۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

کتاب “خودشناسی با روش یونگ” از مایکل دانیلز

 

 

title "کتاب "خودشناسی با روش یونگ" از مایکل دانیلز " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

 

کتاب “خودشناسی با روش یونگ” از مایکل دانیلز

آنام: «خودشناسی با روش یونگ» یا تکنیک رمز واژه کتابی است در مورد تکنیک خاصی که یک نوع بازی “تداعی واژه ها” با روش ها و قوانین خاص خود است. ریشهٔ این تست بر اساس ساختار افکار “کارل گوستاو یونگ” روانپزشک و روانکاو سوئیسی می باشد. هر چند که به گفته نویسنده کتاب، موضوعات دیگری هم برای نخستین بار در این کتاب مطرح می شوند که مربوط به تمام مکاتب و سیستم های درمانی می باشد.

در واقع تست رمز واژه (Watch Word) یک تست فرافکن است که معمولا برای پی بردن به آن قسمت از شخصیت و روان انسان که در آزمون های روان شناختی عینی دست یابی به آن ها دشوار است بکار می رود. این تست شاید راهی باشد برای کشف بهتر قسمت های اغلب پنهان وجود خودمان که در روانکاوی به آن ناخودآگاه می گوییم. فهم وجه ناخودآگاه دید کلی تری از شخصیت مان به ما می دهد که به انسجام شخصیت ما کمک می کند. به قول “مایکل دانیلز” : «آزمون های روان شناختی عینی Objective ممکن است درخت های مختلف (اجزای مختلف شخصیت) را به ما نشان دهند، ولی آیا نباید “کلّ جنگل” را هم بتوانیم ببینیم؟» در میان این مجموعه پیچیده از “نشان های” گوناگون، “من” کجا هستم؟

یکی دیگر از مزایای تست “رمز واژه” (Watch Word) که نویسنده کتاب بر آن تاکید می ورزد، آشنا شدن فرد با “داستان زندگیش” پس از انجام این آزمون است. یا به بیان بهتر کشف کردن داستان زندگی و خلق دوباره آن و مهم تر از همه یافتن “الگوی قابل فهمی” در زندگی خود است. بدین ترتیب روایت شخصی هر یک از ما علاوه بر این که می تواند حس جهت یابی و راهنمایی مثبت برای آینده داشته باشد، همچنین می تواند توضیح و تفسیری نیز برای وقایع گذشته و حال باشد.

در پایان باید توجه کرد که به این تست به چشم ابزاری در کنار دیگر ابزار ها و روش های روان شناختی و خودشناسی نگاه کرد و به هیچ وجه نباید انتظار بیش از حد از آن داشت. شاید “رمز واژه” می تواند یک شروع خوب برای شناخت بهتر خود باشد.

 

علی محمدی
کارشناس ارشد روان شناسی

منبع: دکتر سرگلزایی

لینک کوتاه: https://goo.gl/K2MwYB

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *