۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

شرایط اخذ تابعیت ایرانی و اقامت دائم در ایران چگونه است؟

title:"روش دریافت تابعیت ایرانی یا اقامت دائم ایران چگونه است-http://anamnews.com/" alt:" میدان آزادی - تهران - ایران"

 

شرایط اخذ تابعیت ایرانی و اقامت دائم در ایران چگونه است؟

 

تحریریه آنام : هنگامی که می خواهیم شرایط اخذ تابعیت واقامت دائم در ایران را مطرح کنیم ابتدا باید بدانیم تعریف تابعیت و اقامت چیست و با تفاوت های آنها آشنا شویم تا دچار سوءتفاهم نشده و مسیر را اشتباه نرویم.

تعریف تابعیت(۱)  : تابعیت(Nationalite)  عبارت است از یک رابطه سیاسی، حقوقی و معنوی که شخصی را به دولتی معین مر تبط می سازد.

یه موجب  ماده ۹۷۹ قانون مدنی  : اشخاصی که دارای شرایط ذیل باشند می توانند تابعیت ایران را تحصیل کنند:

۱- به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشند.

۲- پنجسال اعم از متوالی یا متفاوت بصورت قانونی در ایران ساکن بوده باشند.

۳- فراری از خدمت نظامی در کشور متبوع خود نباشد.

۴- در هیچ مملکتی به جنحه مهم یا جنایت غیرسیاسی محکوم نشده باشد.

در مورد فقره دوم این ماده مدت اقامت در خارجه برای خدمت دولت ایران در حکم اقامت در خاک ایران است

ماده ۹۸۰ قانون مدنی   :ضمناً کسانیکه به امور عام‌المنفعه ایران خدمت یا مساعدت شایانی کرده باشند و همچنین اشخاصی که دارای عیال ایرانی و از او اولاد دارند و یا دارای مقامات عالی علمی و متخصص در امور عام المنفعه  می باشند و تقاضای ورود به تابعیت جمهوری اسلامی ایران را می نمایند در صورتیکه دولت ورود آنها را به تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران صلاح بداند، بدون رعایت شرط اقامت ممکن است با تصویب هیئت وزیران به تبعیت ایران قبول شوند.

اما مراحل اخذ تابعیت چگونه است؟

مراحل اخذ تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران:

افرادی که متقاضی تحصیل تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران باشند می توانند درخواست تابعیت خود را به اداره تابعیت وزارت امور خارجه در مرکز و یا دفاتر امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری های سراسر کشور تسلیم نمایند.

محدودیت‌ های اشخاصی که تحصیل تابعیت ایران را نموده‌اند:

ماده ۹۸۲  قانون مدنی:  اشخاصی که تحصیل تابعیت ایرانی نموده یا بنمایند از کلیه حقوقی که برای ایرانیان مقرر است بهره‌مند می‌شوند لیکن نمی ‌توانند به مقامات ذیل نائل گردند:

۱- ریاست جمهوری و معاونین او

۲-عضویت در شورای نگهبان و ریاست قوه قضائیه

۳- وزارت و کفالت وزارت و استانداری و فرمانداری

۴- عضویت در مجلس شورای اسلامی

۵- عضویت در شوراهای استان و شهرستان و شهر

۶- استخدام در وزارت امور خارجه و نیز احراز هرگونه پست و یا ماموریت سیاسی

۷- قضاوت

۸- عالی ‌ترین رده فرماندهی در ارتش و سپاه و نیروی انتظامی

۹- تصدی پست‌های مهم اطلاعاتی و امنیتی

قیل از تعریف اقامت دائم باید اصطلاح  بیگانه را تعریف کنیم:

تعریف بیگانه(۲): در هر کشوری در مقابل تبعه که به کسی اطلاق می شود که دارای تابعیت آن کشور  می باشد ، افرادی یافت می شوند  که خواه به علت دارا بودن تابعیت دولت دیگر ، خواه به علت نداشتن  تابعیت هیچ کشوری ، تابع این دولت نبوده ، بیگانه نامیده می شوند.

به موجب ماده ۴ قانون ۱۹  اردیبهشت ۱۳۱۰ ” اقامت اتباع خارجه در ایران بر دو قسم است : اقامت موقت و اقامت دائم . اقامت دائم در صورتی است که فرد خارجی در خاک ایران اقامتگاه قانونی اختیار نموده باشد و در غیر این صورت اقامت فردخارجی در ایران اقامت موقت محسوب می شود…”(۳)

در صورت  احراز هر یک از شرایط زیر و پس از موافقت نیروی انتظامی اجازه  اقامت دائم صادر خواهد شد:(۴)

الف : متقاضی دارای ۵ سال سابقه اقامت قانونی متوالی یا متناوب در ایران بوده و به هنگام تقاضا به سن ۱۸ سال تمام رسیده باشد.

ب : متقاضی دارای  دو سال سابقه اقامت قانونی متوالی یا متناوب در ایران بوده و مقام عالی علمی یا شغل یا تخصص او در امور تولیدی و عمرانی به تایید مقامات صلاحیتدار مملکتی رسیده باشد.

ج: متقاضی دارای دو سال سابقه اقامت قانونی متوالی یا متناوب در ایران بوده و خدمات شایسته و ارزنده او به امور عام المنفعه در ایران به تایید مقامات صلاحیتدار مملکتی رسیده باشد.

د: متقاضی دارای زن و فرزند ایرانی باشد.

ه : متقاضی دارای دو سال سابقه اقامت قانونی متوالی با متناوب در ایران بوده و در امور تولیدی و عمرانی ایران که مورد تایید مقامات صلاحیتدار ایران باشد سرمایه گذاری کرده باشد

و: متقاضی دارای دو سال سابقه اقامت قانونی متوالی یا متناوب در ایران بوده و در آمد شخصی یا حقوق مستمری بازنشستگی او به تایید یکی از بانک های مجاز ایران رسیده باشد.

 

مطلب اختصاصی سایت آنام است. بازنشر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

 

 

منابع:

کتاب حقوق بین الملل خصوصی تالیف دکتر بهشید ارفع نیا ج ۱ انتشارات بهتاب

مجموعه قوانین حقوق مدنی ایران 

۱ :حقوق  بین الملل خصوصی  تالیف دکتر بهشید ارفع نیا  ص ۴۳

۲:حقوق  بین الملل خصوصی  تالیف دکتر بهشید ارفع نیا  ص۱۸۴

۳: :حقوق  بین الملل خصوصی  تالیف دکتر بهشید ارفع نیا  ص۲۰۱

۴: با توجه به ماده ۶ اصلاحی مصوب ۱۳۵۰ قانون ورود و اقامت  اتباع خارجی / ماده ۵ آیین نامه اجرایی مصوب ۵۲/۳/۱۲  / ماده ۳ قانون ورود و اقامت اتباع خارجه مصوب  ۱۳۱۰

 

 

لینک کوتاه: https://goo.gl/vMiOEZ

 

نوشته‌های مرتبط

25 نظر

 1. حیدر امیری

  سلام!دلم خونه اتیشه،از کجا براتون بگم!ما بالای ۳۰ساله اومدیم ایران پدرم درجنگ با عراق برای ایرااااان شهید شد و تا الان ب ما ک خانوهده شهیدیم شناسنامه ندادن!از کدوم اسلام حرف میزنید؟مگه خون شهده با همدیگه فرق داره؟با کی باقد بحرفیم؟۳ساله فارغ التحصلیم ولی کار نمیدن چون اتباع خارجم!کسی هس صدای مارو بشنود؟؟؟اخه چقد ظلم خدا اون بالا هستا؟

  پاسخ
  1. ایدا

   دلت خوشه ماها همه تو ایران جز بدبختی هیجی گیرمون نیوند من که مثل تو از خانواده شهدا هستم باید بگم که فقط خانواده مادریم ۳۲ شهید دادن غیر از جانبازامون که دایی و پدرم شاملشون میشه حالا بعد درس خوندن اونم بدون شناسنامه و حتی بی ارزش ترین چیز مثل سیم کارتو نمیتونیم به ناممون کنیم نمیخوام قصه زندگیمو بگم ولی در کل بدددبخت شدیم و تذکر میکنم نگید میخواستید نیاید ایران اولش که تو ایران به دنیا اومدیم و دوما صدام خانواده های ما رو به جرم ایرانی بودن بیرون کرد اینا هیچی ای مسلموووونا خون شهدامون پسسسس

   پاسخ
 2. محمدحسن حسنی

  سلام
  هفت پشتمون هم اینجا به دنیا بیاد باز اتباع خارجی هستیم،
  مشکلی نداره باشد که امامان حجت ابن الحسن العسگری ظهور کنن از ایشون شناسنامه بگیریم.
  ماهم صاحبی داریم
  ألیس الصبــــح بقریب؟

  پاسخ
 3. بصیر

  من تو ایران ۲۸ ساله بدنیا اومدم و همینجا دارم به یک بدبختی بدون شناسنامه دارم زندگی میکنم ایران کشور اسلامی هست من اگه تو امریکا که کشور ظالم بدنیا میومدم ۱۰۰ بار منوی شناسنامه داده بود

  پاسخ
 4. مرتضی

  من که مادرم ایرانیه ۲۸ سالم تموم شده ولی کسی پاسخگو نیست زندگی ما مادر ایرانی ها هم روی هواست نه کاری نه مدرکی نه شغلی برای ازدواجم مشکل داریم. چرا یک بار برای همیشه این مسئله رو حل نمیکنن؟ اداره های دولتی که پاسخ نمیدن توی هر سایت هم پره از این سوال های بی جواب ولی دریغ از یک جواب که تکلیف مارو روشن کنن؟ الان قانون گذاشتن برای دوتابعیت هایی که تازه به دنیا میان ولی ما که به این سن رسیدیم هیچ؟

  پاسخ
 5. تهرانی

  ایران به قانون وتابعیت هیچ عملی نمنکنه الگی خودتان را الاف نکنید برید به یک کشور دیگه از ایران اسلامی برید

  پاسخ
 6. سید سادات

  سلام دوستان من هم مادرم ایرانی هست والان ۳سال اومد ایران ولی تا هنوز هیچ مدرکی نگرفتم وهیچ رسیده گی به ما نشده

  پاسخ
  1. رضا توسلی

   سلام شما نوشتین ک میتونین راهنمایی کنید منم ایمیلمو میزارم خواهش میکنم کمکم کنید از زندگیم خسته شدم

   پاسخ
  2. نازیلا

   سلام
   بنده توی ایران بدنیا اومدم و دارای کارت آمایش بودم ولی بابت ادامه تحصیل در ایران مجبور به اخذ پاسپورت شدم و اکنون مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی هستم . تبعه افغانستانم میخواستم بدونم میتونم تابعیت ایران رو داشته باشم؟

   پاسخ
  3. Naser naji

   با سلام من بابام ایرانیه و بدلایلی که به ما مشخص نیست به افغانستان مهاجرت کرده و همونجا فوت کرده ما فعلا ایرانیم و عموهای بابام اینجا هستن آیا میشه شناشنامه گرفت ممنون میشم جواب بدین

   nasernaji1992@gmail.com

   پاسخ
  4. سحر

   سلام شخصى از عراق بخواد اقامت و تابعیت ایرانى بگیره باید چى کار کنه؟
   ایا با خرید منزل و ازدواج إیکار ممکنه؟

   پاسخ
 7. روح الله

  سلام به انسانیت🤗
  من نظرات همه رو خوندم و برام جالب بود ،🌷
  ما ۴خواهر و برادریم و مادرمون ایرانیه .
  همه خواهر و برادرا با هم در سن ١٨ سالگی پیگیر قانون شدیم و درخواست تابعیت دادیم ٣ نفر از ما اسمشون در اومد و کارشون پیش رفت ولی کار من پیش نرفت و کلی هم اعتراض و حتی از نو پیگیر شدم ولی مسئولین منو میشناختن و حتی یکی از مسئولین بعدها بمن گفت که ما دیدیم کارت راه نیوفتاد دیگه درخواستهای بعدیت رو به مقامات بالا نفرستادیم!!!
  درآخر همه شناسنامه گرفتن جز من .. !!!!
  از هرکی هم پرسیدم مگه میشه خواهر و برادرام شناسنامه بگیرن ولی به من ندن ما از یک پدر و مادریم و توی یک خونه بزرگ شدیم .. اول گفتن لابد تو ی مشکلی داشتی هرچی گفتم چه مشکلی گفتن تشخیصش با مقامات بالاست بعد از اون هم که برای بار دوم و پنجم و دهم که میرفتم و التماس میکردم که کار منو راه بندازید میگفتن دیگه دیر شده و تا سن ١٨ سالگی امکانش هست بعد ازون نمیشه …
  امروز من ٢٧ سالمه و تا الان قریب به ده ساله فکر و توانم رو گذاشتم روی این مسئله و بارها پیگیر شدم ولی الان حتی یک اقامت هم ندارم و من هر ماه دارم تمدید میکنم پول میدم که توو خونه خودم بمونم ؛ درصورتی که آدمایی میشناسم نه پدر نه مادر ایرانی دارن و شناسنامه گرفتن .. ؟؟!! الله اعلم ؟؟!!
  انگار ما آدم نیستیم …
  همش اذیت همش توهین..
  ببخشید طولانی شد..
  من هنوز امیدوارم انسان شریفی پیداشه و از حق ما توی ایران حمایت کنه ..
  با تشکر و آرزوی خوشی برای همه..

  درخواست کمک / درخواست وکیل roly.com@gmail.com

  پاسخ
 8. FARINAZ

  ما درایم از ایران فرار می کنیم نیایید ایران ، دیوانگی محضه موندن تو این کشور ، من یک ایرانی ام.

  پاسخ
 9. نازیلا

  سلام
  بنده توی ایران بدنیا اومدم و دارای کارت آمایش بودم ولی بابت ادامه تحصیل در ایران مجبور به اخذ پاسپورت شدم و اکنون مشغول به تحصیل در مقطع کارشناسی هستم . تبعه افغانستانم میخواستم بدونم میتونم تابعیت ایران رو داشته باشم؟

  پاسخ
 10. محمد

  سلام.من خودم ایرانی هستم. بچه ی مشهدم.همه ی نظرات رو خوندم. خداوکیلی حیف ادم نیست توی این مملکت بی درو پیکر وایسته و زندگی کنه. زندگی کجا بود زنده ایم ما فقط اما زندگی نمیکنیم. بخدا حیف ادم حیف جوونی مون که توی این مملکت به هدر رفت

  پاسخ
 11. محمد

  سلام.من خودم ایرانی هستم. بچه ی مشهدم.همه ی نظرات رو خوندم. خداوکیلی حیف ادم نیست توی این مملکت بی درو پیکر وایسته و زندگی کنه. زندگی کجا بود زنده ایم ما فقط اما زندگی نمیکنیم. بخدا حیف ادم حیف جوونی مون که توی این مملکت به هدر رفت.خداحافظ

  پاسخ
 12. محمد

  سلام خانومم ایرانی خودم مدارک ندارم میخوام بدونم میتونم باشناسنامه افغانی کارت اقامت بگیرم

  پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *