۱۳۹۶/۰۴/۰۸

آخرین اخبار

رمان «ترلان» فریبا وفی برنده جایزه ادبی بنیاد لیت پروم آلمان

 

title"رمان «ترلان» فریبا وفی برنده جایزه ادبی بنیاد لیتپروم آلمان " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب ترلان"
منبع: amazon

رمان «ترلان» فریبا وفی برنده جایزه ادبی بنیاد لیت پروم آلمان

 

آنام: «فریبا وفی» نویسنده ایرانی آثاری چون «پرنده من» و «رویای تبت» برنده عنوان بهترین نویسنده سال ۲۰۱۷ مؤسسه آلمانی لیت پروم  «LITPROM» شد.

رمان «ترلان»،  ۱۶ سال پیش نوشته شده است. رمان ترلان خانم وفی دو سال پیش به زبان آلمانی برگردانده شده است.

انجمن لیت پروم آلمان اعلام کرده که جایزه لیبراتور امسال را با توجه به رای خوانندگان کتاب به خاطر رمان “ترلان” تقدیم خانم وفی می کند. این انجمن که از سوی نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت پشتیبانی می شود، در سال ۲۰۱۶ از اعضا و علاقمندان خود خواسته است که بهترین کتابی را که خوانده اند به این انجمن معرفی کنند. تعداد کسانی که در این سال به رمان ترلان فریبا وفی رای داده اند، نسبت به سایر نویسندگان بیشتر بوده، اما تعداد آن ها اعلام نشده است.

به برنده جایزه ۳ هزار یورو پاداش نقدی اعطا می شود. وی ضمنا برای دریافت جایزه و شرکت در برنامه های کتاب خوانی برای علاقمندان خود به نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت دعوت می شود.

 

خلاصه داستان رمان «ترلان»:
 

دو دختر جوان که به دنبال یافتن شغل سر از آموزشگاه پاسبانی درمی‌آورند. محیطی خشن و ناآشنا. پر از فرمان‌های نظامی و قوانین دست‌وپا گیر. محیط آموزشگاه با دخترانی که هر کدام از شهری آمده‌اند سطر به سطر نشان داده می‌شود. راوی رفته‌رفته با داستان‌های هر کدام آنها آشنا می‌شود و در کنارش داستان خودش را هم دارد. او می‌خواهد نویسنده شود اما نوشتن با آن محیط در تعارض است. ترلان در پی حل این تعارض است و در کش و قوس ماجراهای داستان به خواست درونی خود نزدیک‌ می‌شود.

 

فریبا وفی در ۱ بهمن ۱۳۴۱در تبریز به دنیا آمد. داستان‌نویسی را از سال‌های آغاز جوانی شروع کرد. اولین داستان جدی‌اش در سال ۱۳۶۷ در مجله آدینه چاپ شد و هشت سال بعد اولین مجموعه داستانش به چاپ رسید. در مجموع ۴ مجموعه داستان و ۶ رمان منتشر شده به صورت کتاب و تعدادی داستان در نشریات متعدد ادبی، کارنامه ادبی او را تشکیل می‌دهد. تک داستان‌هایش به زبان‌های روسی، ژاپنی ، عربی، سوئدی ، ترکی و …… و رمان‌هایش به زبان انگلیسی‌، ایتالیایی، آلمانی‌، فرانسوی و نروژی و ….. ترجمه شده‌اند. فریبا وفی همچنین دیوان پروین اعتصامی را به نثر ساده برای نوجوانان بازنویسی کرده است. او دارای دو فرزند و از سال ۱۳۷۷ ساکن تهران است.

«پرنده من» اولین داستان بلند این نویسنده در سال ۸۱ توسط نشر «مرکز» منتشر شد و مورد استقبال مخاطبن و مراکز ادبی قرار گرفت. «پرنده من» برنده سومین دوره جایزه «هوشنگ گلشیری» و دومین جایزه ادبی «یلدا» شده است. همچنین از طرف بنیاد جایزه ادبی «مهرگان» و جایزه ادبی «اصفهان» نیز مورد تقدیر قرار گرفته است. داستان «رویای تبت» نیز در سال ۱۳۸۴ در نشر «مرکز» منتشر و جایزه بهترین رمان دوره ششم جایزه «هوشنگ گلشیری» شد. داستان «ترلان» نیز در سال ۱۳۸۲ در نشر «مرکز» منتشر شده است.

لیت پروم «LITPROM» موسسه‌ای غیردولتی است  با همکاری مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت و البته حمایت مالی دولت آلمان فعالیت می‌کند و هر ساله بهترین آثار منتشرشده در «آسیا»، «آفریقا»، و «آمریکای لاتین» را برای ترجمه به زبان آلمانی برمی‌گزیند و تلاش می‌کند مخاطب‌های آلمانی زبان را با آن اثر خاص آشنا کند.

لیبراتور، ترکیبی از واژه “لیب” به معنای عشق و بخش دوم واژه لیتراتور به معنای ادبیات است که در نهایت معنای “عشق به ادبیات” را در خود پنهان کرده است. جایزه “لیبراتور پرایز” در سال ۱۹۸۷ بنیادگذاری شد و از سال ۲۰۱۳ به وسیله انجمن لیبراتور آلمان اعطا می شود.

هیئت داوران، درباره رمان ترلان نوشته است: “در ایران، شاه برکنار شده و کشور در حال دگرگونی است. دختر جوانی به نام ترلان راه خود را در میان این دگرگونی ها جست و جو می کند. او نه از سر شوق، بلکه به خاطر درماندگی پلیس (بسیجی) می شود. چیزی که ترلان را وادار به فرار به پیش می کند، در میان سطرهای رمان به پرسشی بنیادی درباره نسل انقلاب و نقش آن از دید زن تبدیل می شود”.

بخشی از رمان «ترلان» :

ترلان سرش را تکان می­دهد. به همین سادگی کلمات محکم و آشنای زندگی­ اش بی مصرف شده بودند. به درد نوشتن انشای سوزناک می ­خوردند ولی به کار توضیح زندگی جدیدیش نمی­ آمدند. زندگی اش عوض شده بود و کلماتش نه . کلمات عاریه­ ای جدیدی را در اختیارش گذاشته بودند اما آن­ها مثل مورچه­ های سیاه از سر ورویش بالا می­ رفتند ، گوشت تنش را گاز می­ گرفتند و عذابش می­ دادند. باید به رعنا بگوید که کلمات خودش را می ­خواهد ، کلماتی که مثل گیاهانی ترد و نازک با دست­های خودش پرورده باشد.مال خودش باشد.

 

title"رمان «ترلان» فریبا وفی برنده جایزه ادبی بنیاد لیتپروم آلمان " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب ترلان"

 

 

منبع: ایبنا. دیجی کالا

لینک کوتاه: https://goo.gl/zWPMe9

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *