۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

چگونه با درد جدایی پس از اتمام رابطه کنار بیایم؟

 

title:"چگونه با درد جدایی پس از اتمام رابطه کنار بیایم؟- http://anamnews.com/" alt:" درد جدایی پس از اتمام رابطه کنار بیایم؟"

 

 

چگونه با درد جدایی پس از اتمام رابطه کنار بیایم؟

title:"چگونه با درد جدایی پس از اتمام رابطه کنار بیایم؟- http://anamnews.com/" alt:" Jill P.Weber , Ph.D. روانشناس، متخصص در زمینه رابطه"
Jill P.Weber , Ph.D.
روانشناس، متخصص در زمینه رابطه

 

آنام: ما معمولا به دو روش اشتباه سعی میکنیم با سختی‌های بعد از اتمام رابطه کنار بیایم. یکی از راه “ایده‌ال سازی” معشوق از دست رفته در ذهنمان و یکی از راه “دیو سازی” او.

وقتی ما از معشوق سابق “دیو سازی” میکنیم و تمام بدی‌ها و نقص‌های اون را مدام مرور میکنیم و به اون در ذهنمون نسبت‌های منفی میدیم، این بهمون کمک میکنه که تسکین موقتی بر درد از دست دادنش پیدا کنیم و همینطور تمرکزمون رو از تقصیرات و نقش خودمون دور کنیم.

وقتی معشوق سابق رو “ایده‌آل سازی” میکنیم، تمام خوبی‌های اون رو مدام مرور میکنیم و اون رو شخصیت کاملی در ذهنمون تصویر میکنیم که هیچ موقع نبوده و خودمون رو بدون اون کم ارزش میبینیم. این خیلی دردناکه چون هروقت اون شخص رو در نور طلایی میبینیم، خودمون رو در تاریکی و حقیر میبینیم. ایده‌آل‌سازی هم مثل دیو سازی تمرکزمون رو از روی اندوه و پذیرش واقعیت ماجرا دور میکنه و تمرکز ذهن رو از دنیایی که در اون ایام به نظر میرسه چیزی جز درد و بدبختی در آینده نداره، دور میکنه.

اما در حقیقت هر دوی این روش‌ها، فقط درد جدایی و دوران اندوه رو طولانی‌تر میکنن. باید در شرایط بعد از جدایی از این مساله آگاه باشیم و هر موقع داشتیم به دام یکی از این دو دیدگاه میفتادیم، توجهمون رو برگردونیم به احساس خودمون از جدایی. به خودمون یادآوری کنیم که “ایده‌ال‌سازی” و “دیو سازی” فقط روش‌های انحراف تمرکز هستن و ذهن ما رو در حالت پشیمونی نگه میدارن.

هر وقت احساس کردیم که به سمت اون دو روش کشیده شدیم، برگردیم و رابطه رو کالبد شکافی کنیم و با دید منطقی، حقایق رابطه و نقش خودمون و پارتنر سابقمون رو بررسی کنیم و اونها رو بنویسیم، با این هدف که رابطه رو به شکلی سازنده و واقع‌بینانه ببینیم.
خوبی، بدی و زشتی ِ نقش خودمون و معشوق سابقمون و داستان اونچه که “واقعا” اتفاق افتاد رو بنویسیم تا بتونیم به شکلی سالم در موردش سوگواری کنیم و بعدا ازش عبور کنیم.
بدون یک نگاه سرد و سخت به واقعیت اون رابطه و تجربیات و احساسات مرتبط با اون، در افکار غیرسازنده راجع به پارتنر سابق گیر خواهیم کرد. فقط با آزمودن و بررسی واقعیت‌ها میتونیم از اون افکار وسواس‌گونه آزاد بشیم.

داستان رابطه‌ات رو بنویس. بذار که احساسش کنی. این بهت کمک میکنه که با درد جدایی کنار بیایی و کم کم رهاش کنی.

 

منبع:https://goo.gl/TpABvL

لینک کوتاه: https://goo.gl/e2ZVkH

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *