۱۳۹۷/۰۸/۲۵

آخرین اخبار

نام جمالزاده درمیان نامزدهای نوبل ادبیات ۱۹۶۷

 "title"نام جمالزاده درمیان نامزدهای نوبل ادبیات ۱۹۶۷" http://anamnews.com/" alt:"آکادمی نوبل"

نام جمالزاده درمیان نامزدهای نوبل ادبیات ۱۹۶۷

  آنام: بعد از گذشت ۵۰ سال از برگزاری نوبل ادبی ۱۹۶۷ اسناد برگزاری‌اش از سوی آکادمی نوبل منتشر شده و در این بین نام محمدعلی جمالزاده، پدر داستان‌نویسی معاصر کشورمان هم میان اسامی نامزدهای آن دیده می‌شود. یکی از قوانین اساسنامه این آکادمی، لزوم گذشت ۵۰ سال برای انتشار نام نامزدهای هر دوره‌اش به شمار می‌آید و تا پیش از اتمام این زمان امکان انتشار هیچ سند و فهرستی از نامزدهای سالانه نوبل وجود ندارد. با انتشار اسناد مذکور مشخص شده که افزون بر جمالزاده اسامی دو نویسنده دیگر هم در این فهرست قرار دارد.
جمالزاده، نویسنده و مترجم معاصر ایرانی است که منتقدان ادبی او را پدر داستان کوتاه زبان فارسی و آغازگر سبک نوگرایی در ادبیات فارسی می‌دانند. او نخستین مجموعه داستان‌های کوتاه ایرانی را با عنوان «یکی بود و یکی نبود» در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در برلین منتشر کرد. داستان‌های جمالزاده اغلب انتقادی از وضع زمانه‌اش هستند و اغلب بیانی ساده، طنزآمیز و آکنده از ضرب‌المثل‌ها و اصطلاحات عامیانه دارند.دو نویسنده دیگری که نام‌های آنان دراین فهرست دیده می‌شود زین‌العابدین رهنما و بسیج خلخالی است.
رهنما نویسنده، مترجم، پژوهشگر و از روزنامه نگاران مطرح دوران خود بوده. او در سال ۱۲۷۳ در کربلا متولد شده و سال ۱۳۶۸ در تهران چشم بر دنیا می‌بندند. رهنما چندین دوره نماینده مجلس شورای ملی، وزیرمختار ایران در فرانسه و سفیر ایران در کشورهای عربی بوده و به زبان‌های عربی و فرانسوی نیز تسلط داشته.
محمد قلی نوروزی مشهور به بسیج خلخالی هم سال ۱۲۹۷ در خلخال متولد شده و ۱۳۷۴ هم در تهران از دنیا می‌رود. او هم برای چند دوره به‌عنوان نماینده مجلس فعالیت کرده و با وجود تحمل سال‌ها سختی‌های متعدد در عرصه فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی هیچگاه از ادامه فعالیت‌های ادبی غافل نمی‌شود.«حماسه هیزم شکن» عنوان باارزش‌ترین اثری است که از خلخالی منتشر شده. در حالی که سال ۱۹۶۷ میگل آنخل آستوریاس اسپانیایی زبان از گواتمالا به «به پاس دستاوردهای ارزنده ادبی، که ریشه در صفات ملی و سنت‌های مردم بومی امریکای لاتین دارد» به‌عنوان برنده انتخاب شد، در فهرست اولیه که متشکل از نام ۷۰ نفر است، اسامی چهره‌های مطرح ادبیات جهان همچون لوییس آراگون، ساموئل بکت، خورخه لوییس بورخس، هانس مارگوس انسزبرگر، ژان ژنه، گراهام گرین، اوژن یونسکو، آلبرتو مارویا، پابلو نوردا، ازرا پاوند، ژرژ سیمنون و جی‌آرآر تالکین هم دیده می‌شود.
منبع: روزنامه ایران
 لینک کوتاه: https://goo.gl/yZESsf

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *