۱۳۹۷/۰۸/۲۶

آخرین اخبار

خود کم بین ها چه نقاب هایی به چهره می زنند

title:"خود کم بین ها چه نقاب هایی به چهره می زنند - http://anamnews.com/" alt:"خود کم بین ها چه نقاب هایی به چهره می زنند- http://anamnews.com/"

خود کم بین ها  چه نقاب هایی به چهره می زنند

 

آنام: حتما برای شما هم اتفاق افتاده است مشغول صحبت با یک نفر هستید که تازه آشنا شده اید و گفتگو و بودن در کنار او بلافاصله یک حس بد در باره خودتان، در شما ایجاد کرده است.

تا قبل از این ملاقات، روز خوبی داشته اید  احساس شادی و رضایت می کردید ولی از لحظاتی قبل، یک دفعه انگار زمین زیر پای تان خالی شده است و همه شخصیت، قیافه شغل و موقعیت اجتماعی تان به هم خورده است. یک نفر جلوی تان ایستاده است که خیلی ساده ولی زیرکانه در حین معرفی خودش می گوید که شغل، موقعیت، خانواده و هر چه که دارد خیلی عالی و کامل است.

واقعا زیاد سخت نیست که یکباره فردی با نیت از قبل مشخص با اعلام یک موقعیت برتر از خودش، حال ما را خراب کند و بدون هیچ شرمی به ما بقبولاند که آدم بسیار بی ارزشی هستیم. به این همه، دفاع از احساس و اعتمادی که به موقعیت خودمان داریم در برابر تعرض این نوع افراد زیاد سخت نخواهد بود. اجازه دهید ۴ نشانه آشکار در باره این نوع آدم ها را بشناسیم.

چهره موفق و قدرتمندی که این نوع آدم های به نظر کامل و بی عیب از خودشان سعی می کنند به جا بگذارند قادر به فریب ذهن هوشیار و دقیق روانشناسان نبوده است و از خیلی وقت ها پیش، پروسه روحی و روانی این نوع افراد تحت عنوان « خود کم بینی» مورد شناسایی و طبقه بندی قرار گرفته است.

حدود ۱۰۰ سال پیش روانکاو اتریشی Alfred Adler عنوان کرده است که افراد خودشیفته و نارسیسست که با جدیت تمام خواهان دستیابی به حس برتری هستند در حقیقت از مشکل خود کم بینی در رنج هستند. آنها تنها راهی که می شناسند نیز در غمگین کردن و ایجاد احساس ضعف و حقارت در دیگران است.

از نظر روانشناسان، این همت مداوم برای ایجاد حس برتری نوعی انحراف از تحول شخصیت افراد است که سرانجامی جز خودشیفتگی ندارد. نکته جالب در باره خودپرستان این است که از دو نوع تشکیل شده اند. انها که احساس شیفتگی به خویش را حق طبیعی خود و ناشی از برتری ذاتی شان می دانند و انها که زیاد هم نسبت به خارق العاده بودن خودشان مطمئن نیستند.

گروهی از روانشناسان هم هستند که تفکیکی برای این دو نوع نارسیسیت قائل نیستند و معتقدند همگی شان، دست به این گونه رفتارها می زنند چون عملا موجودات ضعیف و خالی از اعتماد به نفس هستند. البته شکی نیست که نوعِ خیلی خودشیفته، قدرت پنهان کردن ضعفش در پشت نقاب برتر از دیگران بودن، کارایی بیشتری دارد.

خودشیفتگی معمولا به مرحله وخیم و در حد یک بیماری روانی شاید نرسد ولی با وجود آن، از تاثیر ناهنجارشان بر دیگران کاسته نمی شود.

روانشناس امریکای James Brookes که تحقیقات گسترده میدانی و کلینیکی در باره خودشیفته گان ( نارسیسیست ها) انجام داده است موفق شده است چهار نقابی که آنها می زنند را شناسایی کند. نقاب هایی که شناخت شان می تواند به افراد کمک کند بی دلیل روزشان خراب نشود:

۱- فردی که کمترین اعتمادی به خودش ندارد و مدام احساس نامنی می کند مصر است که شما نیز مثل او ضعیف و شکننده باشید

اگر به طور معمول احساس حقارت و یا خود کم بینی ندارید ولی در مجاورت فردی قرار گرفتید که این احساس به شما سرایت می کند به تلاشی که برای ابراز وجود خودش می کند دقیق شوید.

۲ – اگر مدام از موفقیت ها و توانایی هایش سخن می گوید

او مدام از سطح تحصیلات، نحوه زندگی رویایی، خانواده و شغل بسیار خوبی که دارد حرف می زند بیشتر برای آنکه به خودش ثابت کند قابل آن است.

۳ – اگر مدام یادآوری می کند که آدم خاکی است

اگر از سفرهای خسته کننده به سراسر جهان برای شغل مهمی که دارد و اینکه کار زیاد و مهمش اذیتش می کند سخن می گوید. یا می گوید سحرخیزی و کم خوابی کلافه اش کرده است چون بچه هایش را برای تمرین و مسابقه ورزش مدام اینطرف و آنطرف می برد و البته بچه هایش همیشه در مسابقات همیشه برنده هستند و …

۴ – اگر مدام از وضعیت بد اجتماع پیرامون ایراد می گیرد

فرد خود کم بین اصرار دارد به دیگران بقبولانند که سطح توقع و استانداردش بالا است و تحمل نارسایی و برنامه ریزی و سرویس بد را ندارد. بخصوص به خاطر اینکه خودش همیشه سر وقت خواهد بود و کارهایش را کامل و عالی انجام می دهد و …

نکته جالب در باره نارسیست های در حقیقت خود کم بین این است که شگردها و نقاب هایی که می زنند و « بازی» که اجرا می کنند در موفقیت آنها نقش دارد و دارای قابلیت کاری بیشتری می شوند. تنها نکته منفی این است که انرژی مثبت مورد نیاز را از شما می گیرتد.

نتیجه گیری اینکه پیدا کردن علائم خود کم بینی در دیگران، در درجه اول باعث می شود که اعتماد به نفس و آرامش عمومی خودتان به یکباره در هم نریزد و به خودتان بی دلیل شک نکنید.

دوم اینکه، رفتار متین و مستحکم شما در حین رویارویی با خود کم بین ها شعف و شعور بیشتر برای تان به ارمغان می اورد. احساس صمیمی تری به مسیر تحول فردی خودتان خواهید داشت و صد البته شاید به نارسیسیت های عملا خودکم بین نیز کمک کند که نقاب شان را بردارند.

 

 

بیشتر بدانید: با مطالعه صفحه روانشناسی سایت آنام خود را بیشتر بشناسید

 

 

 

 

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *