۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

مصاحبه NPR با درسا درخشانی در مورد شطرنج و حجاب

title"مصاحبه NPR با درسا درخشانی در مورد شطرنج و حجاب" http://anamnews.com/" alt:"درسا درخشانی"
منبع: standard.co

 

مصاحبه NPR با درسا درخشانی در مورد شطرنج و حجاب

آنام: سال ۲۰۰۰ [۱۳۷۹] میلادی بود. درسا درخشانی دو سالش بود که در یک برنامه تلویزیونی با یک لباس قرمز مخملی با آستین‌ها پف‎دار و جوراب‌شلواری تیره ظاهر شد. درسا سگ عروسکی‌ش را محکم در دست گرفته، و مصاحبه‌کننده میکروفون را برایش نگه داشته است. درسا با وقار یک بازیگر باتجربه شروع به آواز خواندن می‌کند، و استودیو تشویقش می‌کند. دوربین برداشتی از تماشاچیان نشان می‌دهد. اکثر دختران پشت نشسته‌اند، بسیارشان روسری سر کرده اند. درسا روسری ندارد.

درسا در سال ۱۹۹۸ [۱۳۷۷] در تهران متولد شد و این یکی از دفعات فراوانی بود که در تلویزیون ایران ظاهر می‌شد. این بار، او داستانی را از کتاب کودکان می‌خواند. خواندش مانند کودکان تازه سواد یادگرفته بریده‌بریده نیست. درسا می‌گوید «مادرم عادت داشت هر روز برایم قصه بگوید، تا فقط یک کلمه را یادم دهد» و سپس آن کلمه را روی کارت می‌نوشت و نشانم می‌داد. و من آن را یاد می‌گرفتم. من کلاس اول را وقتی دو سالم بود تمام کردم. به درسا می‌گویم «در آمریکا وقتی ۶ یا ۷ سالته کلاس اول را تمام می‌کنی، و اکثر کلاس اولی‌ها هم در خواندن مبتدی هستند. یعنی تو داری می‌گویی که در دو سالگی قادر به خواندن بودی؟» درسا می‌گوید: «نه! من وقتی یک سال و نیم بودم می‌توانستم بخوانم. وقتی دو سالم شد کلاس اول را تمام کردم»

کار درسا به عنوان کودک اعجوبه در تلویزیون ایران قرار نبود تا ابد ادامه یابد، اما نمایش او وقتی ۶ سالش شد ناگهان تمام شد. درسا می‌گوید «مجبورم کردند روسری سر کنم، و من با خودم فکر کردم چقدر احمقانه است. چون من ۶ سال بیشتر نداشتم و برای چه باید موهایم را می‌پوشاندم؟» در نتیجه برنامه را ادامه ندادم. به من گفتند هر وقت تصمیمم عوض شد، می‌توانم برگردم. تصمیمم هیچ‌وقت عوض نشد، و دیگر به تلویزیون برنگشتم. درسا می‌گوید «من کلاس چهارم را وقتی چهار و نیم سالم بود تمام کردم. ریاضی، علوم، و تمام دروس را. اما چون کسی تا آن زمان اینقدر زود به کلاس‌های بالا نرسیده بود دولت رویه مشخصی برایم نداشت. در نتیجه مجبور شدم از کلاس اول شروع کنم در حالی که کلاس چهارم را تمام کرده بودم. پدرمادرم تصمیم گرفتند زمان من را با چیزهای دیگر مانند موسیقی، شنا، رقص باله، ژیمیناستیک، و نقاشی پر کنند.»

پرسیدم «آیا شطرنج از سایر چیزها که یاد گرفته بودی متفاوت بود چون سختتر بود؟» درسا می‌گوید «بله، شطرنج خیلی متفاوت بود، چون تو واقعا با یک انسان زنده بازی می‌کنی. منظورم این است که موقع شنا شما مشغول انجام کار خود هستید و رقابتی در کار نیست. یا وقتی درس می‌خوانید، هرچه بیشتر بخوانید بیشتر حاصل می‌کنید. اما شطرنج اینطور نیست. یعنی، وقتی به مسابقه می‌روی نمی‌توانی صددرصد مطمئن باشی که خوب بازی خواهی کرد.» اولین موفقیت بزرگ درسا در مسابقات ملی نوجوانان زیر هشت سال به دست آمد. درسا می‌گوید «خیلی‌ها تعجب کردند چون شطرنج‌بازانی بودند که مربی داشتند و به هدف برنده شدن آمده بودند. من از هیچ‌جا آمده بودم و برنده مسابقات شدم. یادم می‌آید که همه روسری سر کرده بودند، اما من تاج و لباس پرنسس‌ها را پوشیده بودم که خیلی هم بانمک بود» درسا می‌گوید «من واقعا هیچ الگوی زن شطرنج‌باز نداشتم، و حتی اگه می‌خواستم، هیچ ایرانی‌ای نبود که بهش نگاه کنم و بگویم آها! من می‌خواهم مثل آن دختر باشم.»

title"title"مصاحبه NPR با درسا درخشانی در مورد شطرنج و حجاب" http://anamnews.com/" alt:"درسا درخشانی"" http://anamnews.com/" alt:"درسا درخشانی"

درسا در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در سه سال متوالی ۲۰۱۲ تا ۱۴ برنده مدال طلا شد. در فهرست رده‌بندی آسیا، درسا در صدر جدول بود. از او پرسیدم «وقتی در آن مسابقات شرکت کردی، روسری پوشیدی؟ و کی تصمیم گرفتی بپوشی یا نپوشی؟» درسا گفت «راستش در ایران قانونی وجود ندارد که بگوید وقتی دختر هشت یا ده ساله است باید روسری بپوشد. در نتیجه بین ده تا دوازده سالگی دختران شروع به پوشیدن روسری می‌کنند، چرا که همه همین کار را می‌کنند. اما من تلاش کردم تا جایی که می‌توانم امتناع کنم. در نتیجه تا دوازده سالگی روسری نپوشیدم. وقتی سیزده سالم شد با خودم گفت دیگر وقت پوشیدن حجاب است.» درسا می‌گوید رییس فدراسیون شطرنج ایران، مهرداد پهلوان‌زاده، اکثر مواقع او را بدون روسری در مسابقات دیده است. «حتی یادم است که به من و باقی دختران می‌گفت اینکه چطوری حجاب بپوشید مهم نیست، فقط حواستان باشد عکس‌تان را نگیرند.»

من اولین بار درسا را در المپیاد شطرنج در سپتامبر ۲۰۱۶ دیدم. او به عنوان روزنامه‌نگار شرکت می‌کرد و نه بازیکن. مسابقات در باکو، پایتخت آذربایجان، بود که ۹۸% جمعیتش مسلمان هستند. او برای مسابقات یا در خیابان روسری سرنکرده بود. من هیچ‌وقت ندیده‌ام روسری سر کرده باشد. درسا دیگر چندان میلی به مسابقه دادن برای کشورش ندارد. او تصمیمش را اینطور توضیح می‌دهد: «وقتی آن‌ها خدماتی به من می‌دهند، مانند مربی، تمرین، مسابقات، پول، و هر چیزی، در نتیجه من مسئولیت دارم آن‌چه می‌گویند را انجام دهم. اما ترجیح می‌دهم پول دولت را نگیرم، تا آن قوانین بر من اعمال نشود.» من پرسیدم «چطور برای اولین بار فهمیدی که اتفاقی افتاده؟» درسا می‌گوید «چطور فهمیدم؟ داستان جالبی دارد. من مسافرت بودم و ارتباط اینترنتی نداشتم. وقتی به وای-فای وصل شدم، در اکانت اینستاگرامم در هر ثانیه سه درخواست دریافت می‌کردم. با خودم گفتم اوکی! چه عجیب! حتما باید چیزی شده باشد، اما نمی‌دانستم چه. من فقط نوتیفیکیشن اینستاگرام را خاموش کردم و خوابیدم. روز بعد تمام دوستان دبیرستانم ازم می‌پرسیدند: چکار کردی؟ خوبی؟ زندانی‌ت کردند؟ و من گیج و متحیر بودم. آن‌ها به من گفتند که در روزنامه نوشته فدراسیون من را ممنوع کرده –در واقع من و برادرم، هر دو را- خیلی ناگهانی و بدون هیچ اخطاری بود.»

title"مصاحبه با درسا درخشانی در مورد شطرنج و حجاب" http://anamnews.com/" alt:"درسا درخشانی"

درسا و برادرش، برنا، در مسابقات بین‌المللی گیبرالتور در زمستان پارسال شرکت کردند. داستان منع شدن برنای ۱۴ ساله از این قرار است که در بازی‌های مقدماتی به طور تصادفی به یک گرندمستر اسراییلی به نام الکساندر هوزمن خورد و بازی کرد اما یک مشکلی وجود داشت چرا که در برگه مسابقه‌ی برنا ملیت هوزمن را ننوشته بود. حریف‌ها توسط کامپیوتر و به شکل تصادفی جفت می‌شوند و مجریان مسابقه معمولا خروجی کامپیوتر را دست‌کاری می‌کنند تا این مشکلات پیش نیاید اما در مورد برنا فراموش کردند. چند هفته بعد از مسابقات مهرداد پهلوان‌زاده اعلام کرد که برنا هم از مسابقات داخلی و هم خارجی منع شده است. در همان نشست خبری پهلوان‌زاده اعلام کرد درسا هم به دلیل رعایت نکردن حجاب ممنوع المسابقه شده است. درسا می‌گوید «من مشکلی برای خودم نداشتم چون اصلا درایران زندگی نمی‌کردم، اما حس کردم غیرمنصفانه و ظالمانه است. آن‌ها نباید پیش‌فرض بگیرند که یک دختر چهارده ساله می‌داند که کار درست در این مورد خاص چیست.» درسا نظرش این است که ممنوعیت او و برادرش یک تاکتیک بود برای منحرف کردن اذهان عمومی از سایر خبرها. ممنوعیت درسا و برنا دقیقا وسط مسابقات جهانی قهرمانی شطرنج زنان در تهران اعلام شد. در آن زمان چندین بازیکن مطرح، از جمله قهرمان تیم آمریکا [نازی پایکیدزه]، مسابقات را بایکوت کرده بودند چرا که نمی‌خواستند به اجبار در ایران حجاب سر کنند. در آن مسابقات هر سه زن نماینده ایران در دور اول شکست خورده و از مسابقات خارج شدند. همچنین فدراسیون ایران با FIDE (فدراسیون جهانی شطرنج) مشکلات مالی داشت. درسا می‌گوید «در وسط این ماجراها، آن‌ها نیاز به یک خبر انحرافی داشتند. و یکی آن میان روزنامه‌نگاران را تحریک کرد تا مشخصا درباره من و برادرم سوال کند. که به خوبی هم جواب داد. چون همه ناگهان شروع به حرف زدن درباره‌ی ما کردند. من تلاش کردم با آقای قهرمان‌زاده درباره اعلام ممنوعیت تماس بگیرم، اما پاسخی به درخواستم نداد.»

درسا با رسانه‌های ایرانی مصاحبه نمی‌کند چون به آن‌ها اعتماد ندارد. او در اسپانیا زندگی می‌کرد که ممنوع المسابقه شد. به فاصله کوتاهی پس از آن، برادرش به مدرسه‌ای در انگلیس رفت. والدین‌شان در ایران ماندند. درسا می‌گوید «خانواده من نمی‌خواستند پناهنده شوند. زمانی من خودم این پیشنهاد را به برادرم دادم، اما اینکه یک نوجوان چهارده ساله از کشورش فرار کند، حتی ناراحت‌کننده هم نیست، بلکه تمام احساسات منفی همه باهم است. در نتیجه، خوشبختانه، ما هیچ‌وقت به طور جدی بهش فکر نکردیم. ویزای دانش‌آموزی برادرم زودتر از موعد آمد و او هم به انگلیس رفت.»

درسا در این بهار نتایج مختلفی در مسابقات اروپایی گرفته است. همین ماه جولای (مرداد ماه) او از تیم شطرنج دانشگاه سنت لوییس پذیرش گرفته و به آمریکا نقل مکان کرد. درسا می‌گوید وقتی در فرودگاه نیویورک نشست، مشکلی برای ورود به آمریکا و امور مهاجرتی نداشت. درسا می‌گوید «امیدوارم دندان‌پزشک بشوم. دوست دارم بالاخره یک مربی و یک تیم پایدار داشته باشم و واقعا دوست دارم که گرندمستر بشوم»
اوایل همین ماه، درسا رسما فدراسیون‌ش را عوض کرد. هم‌اکنون او نماینده ایالات متحده آمریکا در مسابقات است

ترجمه: در آستانه (س_ن)

منبع: wbur.org

لینک کوتاه: https://goo.gl/EE8P1h

 

نوشته‌های مرتبط

1 نظر

  1. amir360

    از خانم درسا درخشانی نمیشه انتظار داشت برای کشورش کاری انجام بده چرا که خودش هم اشاره میکنه برا پول بازی میکنه و هدفش هم تامین مالی هست بالاخره هرکسی تاریخ مصرف داره مثل خیلی آدما که اومدن و رفتن تاریخ مصرف ایشون هم برای امریکا تموم میشه

    پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *