۱۳۹۷/۰۳/۰۷

آخرین اخبار

دو زن ایزدی برنده جایزه ساخاروف شدند

دو زن ایزدی برنده جایزه ساخاروف شدند

 

آنام : نادیا مراد و لامیا حاجی‌بشر، دو دختر کرد ایزدی عراق جایزه ساخاروف پارلمان اتحادیه اروپا در سال ۲۰۱۶ را به‌دست آوردند. آن‌ها مدت طولانی اسیر گروه «دولت اسلامی» (داعش) بودند

شماری از نمایندگان پارلمان اروپا پنج‌شنبه ۲۷ اکتبر / ۶ آبان خبر برنده شدن دو دختر کرد ایزدی را بر روی صفحه توئیتر خود اعلام کردند.

 

title:"دو زن ایزدی برنده جایزه ساخاروف شدند http://anamnews.com/" alt:"نادیا مراد
شورای اروپا ۱۰ اکتبر / ۱۹ مهر در نشست خود در استراسبورگ جایزه واسلاو هاول را به نادیا مراد تقدیم کرد.

نادیا مراد و لامیا حاجی‌بشر که خود قربانیان بردگی جنسی از سوی داعش شده‌اند فعالانه در راه شناسایی جنایت‌های صورت گرفته در مورد زنان کرد ایزدی تلاش کرده‌اند.

جایزه ساخاروف در روز ۱۴ دسامبر / ۲۴ آذر امسال در استراسبورگ، محل پارلمان اروپا به این دو دختر کرد اهدا خواهد شد.

لامیا حاجی‌بشر ۱۸ ساله در ماه اوت ۲۰۱۴ (تابستان ۱۳۹۳) توسط داعش در عراق ربوده شد و مدت‌ها تحت شکنجه و مورد تجاوز قرار گرفت. او در طول اسارتش در مجموع پنج بار تلاش کرد تا فرار کند که چهار بار شکست خورد، تا زمانی که با یک انفجار مین افرادی که او را ربوده بودند کشته شدند و او با این‌که بر اثر ترکش انفجار یک چشم‌اش را از دست داده و صورتش سوخته بود موفق به فرار شد.

نادیا مراد ۲۳ ساله نیز در اواسط تابستان ۱۳۹۳ به‌مدت سه ماه به‌عنوان برده‌ جنسی داعش در اسارت این گروه تروریستی بود. او شش برادرش را در یورش شبه‌نظامیان داعش به روستای «کوچو»، محل زادگاهش، در حومه شهر شنگال از دست داد. نادیا پس از فرار از چنگ داعش به آلمان پناهنده شد و از تحمل سه ماه رنج خود و دو خواهر دیگرش سخن گفت. او همچنین گفت پس از اسارت به مقر نیروهای داعش منتقل شده و بارها مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته است.

 

title:"دو زن ایزدی برنده جایزه ساخاروف شدند http://anamnews.com/" alt:"نادیا مرادو لامیا حاجی بشر"

 

جایزه ۵۰ هزار یورویی ساخاروف از سال ۱۹۸۸ تاکنون هر سال توسط پارلمان اروپا به یک یا چند فعال حقوق بشر و دمکراسی اهدا می‌شود.

 

پیش از این کسانی چون نلسون ماندلا، زندانی نامدار دوران آپارتاید در آفریقای جنوبی و رئیس جمهور پیشین این کشور؛ الکساندر دوبچک، رهبر جمهوری سوسیالیستی چکسلواکی در رویدادهای «بهار پراگ» در سال ۱۹۶۸؛ تسلیمه نسرین، نویسنده و فمینیست بنگلادشی، آنگ سان سوچی، فعال سیاسی و مدافع حقوق بشر اهل برمه و ملاله یوسف‌زی، دختر نوجوان پاکستانی که هدف گلوله طالبان قرار گرفت، جایزه ساخاروف را دریافت کرده‌اند.

 

سازمان ملل گروه “دولت اسلامی” را به دلیل کشتار، تجاوز جنسی، سوء استفاده و شکنجه‌ی ایزدی‌ها به نسل‌کشی متهم کرده و پرونده این گروه را به دادگاه جزایی بین‌المللی ارجاع داده است.

سازمان ملل شهریور امسال اعلام کرد که داعش همچنان حدود ۲ هزار زن عراقی را همچون برده نگه داشته که بیشتر آنها از ایزدی‌ها هستند. در گزارش سازمان ملل تاکید می‌شود که از سال ۲۰۱۴ و از زمانی که داعش به شهرستان سنجار در شمال عراق یورش برد، حدود ۳۰۰ هزار ایزدی آواره شدند.

طبق برآوردهای سازمان ملل، حدود ۲۵۰۰ تا ۵۵۰۰ ایزدی در حمله داعش به شهرستان سنجار کشته شدند و همچنین ۶۳۰۰ ایزدی از زن و مرد  ربوده شدند.

 

منبع

لینک کوتاه :https://goo.gl/pPll9E

 

 

 

جایزه ساخاروف از سال ۱۹۸۸ به کسانی که برای حقوق بشر تلاش می کنند اهدا می شود. این جایزه به نام آندره ساخاروف دانشمند روسی است که به خاطر مخالفت با نظام شوروی سابق به یک چهره بین المللی صلح تبدیل شد و در سال ۱۹۷۵ جایزه صلح نوبل را کسب کرد.

 

title:"دو زن ایزدی برنده جایزه ساخاروف شدند http://anamnews.com/" alt:"نادیا مراد
ساخاروف اسطوره قرن بیستم

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *