۱۳۹۷/۰۷/۰۳

آخرین اخبار

نمایشنامه “خانم سرگرد باربارا ” از جورج برنارد شاو

 

title"نمایشنامه "خانم سرگرد باربارا " از جورج برنارد شاو" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

نمایشنامه “خانم سرگرد باربارا ” از جورج برنارد شاو

آنام: جورج برنارد شاو برنده جایزه نوبل در ادبیات (۱۹۲۵)، در سال ۱۸۵۶ در دوبلین (ایرلند) متولد شد و در ۱۹۵۰ در ایالت هارتفورد شایر انگلستان درگذشت.
برناردشاو اقتصاد دان، روزنامه نگار و نقد نویس موسیقی و تئاتر بود ولی شهرت عمده او به دلیل نمایشنامه نویسی اش است. برنارد شاو در نمایشنامه نویسی طنزی گزنده و خردمندانه دارد و در این حوزه آنقدر برجسته است که او را پس از شکسپیر بزرگترین نمایشنامه نویس انگلستان می دانند.
برنارد شاو جزو موسسان انجمن “فابیانیسم” بود. این انجمن که به نام “فابیوس” سردار رومی نامگذاری شد، از تعدادی از نظریه پردازان برجسته بریتانیایی تشکیل شده بود که طرفدار  سوسیالیسم بودند ولی با برخی از نظریات مارکس مخالف بودند.
“فابیان ها” بعدا در حزب کارگر انگلستان ادغام شدند. نمایشنامه “خانم سرگرد باربارا” در واقع بحثی است پیرامون پایه ای ترین و انتزاعی ترین موضوعات فلسفی که در قالب گفتگوهای بین شخصیت های نمایش ارائه می شوند.
“آندرو آندرشافت” مالک بزرگترین کارخانه های اسلحه سازی است و فرزندان او استفان، باربارا و سارا به لحاظ اخلاقی با کسب و کار پردرآمد پدرشان مشکل دارند. باربارا- دختر بزرگ خانواده – به گروهی مذهبی به نام “سپاه رستگاری” ملحق شده و در آن سپاه درجه سرگردی دریافت کرده است. او تجارت پدرش را تجارتی شیطانی می داند و تصور می کند پولی که از جنگ افروزی و فروش سلاح به دست می آید پولی آلوده است اما هنگامی که ژنرال سپاه رستگاری با خشنودی از دریافت چکی از آقای اندرشافت استقبال می کند باربارا دچار فروریزی عقیدتی می شود. باربارا متوجه می شود که بزرگترین اسپانسر این سپاه مذهبی مالک کارخانه های ویسکی سازی است که با تبلیغات دائمی خود بسیاری را به سوی الکلیسم سوق داده است. این موضوعات باعث می شوند گفتگویی طولانی بین باربارا، پدرش و کازینز (نامزد باربارا که استاد زبان یونانی است) در بگیرد که برنارد شاو در خلال این گفتگوها موضوعات مهمی همچون سرمایه داری، مذهب و اخلاق را به بحث می گذارد .
جدا از جنبه های فلسفی این کتاب، شخصیت های این نمایشنامه را می توان از حیث روان شناختی نیز مورد بحث قرار داد .
“آقای آندرو آندرشافت” از حیث آرکه تایپال شخصیتی #زئوس_تایپ است و از حیث تحلیل تعاملی در وضعیت “بالغ” قرار دارد ، همسر او “بانو بریتومارت” ازحیث آرکه تایپال شخصیتی #آتنا_تایپ است و از حیث تحلیل تعاملی در وضعیت “والد سرزنش گر” قرار دارد. باربارا  آرتمیس_تایپ، سارا پرسفون_تایپ، استفان دیونیزوس_تایپ و کازنیز هرمس_تایپ است.

 

title"نمایشنامه "خانم سرگرد باربارا " از جورج برنارد شاو" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"
منبع: goodreads

منبع: دکتر سرگلزایی

لینک کوتاه: https://goo.gl/z3gfBN

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *