد دارد به چه چیزی برسد؟ رفتار او یک لشکر متجاوز را به تصویر می‌کشد که نظامیان به همه تجاوز جنسی می‌کنند.  آن‌ها به همه از جمله پیرها، مردها و بچه های کوچک تجاوز می‌کنند.  تجاوز آن‌ها به همه نه به دلیل هرزه بودن است بلکه برای خراب کردن دشمن است و شکست دادن او.  آن‌ها می‌خواهند دشمن را تحقیر کنند و از بین ببرند و خشونت جنسی را موثرترین راه برای رسیدن به این مقصود می‌دانند. خواست کنترل‌کننده رابطه جنسی هم همین است.

کنترل‌کننده رابطه جنسی شاید همسرش را مجبور به روسپی‌گری هم بکند.  خودش هم نقش ج ا ک ش را بازی می‌کند.  سپس او را “هرجایی” می‌خواند و آزار می‌دهد ومی‌تواند این مسئله را در برابر حقوق‌دانان و سیستم عدالت کیفری علیه وی به‌کار گیرد.

کنترل‌کننده رابطه جنسی ممکن است در هر وقت شبانه‌روز طلب همخوابگی و نزدیکی ‌کند.  او کار زن را هرچه باشد قطع می‌کند و س ک س را در هرجای خانه مطالبه می‌کند. این کار را به دلیل اینکه  به زن احساس خستگی و کثیفی بدهد انجام می‌دهد. اگر زن او را به چالش بکشد، می‌گوید که شهوت زیاد جنسی دارد یا معتاد به س ک س است.

کنترل‌کننده رابطه جنسی همچنین از پورن استفاده می‌کند. او زن را هم وادار می‌کند فیلم‌های پورن را تماشا کند و بعد هم وادرش می‌کند که همان کارها را تکرار کند.  با این‌کار در حقیقت وی را شکنجه می‌دهد. او همسرش را وادار می‌کند خودش را قبل از همخوابگی با مواد تمیزکننده‌ مضر برای سلامتی بشوید.

کنترل‌کننده رابطه جنسی بخیه‌ها را بعد از زایمان همسرش می‌برد یا پاره می‌کند. او به همسرش خیانت نیز می‌کند.  او با زنان دیگر هم‌خوابگی می‌کند.  این روش موثرترین راه تحقیر و خوار کردن همسرش است.

title:"تفاوت رفتار همسر سلطه گر با یک همسر عاشق- http://anamnews.com" alt:"تصویری از خشونت"

باورهای کنترل‌کننده رابطه جنسی چیست که به او اجازه چنین رفتاری می‌دهد؟   

کنترل‌کننده رابطه جنسی معتقد است که زنان برای فراهم آوردن خدمات از جمله خدمات جنسی به آنان آفریده شده‌اند.  همچنین معتقد است که وقتی زنان برای این کار پیر می‌شوند (معمولا بیست و چند سالگی) استفاده دیگری ندارند. باید از انظار دور شوند و خانه را نظافت کنند یا غذایی بپزند. او اعتقاد دارد که تنها ارزش زنان به س ک س است و این تنها دلیل وجودی آن‌هاست.  زنان برای همراهی و ارزش‌هایشان در جامعه، اینجا نیستند.

باور کنترل‌کننده رابطه جنسی این است که زنان احمق و یک تیکه گوشت بیچاره بیشتر نیستند که بی او نمی‌توانند زنده بمانند.  او معتقد است که مردان صاحب زنان هستند و حق ندارند به هم‌خوابگی با وی “نه” بگویند.  او معتقد است که زنان مالک بدن خود نیستند.  متاسفانه بعضی از زنان هم خواسته یا ناخواسته همینطور فکر می‌کنند.  مثلا به‌طور علنی از زن دیگری می‌پرسند آقا و یا صاحبت کو؟

کنترل‌کننده رابطه جنسی معتقد است که تمام زنان هرزه هستند. این‌ها هرزگی را در رابطه با خودشان نمی‌بینند. در حالی‌که همانطور که در بالا ذکر شد خودشان با هر زنی هم‌خوابه می‌شوند.

وقتی از کنترل‌کننده رابطه جنسی سوال ‌شود که “آیا زنان را دوست دارد؟” ممکن است پاسخ ‌دهد که آری ولی در واقع احساس او به نفرت بیشتر شباهت دارد. کنترل‌کننده رابطه جنسی بر این باور است که زنان انسان نیستند و فقط “مهبل‌هاییروی دو پا” هستند.

کنترل‌کننده رابطه جنسی عقاید خود را از کجا می‌آورد و چطور آن‌ها توسط جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنند تقویت می‌شوند؟

عقاید کنترل‌کننده رابطه جنسی قرن‌ها وجود داشته و در فرهنگ‌ها نهفته است.  می‌دانیم که زنان یونان باستان ایزوله می‌شدند.  در خانه نگه داشته می‌شدند و از آن‌ها برای تولید مثل و کار خانه استفاده می‌شده است.

زنان در طول تاریخ به‌عنوان کالای اقتصادی و سیاسی به کار گرفته شده‌اند.  باوری که زن کالاست و هیچ حقی ندارد به س ک س نه بگوید در تعلیماتی که به‌طور سنتی به دختران و زنان جوان داده می‌شود نهفته است.  یک زن خانه‌دار باید هنگام آمدن همسرش به منزل تمیز و آرایش کرده باشد و از او استقبال کند و آماده فرامین و خواسته‌های وی باشد.

مذهب عامل دیگری است که پیامی را که زنان ملک جنسی و کالای جنسی هستند تقویت می‌کند.  مثلا مورمون‌ها همانند مسلمانان چندین زن می‌گیرند.  چندی پیش یک اسقف کلیسای کاتولیک‌ها سعی می‌کرد از این واقعیت دفاع کند که کلیسا دستور داده است تا مردانی که ویروس اچ‌آی‌وی دارند حتی اجازه دارند از کاندوم درهنگام هم‌خوابگی استفاده  نکنند.  کشیش‌ها و روحانیون مسلمان توصیه می‌کنند که زنان باید هروقت شوهرانشان س ک س می‌خواهند آماده تمکین باشند.

هنرهای زیبای سنتی در یونان، زنان را لخت و دراز کشیده نشان می‌دهد در حالیکه سینه‌ها و آلت تناسلی آن‌ها پیداست  وغالبا صورت‌هایشان در سایه است. در همان نمایشگاه‌ها مردانی ایستاده را در حالی به تصویر می‌کشند که زمینه نقاشی یک کارخانه است، یا یک حیوان مرده که خود شکار کرده‌اند و جلو پایشان افتاده است.  آن‌ها ممکن است گردنبندی که نشانه مقام است هم به گردن داشته باشند.

عکس زنان لخت برای تبلیغ محصولاتی مثل شمع ماشین به‌کار گرفته می‌شد. در بسیاری جوامع هنوز هم از زنان نیمه لباس پوشیده برای تبلیغ فروش ماشین آلات استفاده می‌کنند. صفحات وسیعی از پورن در مجلات و اینترنت مرتبا باورهای کنترل‌کننده رابطه جنسی را تقویت می‌کنند.

در ایران ضرب‌المثل‌هایی مثل “زن که رسید به بیست، باید به حالش گریست”؛ “مرد چهل ساله تازه اول چلچلیشه” هم باعث تقویت عقاید کنترل‌کننده می‌شوند.

title:"تفاوت رفتار همسر سلطه گر با یک همسر عاشق- http://anamnews.com" alt:"تصویری از خشونت"

باورهای مشترک زنان با مردان کنترل‌کننده

زنان نیز با همان پیام‌هایی که سلطه گر رابطه جنسی دریافت می‌کند بمباران می‌شوند. آن‌ها باور دارند که بدون مردان بیچاره هستند.  اینکه تنها نقش آ‌ن‌ها فراهم آوردن س ک س برای مردان است باور خودشان هم می‌شود و ارزش دیگری برای خود قائل نمی‌شوند. به آن‌ها مستمرا می‌گویند که اشکال ندارد تا زن دیگری را به‌شکل ابزار جنسی ببینند و زنان دیگر را رقیب خود بدانند.

زنان باور می‌کنند که حق ندارند به هم‌خوابگی با همسرشان نه بگویند. این دستورات الهی‌ست و در جامعه نهادینه شده است. در ایران بحث تمکین کاملا راه را برای گزینه انتخاب بر زن بسته است. طبق قوانین اسلام زنان موظف به پیروی جنسی بدون قید و شرط هستند. این کار باعث شده که بسیاری از زنان بدون خواست و تمایل تن به س ک س اجباری بدهند.

چگونه تمام جنبه‌های مختلف کنترل‌کننده رابطه جنسی، زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

چگونه رابطه جنسی اجباری بر زنان تاثیر می‌گذارد؟

زنان احساس می‌کنند که مایملک کسی هستند، توانایی ندارند و فریب داده شده‌اند. احساس این‌که گویا تنها هدف آنان فراهم آوردن س ک س است بر آنان غالب می‌شود. بنابراین اعتماد به نفس لازم را برای ترک رابطه و ایستادن در برابر تعرض ندارند. این کمبود اعتماد به نفس باعث مشکل شدن، اگر نه غیر ممکن شدن، دستیابی به استقلال از طریق اشتغال است.  تمام این تاثیرات خیلی شبیه تاثیراتی است که یک بچه در کودکی مورد آزار و اذیت واقع شده باشد.

رابطه جنسی اجباری باعث می‌شود زنان از بارداری ناخواسته رنج ببرند و به بیماری‌های مسری جنسی نیز مبتلا شوند.

تاثیر تحقیر جنسی بر زنان  

زن بعد از هم‌خوابگی‌های اجباری احساس می‌کند شکست خورده است.  کنترل‌کننده روابط جنسی همان‌طور که سربازها به دشمنان تجاوز می‌کنند، تا کاملا آن‌ها را پست کنند و شکستشان بدهند، از ابزار خشونت در ارتباط با هم‌خوابگی استفاده می‌کند. این در جنگ‌های خاورمیانه در سال‌های اخیر به وسعت دیده شده است.

زن احساس کثیفی و حقارت می‌کند و به خودآزاری دست می‌زند.  تمایلات جنسی زن از وی گرفته می‌شود. دچار ناهنجاری‌های اشتهایی شده( آنورکسیا) و ممکن است به الکل و اعتیاد رو بیاورد.  شاید در امور جنسی بی‌قید شود.  این احساسی است که می‌تواند فرد را به‌سوی روسپی‌گری نیز سوق دهد.

زن احتمالا احساس ترس، زخم‌خوردگی، گیجی و انزوا می‌کند و نمی‌تواند به دوستانش اعتماد کند.

چگونه با سوء استفاده از عشق و علاقه همسر به خود، زن را تحت تاثیر قرار می‌دهند؟

اگر کنترل‌کننده رابطه جنسی دست رد به سینه همسر بزند، در حقیقت به وی می‌گوید هیچ ارزشی ندارد.  از هر طریقی به زن‌ها گفته می‌شود که تنها دلیل وجودی و تنها ارزش آن‌ها به این است که س ک س فراهم آورند.  این رد شدن نیز می‌تواند ویران‌کننده باشد. وقتی او خیانت می‌کند همسر احساس می‌کند کوتاهی کرده است.

اگر او بعد از خشونت در هم‌خوابگی با همسرش به مهربانی رفتار کند آنگاه است که وی کاملا گیج می‌شود و درد ناشی از خشونت و لذت ناشی از هم‌خوابگی با محبت در هم ادغام می‌شود. این حتی درک یا مقاومت در برابر اتفاقی که دارد می‌افتد را مشکل‌تر می‌کند.

اگر او بگوید که زن چنان او را به هیجان می‌آورد که زود به انزال می‌رسد، زن به این توهم می‌رسد که می‌تواند تا حدی کنترل‌کننده باشد.  این، کار سنجش را نیز برای زن که همسرش چقدر وی را کنترل می‌کند و تا چه حد کوتاهی‌ها و مشکلات خود را به گردن وی می‌اندازد سخت می‌کند.

title:"تفاوت رفتار همسر سلطه گر با یک همسر عاشق- http://anamnews.com" alt:"تصویری از خشونت"

در جامعه‌ای که باورهای کنترل‌کننده را دارد، زنان چگونه تحت تاثیر قرار می‌گیرند؟

در جامعه‌ای به‌شدت مرد سالار با قوانینی به نفع مردان، واضح است که در موارد جنسی زنان را به‌شدت کنترل می‌کنند. این کنترل به حدی است که در موارد بی‌شماری زن سرکوب می‌شود. او حق تعیین و انتخاب همسر خود را ندارد، چه برسد به اینکه اعتراض کند که در اتاق خواب به او چه می‌گذرد. این در بسیاری از مناطق برای زنان تا حد مرگ تاثیرگذار است.  در خبرها بود که در یمن دختر بچه هشت ساله‌ای در شب زفاف با مرد ۴۹ساله جان خود را در اثر جراحات وارده از دست داد.  تایید و تاکید قتل‌های ناموسی توسط جامعه در مورد تاثیر باورهای کنترل‌کننده بر زنان صادق است.

بچه‌دار شدن ناخواسته به‌دلیل مخالفت عرف با سقط جنین باعث می‌شود که روند زندگی و آینده زنان کلا عوض شود و یا زیر و رو گردد.  چون این می‌تواند تاثیر زیادی روی اشتغال آنان بگذارد و آنان را از اجتماع  به انزوا بکشاند.  در مورد تعدد زوجات و تاثیر آن بر زندگی زنان بسیار شنیده‌ایم. در جامعه سنتی این موضوع پذیرفته شده است و اثرات منفی روانی و اقتصادی‌اش بر زنان بر کسی پوشیده نیست.  این‌ها فقط چند نمونه از تاثیر باورهای جامعه بر زنان است. موارد متعدد بسیاری هستند که در این گفتار نمی‌گنجند.

همسران سلطه گر ها هیچ‌وقت نمی‌‌‌توانند از خود خشنود باشند. همیشه می‌‌‌انگارند که به اندازه‌ای که می‌خواهند از نظر جنسی جذاب نیستند. این می‌‌‌تواند زنان را ظاهرا داوطلبانه به اختلا ل غذایی و جراحی پلاستیک وا دارد.

زن‌ها ارزش‌های خود را با صفت‌های مرد همزیستشان نیز مقایسه می‌‌‌کنند. بسیاری از زنان جوان برایشان مهم نیست که مدرک تحصیلی داشته باشند و یا شغلی. اگر آن‌ها همسر یک مرد متشخص باشند برایشان کافی است! آن‌ها عقیده دارند موفق بوده‌اند زیرا به اندازه کافی جذابیت جنسی داشته‌اند که این مرد با آن‌ها زندگی کند! به عبارت دیگر ارزش‌های خود را با موقعیت مردی که با وی هم‌خوابه است اندازه می‌‌‌گیرند! بسیاری از زنان هم به امید اینکه با یک فرد پولدار و متشخص ازدواج کنند، حاضرند همسر دوم شوند.

جا دارد باز هم یادآور شویم که جامعه پیام محکمی را از طریق اشعار و ضرب‌المثل‌هایش مثل “کاسه نمیخوام را باید پرترکرد” به زنان می‌دهد و به آن‌ها می‌گوید که حق گفتن “نه” به هم‌خوابگی را ندارند. تمکین هم یکی از باور‌های جامعه است که تاثیر به‌سزایی روی پذیرش س ک س اجباری از طرف زنان می‌گذارد. بنابراین زنان به‌جای گفتن “نه” بهانه‌تراشی می‌‌‌کنند و می‌‌‌گویند خسته هستند یا سردرد دارند.

حالا برویم سراغ مخالف کنترل‌کننده روابط جنسی. مردی که آزاردهنده نیست و به او نام “عاشق” می‌دهیم.

title:"تفاوت رفتار همسر سلطه گر با یک همسر عاشق- http://anamnews.com" alt:"تصویری از عشق"

عاشق

یک عاشق چه رفتاری دارد؟

عاشق محبت خود را بدون انتظار به هم‌خوابگی نشان می‌‌‌دهد. زنان پیوسته می‌گویند که این خصوصیت فرد مورد علاقه آنان‌ است. عاشق همچنین دریافت محبت را بدون س ک س می‌‌‌پذیرد.

او پیش‌قدم شدن همسرش را در هم‌خوابگی می‌‌‌پذیرد و او را به این‌کار تشویق می‌‌‌کند. اگر زن نه بگوید می‌‌‌پذیرد که نه یعنی نه و انتظار ندارد که بهانه بیاورد. عاشق با همسرش “هم‌خوابگی و معاشقه می‌‌‌کند” (نه فقط س ک س).  در طول هم‌خوابگی با وی حرف می‌‌‌زند و واضح است که با او مثل یک انسان برخورد می‌‌‌کند. او عشق را با سکس در هم ادغام می‌‌‌کند.

عاشق انتظار دارد که هردو باهم درباره پیش‌گیری از بارداری تصمیم بگیرند. او همچنین به همسرش وفادار است و به وی خیانت نمی‌کند. او به خواسته‌‌‌های زن احترام می‌‌‌گذارد و بنابراین اعتماد به نفس زن سالم می‌‌‌ماند. او هیچ‌گاه درباره سکسی که با همسرش داشته با دیگران صحبت نمی‌‌‌کند.

عاشق معتقد است س ک س باید با اختیار کامل باشد و این‌که باید آزادانه و با اطلاع طرفین باشد. همچنین باید تعادل در قدرت وجود داشته باشد.

عاشق معتقد است که زنان آزاد و با مردان برابر هستند و باید مستقل باشند. عاشق زنان را دوست دارد و برایشان ارزش قایل است! او به اندازه کافی شهامت دارد که در مقابل مردان دیگر بایستد و در برابر فشار همتایان مقاومت کند.

………………………………………………………………………………………………………………

* این مطلب با اقتباس از کتاب

Living with the Dominator by: Pat Craven و کار نویسنده این سطور با زنان آسیب‌دیده در تجربیات شغلی خود تهیه شده است.

منبع

لینک کوتاه:https://goo.gl/9PZSBn

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *