۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

خدیجه یارعلی, کارآفرینی خستگی‌ناپذیر

 title:"خدیجه یارعلی, کارآفرینی خستگی‌ناپذیر - http://anamnews.com/" alt:" خدیجه یارعلی"

خدیجه یارعلی, کارآفرینی خستگی‌ناپذیر 

 

آنام: کودک که بود برخلاف همه که می‌گفتند می‌خواهند دکتر و معلم شوند، می‌دانست که می‌خواهد کارآفرین شود، یعنی کاری که از آن خودش باشد. دوست داشت مستقل کار کند. این روحیه را از خانواده‌اش گرفته بود و خود و توانمندی‌هایش را می‌شناخت. نصیحت پدرش را که گفته بود: «همواره پای رفتن داشته باش نه دست گرفتن» آویزه گوشش کرده بود. پدر به او آموخته بود که فکر کند و جواب هر چیز را خودش پیدا کتد. مانند هر انسان دیگری ترس از مشکلات برایش وجود داشت اما یاد گرفته بود که چطور آن‌ها را مدیریت کند و روی پای خودش بایستد و مستقل بماند.

اهل ورزش و وب‌گردی و مطالعه و سفر هم هست. در جلسات کاری هم سعی می‌کند همیشه شاداب و پرانرژی و لبخند به لب باشد. عاشق یادگیری و یاددهی‌ست. همین عشق او را به راه‌اندازی کسب و کاری آموزشی هدایت کرد و او را به کارآفرینی نمونه تبدیل کرد. رویاهایش را تا جایی که هست متوقف نمی‌کند، دلش می‌خواهد کارش را در سطح بین‌المللی گسترش دهد. نامش خدیجه یارعلی‌ است. اهل اهواز، کارآفرین نمونه استان خوزستان و رئیس انجمن زنان کارآفرین این استان است. کارشناسی ارشد روانشناسی دارد و در سال ۷۸ مجتمعی آموزشی با نام «رشدآسای جنوب» در اهواز به راه انداخته و چندی از هم‌شهری‌هایش را در آنجا مشغول به کار کرده است.

کم سن و سال بود که شروع به کار کردن کرد. در یک شرکت ماشین‌های اداری مشغول به فعالیت شد و در آنجا پیشنهاد داد که واحد کامپیوتر شرکت راه‌اندازی شود. خودش آن بخش را به راه انداخت و با شرکت‌های مرتبط تهران ارتباط برقرار کرد. می‌خواست موسسه کامپیوتری در اهواز تاسیس کند. با رئیسش مشورت کرد و با تشویق‌های او روبرو شد. بعد از یک سال فعالیت در شرکت ماشین‌های اداری به طور مستقل کسب و کار خودش را راه‌اندازی کرد. از جایی وام نگرفت، با سرمایه‌اندی که داشت کارش را به راه انداخت. گرجه خانواده را پشت و پناه روزهای سخت می‌داند و تشویق‌های آن‌ها را موثر می‌داند اما در مورد مسائل مالی تلاش کرد تا بدون کمک مالی خانواده کارش را شروع کند.

معتقد است که فن بیانش او را در پیشبرد کارهایش یاری رسانده است. معتقد است که تربیت پدرش که او را برای اثبات چیزی هیچ‌وقت سرکوب نمی‌کرده است، باعث شده تا با بیان درست مشکلات آن‌ها را حل کند. او ریشه بسیاری از کشلات را در ترس می‌بیند و و به خانم‌ها توصیه می‌کند که نترسند، او می‌گوید: «احساس ترس و ناامنی مادرها در خانواده‌ها تاثیر می‌گذارد. مادرها وقتی صاحب دختر می‌شوند بی‌اختیار نگران آینده فرزندشان می‌شوند و این حس ناامنی را حتی با شیر خود منتقل می‌کنند. در صورتی که هیچ‌کس توانایی زنان را ندارند و فقط کافی‌ست که خود را باور کنند. مادران در داستان‌هایی که برای کودکان خود زمزمه می کنند از شجاعت قهرمانان قصه می‌گویند بدون اینکه آن شجاعت را تجربه کنند. دیگر وقت آن رسیده که شجاعت فقط در قصه نباشد و در زندگی تجربه شود.»

title:"خدیجه یارعلی, کارآفرینی خستگی‌ناپذیر - http://anamnews.com/" alt:" خدیجه یارعلی"

فعالیتش را با یک موسسه کامپیوتری خدماتی در اهواز شروع کرد. بعد از دو سال، کارش را گسترش داد و شرکت کامپیوتری در زمینه نرم‌افزار و سخت‌افزار، شبکه و غیره را راه‌اندازی کرد. علاقه‌اش به آموزش و مشاوره او را به تاسیس مجتمع آموزشی سوق داد. رشته‌های مختلفی از مدیریت صنایع، مالی و بازرگانی، کامپیوتر گرفته تا امور اداری، کارآفرینی، مهرات‌های پیشرفته، IT و غیره را برای آموزش عرضه کرد.

او نقش زنان را در مصاحبه‌ای انتقادآمیز از نادیده‌ گرفتن زنان صنعت‌گر استان خوزستان در روز ملی صنایع این چنین عنوان می‌کند: « نقش زن مستقیم و غیرمستقیم چه در اقتصاد خانواده و چه جامعه بسیار حائز اهمیت است؛ درواقع زنان همواره در طول تاریخ، ستون اقتصادی خانوار را تشکیل داده‌اند و از سوی دیگر با علم در صنعت نیز ورود کرده‌اند. لذا در بحث اقتصاد پایدار در محیط خانواده، زن نقش بسزایی دارد. نحوه مدیریت وی در خصوص سبد هزینه خانوار دال بر توانایی و قابلیت وی در مدیریت چرخه مالی با توجه به نیازهای موجود در خانواده است. امروز که می‌بایست شاهد نگاه متفاوتی به جامعه زنان در استان باشیم و متأسفانه نبودیم، به این نتیجه رسیدیم به چالش‌های پیش روی زنان در استان خوزستان کوچک‌ترین توجهی نمی‌شود و این باعث تأسف است.»

یارعلی همین‌طور درباره تحولاتی که کارآفرینی در شخصیت انسان ایجاد می‌کندمی‌گوید: «کسب و کار یعنی قدم بزرگ برداشتن به خصوص در شرایط فعلی و به خصوص برای یک زن و همین دلیل محکمی برای تقویت توانایی‌هایی مانند استقلال فکری، اعتماد به نفس و جسارت تصمیم‌گیری و دفاع از آن. کارم تمرکزم را نیز بالاتر برده و نگاهم به کار عمیق تر شده و توان مدیریتی مرا بالا برده است. اما خوب برای این همه تغییر گسترده و عمیق در شخصیت فرد خیلی عوامل موثر است که تلاش خود فرد برای ساخت زیرساختهای شخصیتی به نظر من از همه مهم‌تر است. واقعیت این است که گمشده‌ای در درون ماست که باید پیدایش کرده و به او پر و بال بدهیم.»

این اقدامات او باعث شد که به عنوان کارآفرین برتر استان انتخاب شود. با آن‌که پله‌های ترقی را یک به یک طی کرده اما همچنان دغدغه اصلی‌اش چشم‌انداز کارش است. با چالش‌های مالی و سیاستگذاری روبرو است و باید برای آن‌ها راهکار بیابد.

با همه این‌ها انسان‌های مستقل هم گاهی احساس شکست می‌کنند اما از پس آن‌ها بر می‌آیند. یارعلی می‌گوید: « گاهی که حس تنهایی عمیقی به سراغم می‌آید، فکر می کنم کسی مرا نمی‌فهمد چون وقتی مشکلم را مطرح می‌کردم بازخوردی که از اطرافیان می‌گرفتم ناامیدترم می‌کرد. اما خودم برای یافتن راه حل متمرکز می‌شدم و هیچ‌گاه تسلیم نمی‌شوم.»

لینک کوتاه:

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *