۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

رمان «خاما» از یوسف علیخانی

"title "رمان «خاما» از یوسف علیخانی " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

رمان «خاما» از یوسف علیخانی

آنام: یوسف علیخانی نویسنده، ناشر و روزنامه‌نگار معاصر، دومین رمان خود را با عنوان «خاما» از سوی نشر آموت روانه بازار کتاب کرد. «خاما» داستانی عاشقانه دارد و ماجرایی را با محوریت مردمان کُرد مهاجر غرب ایران روایت می‌کند.

رمان «خاما» براساس یک واقعه تاریخی است، کوچ اجباری کرد ها از سال ۱۳۱۰تا ۱۳۵۰٫ روح رمان اما شاعرانه و کشف و شهودی است، جمله آغازین هم کلید کشف مضمونی که نویسنده از آغاز در لفافه کلماتش دار:

همه عشق ها و نفرت ها برای این بوده که کسی خامایش را پیدا نکرده
یا خاما را دیده و نشناخته
و یا شناخته و نتوانسته به وصالش برسد.

علیخانی در رمان جدید خود به رهیافت‌تازه‌ای از منظر زبان روایت دست پیدا کرده و توانسته با عبور از سنت نویسندگی‌اش در سه‌گانه داستانی و رمان نخست خود، به خلق زبانی تازه در نوشتن دست پیدا کند که بر اساس آن شالوده روایت رمان به صورت زبان فارسی عادی است اما اصطلاحات و عبارت‌های مرتبط با زبان مردمان بومی حاضر در رمان در متن و تصویرسازی‌های متن مورد استفاده قرار گرفته است.

رمان «خاما» همچنین از منظر توصیف و تصویرسازی در میان سایر آثار این نویسنده قابل‌توجه‌تر است.

این نویسنده در متن کوتاهی که همزمان با تالیف این رمان منتشر کرد، درباره آن نوشته است: خاما نباید نوشته می‌شد. یک بار یکی خیلی سال قبل او را زندگی کرد و در شبی، این راز مگو را گفت و دیگر به سخن در نیامد. لال شد. و گذشت و گذشت و گذشت تا رسید به یکی که کارش گفتن است. این کلمه‌ها امید دارند خاما زنده شود و آن راوی هم. به رقص و به رنگ رنگ  زرد و قرمز این حلفه آتش باید که جاری شد.

در بخشی از رمان «خاما» می‌خوانیم:

سگ سفیدم با خودش دم دم بازی می‌کرد. نگاهش کردم. خاما را. هیچ وقت اینطور سرخوش نیده بودمش. از اول حواس‌ام پی‌اش بود. داشت نگاهم می‌کرد تا مرغ و خروس‌ها را جا بدهم و سیر نگاهش بکنم. نشست روی تخته سنگی. رفتم نزدیک‌تر. قلبم تند تند می‌زد. پرنده‌ای توی دلم صدا می‌کرد که بروم جلوتر. بروم و باهاش حرف بزنم. بروش و باهاش پرواز بگیرم. بروم و با هم آشیانه بسازیم. حس کردم همه دارند نگاه‌مان می‌کنند؛ سنگ‌ها و خانه‌ها آدم‌ها و نی‌زارها و دریاچه و آغگل.

خاما تلخ خندید. به اطراف نگاه کردم. آغگل رفته بود توی تاریکی و کسی مار ا نمی‌پایید. نزدیک‌تر رفتم…

علیخانی در مقام نویسنده پیش از این رمان بیوه کشی را منتشر کرده بود و مجموعه داستان‌های عروس بید، قدم به خیر مادربزرگ من بود و اژدها کشان نیز از دیگر آثار منتشر شده او به شمار می‌رود.

منبع: مهر

لینک کوتاه: https://goo.gl/MF7o1f

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *