۱۳۹۶/۰۴/۰۲

آخرین اخبار

جبران خلیل جبران شاعر، نویسنده و نقاش عرب

title "' جبران خلیل جبران شاعر، نویسنده، نقاش مهجر عرب" http://anamnews.com/" alt:" جبران خلیل جبران"

جبران خلیل جبران شاعر، نویسنده و نقاش عرب

آنام : «فرزندانتان، فرزندان شما نیستند؛ آنان فرزندان زندگی‌اند که به خویشتن خویش مشتاق‌اند. آنان به‌وسیله‌ی شما به این جهان می‌آیند اما آنها از شما نیستند. اگرچه با شما زندگی می‌کنند اما از آنِ شما نیستند. شما می‌توانید به آنان عشق بورزید، اما نمی‌توانید بذر اندیشه‌هایتان را در آنان بکارید، زیرا اندیشه‌ی مستقلی دارند. شما می‌توانید برای تن‌شان خانه بسازید، اما روان‌شان در این خانه نخواهد ماند. زیرا آنان به خانه‌ی فردا تعلق دارند؛ فردایی که در خواب نیز نمی‌توانید دید. می‌توانید بکوشید مانند آنان شوید، اما بیهوده است که بکوشید آنان را مانند خود کنید. زیرا زندگی به عقب بازنمی‌گردد و در خانه‌ی دیروز به سر نمی‌برد.” (برگرفته از کتاب پیامبر)

جبران خلیل جبران در ششم ژانویه سال ۱۸۸۳ در یک خانواده‌ی مسیحی مارونی که به خلیل جبران شهره بودند در منطقه‌ای کوهستانی به نام «البشری» در شمال لبنان به دنیا آمد. مارونی‌ها یک گروه قومی-مذهبی از مذهب کاتولیک هستند که در مدیترانه‌ی شرقی می‌زیند و خود را پیروان سَنت مارون سریانی – قرن پنجم میلادی- از قدیسان مسیحی می‌دانند که پیروان خود را از شمال سوریه به کوه‌های لبنان کوچاند. مارونی‌ها یکی از گروه‌های اصلی جامعه‌ی لبنان بوده‌اند. امروزه بیشتر مسیحیان عرب از این فرقه هستند. نام مادر جبران، کامله رحمه بود که جبران از ازدواج این زن با همسر سومش به دنیا آمد؛ پدری بدون هرگونه احساس مسئولیت نسبت به فرزند که خانواده به علت این بی‌مسئولیتی به گرداب فقر و فلاکت افتاد. این نداری موجب شد که جبران در آن دوره نتواند تحصیلات رسمی داشته باشد و تنها آموزش او محدود به دیدارهایی شد که بین جبران و یک کشیش روستایی در جریان بود و نتیجه‌اش برای جبران، یادگیری اصول مذهب و انجیل و زبان‌های عربی و سوری بود. جبران تنها هشت سال داشت که پدرش به دلیل مشکلات عدیده‌ی مالی به زندان افتاد و ورشکست شد به شکلی که حکومت عثمانی همه‌ی اموالشان را توقیف کرد. مادر جبران پس از این اتفاق تصمیم گرفت که با خانواده به آمریکا مهاجرت کند و این‌چنین شد که در ژوئن سال ۱۸۹۵ و در سن دوازده‌سالگی، جبران به هم‌راه مادر و برادر و دو خواهرش راهی ایالات متحده آمریکا شد. او در محله‌ی فقیرنشین شهر بوستون ساکن شد و با دست‌فروشی و دوره‌گردی روزگار می‌گذراند. او تنها فرزند خانواده بود که توانست به مدرسه برود و سواد بیاموزد.

title "' جبران خلیل جبران شاعر، نویسنده، نقاش مهجر عرب " http://anamnews.com/" alt:" جبران خلیل جبران کودکی"

در سال ۱۸۹۸ جبران با آن‌که آموزش زبان انگلیسی‌اش به نقطه‌ی مطلوبی نرسیده بود به لبنان بازگشت تا زبان و ادبیات عربی و هم‌چنین زبان فرانسه بیاموزد و تا سال ۱۹۰۲ در آن‌جا ماند. در این سال‌ها استعداد جبران در نویسندگی و طراحی آشکار شده بود. روحیه‌ای شاعرانه و شیدایی داشت که ار صلح و عشق سخن می‌گفت و با تعالیم کلیسای کاتولیک هم میانه‌ای نداشت. جبران از دوره نوجوانی شیفته‌ی شعر و نویسندگی و هنر شد. پانزده ساله بود که مدیر مجله “الحقیقه” شد و در شانزده‌سالگی نخستین شعر خود را در روزنامه جبل به چاپ رساند. او به طراحی نیز علاقه‌ی وافری داشت. هفده ساله بود که به طراحی چهره‌ی بزرگانی چون عطار و ابن سینا و ابن خلدون پرداخت. جبران در آخرین سال‌های اقامتش در لبنان با هم‌کاری یوسف‌الحویک که از دوستان جبران بود مجله‌ای به نام المناره منتشر کرد که در این نشریه نخستین نوشته‌های جبران به زبان عربی منتشر می‌شد. جبران در نوزده سالگی ارتباط عاطفی عمیقی با دختر جوانی به نام “ژوفین پی بادی” که فردی فرهیخته و هنردوست بود برقرار کرد که این زن تاثیرات بسیاری در زندگی جبران گذشته بود.  بعدها نیز زنانی در زندگی جبران تاثیرگذار بودند که می‌توان به خانم “مری هسکل” و “شارلوت تیلر” اشاره کرد که تاثیرات هنری و فرهنگی و حتا اقتصادی بسیاری بر زندگی جبران گذاشتند. ماری هسکل مدیر مدارس بوستون بود که باعث شد جبران بتواند دوباره راهی مدرسه شود. جبران در سال ۱۹۰۵ گزیده‌ای از نوشته‌های خود در زمینه موسیقی را در روزنامه “المهاجیر” منتشر ساخت. پس از این مجموعه‌ی دیگری از اشعار خود را در کتابی با عنوان “گریه، خنده و توفان‌ها” به زبان عربی منتشر ساخت.

جبران در سی‌و پنج‌سالگی اولین کتاب خود به زبان انگلیسی را به پایان رساند و نام آن‌را “مرد دیوانه” گذاشت. شنیدن خبر مرگ خواهر و برادر جوانش او را برآشفته ساخت و به کشورش بازگشت و پس از دو سال بار دیگر به فرانسه رفت تا بیش‌تر از پیش نقاشی بیاموزد. او نزد نقاشی به نام رودن مشغول آموزش شد. در این دوره با مکتب‌های گوناگون هنر نقاشی آشنا شد و کتابی نیز با نام “الارواح المتمرده” یا همان روان‌های سرکش نوشت که در بیروت منتشر شد. این کتاب دولت عثمانی را مضطرب ساخت. کشیشان نیز با این کتاب به مخالفت پرداختند و روزی در یکی از میادین عمومی شهر کتاب جبران خلیل جبران را به آتش کشیدند.  رودن او را با کارهای ویلیام بلیک نقاش و شاعر انگلیسی قرن هجدهم آشنا کرد و نام “ویلیام بلیک قرن” بر جبران نهاد. جبران در سال ۱۹۱۰ بار دیگر به آمریکا بازگشت و در شهر نیویورک دفتری بنیاد نهاد که تا سال‌ها پاتوق نویسندگان و شاعران و هنرمندان عرب و دوستان آمریکایی او بود. منتقدان ادبی و هنری بر این اعتقاد هستند که بهترین آثار و اشعار و نقاشی‌های جبران خلیل جبران محصول این بیست و یک سالی است که او در آمریکا زندگی می‌کرده است و این بهترین‌ها برای جبران شهرتی جهانی پدید آورد. او در این سال‌ها آثار دیگری هم‌چون “آنسوی خیال” و “بال‌های شکسته” را در نیویرک به زبان عربی منتشر ساخته بود اما هیچ‌کدام نتوانست آن‌چنان که باید و شاید از او نویسنده‌ای جا افتاده بسازد تا این‌که در سال ۱۹۲۳ انتشار کتاب معروف “پیامبر” توانست شهرت او را صدچندان کند. از این کتاب در سراسر جهان استقبال فراوان شد.

title "' جبران خلیل جبران شاعر، نویسنده، نقاش مهجر عرب " http://anamnews.com/" alt:"آثر جبران خلیل جبران"
یکی از آثار جبران خلیل جبران

اشعار جبران خلیل جبران از پرفروش‌ترین کتاب‌های جهان شد و آوازه‌ی جبران جهان را در نوردید. کتاب “پیامبر” پس از انتشار آن در سال ۱۹۲۳ هر ساله تجدید چاپ می‌شود و تا کنون به ۵۰ زبان زنده‌ی دنیا ترجمه شده است. استفان هگارتی معتقد است این کتاب عملا در فضای آکادمیک ادبیات غرب نادیده گرفته شده است اما سطوری از آن الهام‌بخش ترانه‌ها و سخنرانی‌ها بوده و در سراسر جهان در عزا و عروسی خوانده شده است.

دکتر محمد صلاح عمری، مدرس ادبیات عرب در دانش‌گاه آکسفورد درباره‌ی کتاب پیامبر جبران خلیل خبران چنین می‌گوید: “این کتاب به کار لحظات مهمی می‌آید، مثل هدیه‌ای به محبوب، یا برای تولد، یا در سوگواری. برای همین است که تا این حد گسترده شده و حتی سینه به سینه نقل می‌شود”.  پروفسور خوان کول، متخصص تاریخ خاورمیانه در دانشگاه میشیگان و مترجم چندین اثر جبران از زبان عربی، می‌گوید: “بسیاری از کلیسا روی گرداندند و به جبران دل بستند”. “او معنویتی جهان‌شمول و بی‌تعصب پیش کشیده است که در تقابل با مذاهب خشک قرار دارد. و فهمش از معنویت اخلاق‌گرا نیست. در واقع از مردم می‌خواهد که دیگران را قضاوت نکنند”. کول درباره وضعیت جبران خلیل جبران در کشورهای انگلیسی زبان می‌گوید: “او را در آستان ادبیات انگلیسی راه ندادند. با وجود این که کارهای عمده‌اش پس از ۱۹۱۸ به زبان انگلیسی بودند و اشعارش یکی از پرفروشترین‌ کتاب‌ها در تاریخ آمریکا محسوب‌ می‌شوند، اساتید ادبیات انگلیسی او را عوامانه شمردند”. جبران خلیل جبران در سال ۱۹۳۱ بر اثر بیماری کبد درگذشت.

منبع

لینک کوتاه : https://goo.gl/KqI7B2

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *