۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

روش هایی برای توقف انتقاد درونی از خود

 title:"روش هایی برای توقف انتقاد درونی از خود - http://anamnews.com/"alt:"روش هایی برای توقف انتقاد درونی از خود - http://anamnews.com/"

روش هایی برای توقف انتقاد درونی از خود

آنام: بسیاری از مردم شکست های خود را، بیش از پیروزی هایشان، به یاد می آورند. انسان خودش را برای کوچک ترین اشتباهات، سرزنش می کند ولی فقط بزرگ ترین موفقیت هایش را جشن می گیرد. در نتیجه؛ بیشتر مردم احساس دلسردی، ناشایستگی و ناامنی می کنند و تلاش های مذبوحانه ای برای بدست آوردن اعتماد به نفس و توانایی هایشان می کنند.
اگر شما گاهی اوقات خود را در چنین موقعیت هایی می بینید، این چهار روش پیشنهادی به سکوت انتقادهای درونی و بالا رفتن اعتماد به نفس شما کمک می کند.

 

یک- کوچک ترین دست آوردهای خود را در نظر داشته باشید
اگر شما با خود قرار می گذارید که پاسخ ده مشتری را در روز بدهید ولی امروز بتوانید به نه نفر پاسخگو باشید، به روی کدامیک از آنها تمرکز می کنید؟ آن نه نفر یا یک نفری که نتوانستید پاسخی به او بدهید؟
درک مفهوم موفقیت به عنوان “همه چیز یا هیچ چیز” یا مشاهدۀ “هر چیزی کمتر از کمال می تواند یک شکست باشد”؛ طرز فکری است که به شما، برای موفقیت هایی که تا کنون بدست آورده اید،اعتبار کافی نمی دهد.
پس هرگاه شما احساس کردید که به اندازۀ کافی تلاشی برای انجام وظایفتان، به کمال آنچه انتظار داشتید، عمل نکرده اید یک فهرست از کارهایی را که تاکنون انجام داده اید، هر چند کوچک، تهیه نمایید. شاید شما آن تماس تلفنی را به خوبی پاسخ نداده باشید، پس می توانید دوباره تماس بگیرید! شاید شما از آن مقداری که باید می خوردید، بیشتر تناول کردید پس دفعۀ آینده خود را بهتر کنترل کنید یا تغذیۀ خود را با مواد سالم تری انجام دهید که احساس بهتری از خوردن به شما دست دهد.
هنگامی که شما به روی موفقیت های خود تمرکز می کنید، خود را تشویق می نمایید که دفعات بعدی هم دوباره موفق شوید.
اگر برای یادآوری پیروزی های خود مشکل دارید، توصیه می شود که آنها را در هنگام وقوعشان بنویسید. در این صورت هنگامی که وسوسۀ آسیب رساندن به خود را می یابید، شما به یک لیست کامل از بردهایتان دسترسی خواهید داشت.

 

دو- خود را با مقدار زمان کارتان نسنجید
این موضوع، به ویژه، برای افرادی است که مقدار اهمیتشان به کمیت کارهایشان بستگی دارد.
اگر شما لیست کاری خود را انجام دادید، به آسانی می توانید احساس کنید که ضعیف و بی ارزش هستید زیرا به کارهایتان را زودتر از آنچه باید، عمل کرده اید. در این هنگام، بسیار مهم است که به خودتان یادآوری کنید؛ ارزش شما،بستگی به مقدار کارتان ندارد. شما مستحق زنگ تفریح یا استراحت و مراقبت از خود هستید و اگر کارهایتان را به نحو احسن و سریع تر از دیگران انجام می دهید، پس استحقاق وقت اضافی هم دارید.
در حقیقت، بخشی از ذهن افراد در پذیرش این امر مهم مشکل دارد. باورهای ناخودآگاه و عمیق ما در یک لحظه و با آوردن یک دلیل، به سادگی ازبین نمی رود. این موضوع نیاز به زمان و تعهد عمل دارد تا بشود به روی باورهای نادرست خودمان تغییر ایجاد کنیم.
اگر احساس بی ارزشی برای شما یک مشکل مزمن و جدی به شمار می رود، برای درخواست کمک حرفه ای نیازی به خجالت و شرم نیست. برای تخریب و تغییر می توانید از شمارۀ سه استفاده کنید.

title:"روش هایی برای توقف انتقاد درونی از خود - http://anamnews.com/"alt:"روش هایی برای توقف انتقاد درونی از خود - http://anamnews.com/"

سه- یک گام سازنده برای آرامش انتقاد درونی خود بردارید
گاهی اوقات، کمی پیشرفت کوچک کافی است که شما احساس کنید به اندازۀ کافی کار انجام داده اید. اگر شما در حال نزدیک شدن به پایان کارتان هستید ولی خستگی شما را وادار به استراحت می کند و در عین حال، منتقد درونیتان اجازۀ این استراحت را به شما نمی دهد، سعی کنید یک راه سریع و ساده برای ذخیرۀ انرژی خود بیابید.
این راه می تواند انجام بخشی از پروژه ای باشد که برویش کار می کنید و ذهن شما را برای مدت مدیدی مشغول نگاه داشته و یا ارسال یک ایمیل که در توقف فکری شما اثرگذار بوده است.
اگر چیزی، هر چند کوچک، باعث مشغولیت ذهنی و در نتیجه آزارتان شده است که نمی توانید استراحت کنید، برداشتن یک قدم کوچک در جهت انجام آن کار می تواند به شما احساس پیشرفت در کار بدهد. پس با انجام آن کار کوچک شما می توانید، تا زمانی که بخواهید دوباره به کارهایتان مشغول شوید، با خیال راحت و آسوده به استراحت بپردازید.

چهار- گذشته، گذشته است و حالا، حالاست
شما به آسانی می توانید خود را بوسیلۀ سابقۀ کاریتان، تعریف و تفسیر کنید و با استفاده از شکست های گذشته به پیش بینی موفقیت های آینده تان مشغول شوید. ولی این موضوع می تواند یک برآورد پیشگویی باشد، پس بهتر است برای تغییر الگوی ذهنی خود به چیزهایی تکیه کنید که پشتیبان اعتماد به نفس و موفقیت های آتیتان باشد.
در دفعات بعدی که خود را با اشتباهات، عادات ناپسند گذشته یا کارهایی که منجر به آسیب رساندن به ذهنتان باشد، تعریف و تفسیر می کنید به خود بگویید: “گذشته ها گذشته و حال و حالاست! من آرامش، اعتماد به نفس، تمرکز، صداقت، شجاعت، مهربانی و یا هر آنچه در من برای تبدیل شدن به بهترین وجه خود دارم، انتخاب می کنم.”
بیاد داشته باشید شما هر گاه بخواهید می توانید تغییر کنید. این بدان معنی نیست که این تغییر بلافاصله انجام می پذیرد. در هر شرایطی، شما می توانید انتخاب کنید که چگونه واکنش به خرج دهید و تصمیم بگیرید که چگونه خود را تعریف و تفسیر نمایید.
در هر صورت شما می توانید خود را بوسیلۀ شکست ها، حذفیات و اشتباهاتتان تعریف کنید یا با موفقیت ها، دست آوردها و انتخاب های خوبتان تفسیر نمایید. این موضوع بستگی به شما دارد.

خواهشمندیم، تجارب خود را در مورد آرامش درونی یا انتقاد درونیتان با ما در میان بگذارید.

 

 

ترجمه: فرشاد سجادی
منبع:.pickthebrain.com – thinkingacademy

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *