۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

نگاهی بر رمان «هویت» اثر میلان کوندرا

title"نگاهی بر رمان «هویت» میلان کوندرا"-http://anamnews.com/" alt: "میلان کوندار"
عکس: cdn.theatlantic

 

نگاهی بر رمان «هویت» اثر میلان کوندرا

آنام: میلان کوندرا نویسنده چک سبک داستان نویسی منحصر به فردی دارد. او در میانهٔ داستان هایش به تحلیل روان شناختی و فلسفی ماجرا می پردازد.
رمان هویت را میلان کوندرا در ۱۹۹۶ در فرانسه نوشته است.
پیرنگ (پلات) داستان رابطهٔ عاشقانهٔ مردی به نام “ژاک مارک” و زنی به نام “شانتال” است اما در میانهٔ ماجراهای این رابطه میلان کوندرا جا به جا به موضوعات فلسفی همچون جبر و اختیار، مرگ و زندگی و اخلاق و وظیفه می پردازد و نیز هستهٔ مرکزی تصمیمات انسانی را واکاوی می کند.
میلان کوندرا اغلب به این گفته هرمن بروخ متفکّر و رمان نویس اتریشی اشاره می کند که گفته است:
“رُمانی که جزء ناشناخته ای از هستی را کشف نکند، غیر اخلاقی است. شناخت، یگانه اخلاق رمان است.”
محور کلیدی رمان هویّت “ملال وجودی” یا “احساس پوچی” و بی معنایی (Absurdism) و نیز نحوه ٔکنار آمدن انسان ها با این خلاء، پوچی و ملال است. میلان کوندرا سه شیوهٔ مدارا با ملال را معرفی می کند:
اول ملال انفعالی، همچون ملال کسی که پشت میزی در کافه ای نشسته، آبجویی در دست دارد، به خلاء خیره شده است و گهگاه خمیازه می کشد.
دوم ملال فعال، همچون ملال کسی که یکریز صحبت می کند، دربارهٔ وقایع بی اهمیّت روزانه، و به سکوت مجال نمی دهد تا سؤالات عمیق را به رخ کشد و “از این روست که او حرف می زند، زیرا کلمه هایی که می گوید به گونه ای پنهانی زمان را به حرکت در می آورند، در حالی که وقتی دهانش بسته می ماند زمان متوقف می شود”.
و سوم ملال در حال سرکشی: جوانانی که می شکنند و به آتش می کشند!
هر کدام از قهرمانان رُمان “هویّت” به یکی از این شیوه ها ملال زندگی را تاب می آورند. ژان مارک ملال انفعالی را پیشه کرده است، به حاشیهٔ زندگی خزیده، دانشگاه را رها کرده و خود را با شغلی کم اهمیّت مشغول ساخته است. همه چیز زندگی برایش بی اهمیت است حتی هویّت خودش، او گدای عجیب و غریبی را که با کت و شلوار و کروات مرتب زیر درخت چناری می ایستد و گدایی می کند همچون “همزاد” خودش می نگرد و می گوید تنها حوادث تصادفی باعث شده که جای من و او عوض شود.
در مقابل ژان مارک، شانتال ملال فعّال را انتخاب کرده، با جدیّت به شغلش چسبیده است و در همان حال که به بی معنایی شغلش آگاه است آن را با چنان جدیّتی به انجام می رساند که گویا صاحب دو چهره و شخصیّت است، چهره ای که به حرفه و پیشه اش پوزخند می زند و چهرهٔ دوّمی که با دقت و وظیفه شناسی جایگاه شغلی اش را ارتقا می بخشد.
و بالاخره شخصیتی حاشیه ای در رمان وجود دارد به نام مستعار “بریتانیکوس” پیرمردی انگلیسی که با برپایی ضیافت های عیّاشی ملال زندگی را تاب می آورد: ملال در حال سرکشی.
میلان کوندرا جا به جا، قصه گویی را متوقف می کند و به طرح پرسش های فلسفی و روان شناسانه می پردازد، پرسش هایی که خواننده را درگیر می کنند و باورهای عادتی ذهن او را به چالش می کشانند.

مترجم: دکتر پرویز همایون پور
ناشر: نشر قطره

 

title"نگاهی بر رمان «هویت» میلان کوندرا"-http://anamnews.com/" alt: "نمایی از جلد کتاب "

 

 

منبع:دکترمحمدرضاسرگلزایی

لینک کوتاه: https://goo.gl/6zxCiE

نوشته‌های مرتبط

2 نظر

  1. پریسا

    رمان هویت فوق العادست و دقیقا همون طور که در نقد ذکر شده بحث های فلسفی و روان شناسی رو مطرح میکنه که خواننده رو درگیر میکنه. روند پیشروی خود داستان و پایان غیر قابل پیش پیش بینی اش جزو جذابیت های رمان هستند.”هویت”جزو رمان هایی هست که با حتی یک باز خوانندنش بخش هایی از اون برای همیشه در ذهن خواننده نقش میبنده.

    پاسخ
  2. فرناز

    نقد خیلی جالبی نوشتید. از تطبیق سه نوع ملال با سه شخصیت داستان لذت بردم. البته میشه نحوه ی برخورد شانتال و ژان مارک با پوچی زندگی این عصر رو جور دیگه ای هم طبقه بندی کرد. شانتال خیلی واقع بینانه تر ، تصمیم به وفق دادن خودش با شرایط حاکم کرده و به قول خودش کی میتونه ثابت کنه سازش درست تره یا ناسازگاری ؟ و این وفق دادن بقا و جایگاهش تو این جامعه رو تضمین میکنه. به نوعی جسارت و توانایی زندگی تو این دنیای پوچ و بغرنج. در حالی که ژان مارک با مقابله کردن با این دنیا ، خودش رو توی دنیا و ایده آل های خودش محصور کردن رو پیش گرفته. و شاید واقعا عشق به شانتال نبوده که باعث بودنش کنار شانتال بوده به هر حال هرکسی برای زندگی نیاز به یه دلیلی داره و ژان مارک شانتال رو دلیل میدونسته.

    پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *