۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

تک همسری طبیعتاً آسان نیست

title:"تک همسری طبیعتاً آسان نیست - http://anamnews.com/" alt:" یک زوج دست در دست هم"

تک همسری طبیعتاً آسان نیست

 

تعهد زناشویی انتخابی مناسب ولی غیرطبیعی است

 

آنام: دیوید باراش، استاد روان‌شناسی دانشگاه واشنگتن در مقاله اش « تک همسری طبیعتاً آسان نیست » مدعی شده است برای یافتنِ دلیلِ حقیقی کم شدن روزمره‌ی تعهد زناشویی، باید به سراغ طبیعت رفت و زوال خانواده‌ی سنتی را در مشخصات فیزیکی اکثر موجودات زنده جستجو کرد.

به نظر او تک همسری در اجتماع انسانی یک رفتار زناشویی جدید است و ما یاد گرفتیم که اگر به یک همسر تعهد بوزریم بهتر است. ولی این رفتار اجتماعی با فیزیک جنسی ما همخوانی ندارد به عنوان مثال از میان میلیونها اسپرمی که در هر زناشویی از مرد به زن منتقل می شود بیش از هر چیزی لشکر بزرگی از اسپرم‌های جنگجو دارد که قرار اصلی شان رفتن به سوی تخمک‌ نیست بلکه وظیفه اصلی‌ آن‌ها کشتن اسپرم‌هایی است که از قبل در درون محوطه‌ی لقاح وجود داشته است.

در ادامه استدلالش به زناشویی پرندگان اشاره می‌کند و با آوردن آمار‌ ثبت شده از طریق نمونه‌برداری‌های ژنیتیک، نشان می‌دهد که نزدیک به شصت درصد جوجه‌هایی که در آشیانه‌ی پرندگان سر از تخم‌ در می‌آورند به اصطلاح «حرامزاده» هستند.

به نظر وی تواناییِ یادگیری بشر، در حقیقت دهن کجی بزرگی به طبیعت است. یادگیری به عبارتی دقیقتر یعنی جواب رد دادن و سرپیچی ازغریزه … بشر یاد گرفت بسیاری از رفتارهای طبیعی اش نظیر رابطه جنسی با اعضای خانواده را تغییر دهد چون به نفع بقایش بود.

دلیل دیگر ازاینکه ما طبیعتا برای تنوع جنسی آفریده شدیم وجود همیشگی خیانت در تاریخ تمدن بشر است، رفتاری که با وجود جریمه های مرکبار، همچنان پابرجا است.

با این همه، بشردر طول تاریخ تمدن خویش، در پی تمرین و تجربه‌ی انواع زندگی‌های زناشویی یاد گرفته است که تک همسری برایش مناسب تر است.

زندگی زناشویی تک همسری کار آسانی نیست چون عمل طبیعی نیست ولی این قابلیت بشر است که رفتار غیرطبیعی از خود بروز دهد. عملی که شاید نام دیگرش تمدن باشد.

 

 

 

بیشتر بدانید: مطالب بیشتر در زمینه رابطه عشق و زندگی زناشویی و … در صفحه رابطه در سایت آنام

 

 

 

 

marderooz

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *