۱۳۹۷/۰۷/۲۹

آخرین اخبار

زلزله ۷ ریشتری ۸۰۰ هزار نفر را در تهران می‌کشد

title:"زلزله ۷ ریشتری ۸۰۰ هزار نفر را در تهران می‌کشد- anamnews.com"alt:"زلزله ۷ ریشتری ۸۰۰ هزار نفر را در تهران می‌کشد-anamnews.com "

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:

 

زلزله ۷ ریشتری ۸۰۰ هزار نفر را در تهران می‌کشد

 

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به وجود بیش از یک میلیون پلاک رسمی درتهران که بیش از ۲۰۰ هزار پلاک آن در بافت فرسوده است هشدار داد: بررسی‌ها در ۴ منطقه تهران نشان داد با وقوع زلزله ۷ ریشتری بیش از ۸۰۰ هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد.

آنام:  محمد شکرچی‌زاده امروز در نشست تخصصی زلزله تهران و بافت فرسوده، با اشاره به اینکه مساحت شهر تهران حدود ۷۰ هزار هکتار است که بیش از ۶ درصد آن بافت فرسوده و ۳۰ درصد آن بافت ناپایدار است، گفت: در مطالعات میدانی جدیدی که از سوی مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی در چهار نقطه تهران صورت گرفته است، به این نتیجه رسیده‌ایم، اگر یک زلزله ۷ ریشتری در تهران رخ دهد، بیش از ۸۰۰ هزار نفر جان خود را از دست خواهند داد.

وی با بیان اینکه میزان خسارت مالی این مطالعه میدانی، مشخص نیست، در پاسخ به این سؤال که این چهار نقطه مورد اشاره کدام مناطق تهران است، گفت: بنا به دلایلی، نمی‌توانیم از نام این چهار منطقه را ذکر کنیم.

شکرچی‌زاده افزود: تهران در مجاورت گسل‌های مهمی نظیر گسل شمال تهران، گسل‌های ری، گسل مشاء، کهریزک و تعداد زیاد گسل‌های فعال دیگر واقع شده است، بنابراین زلزله‌های تاریخی متعددی در اطراف این ناحیه رخ داده است، به طوری که آخرین زلزله بزرگ تأثیرگذار در شهر تهران به سال ۱۸۳۰ میلادی بازمی‌گردد.

رئیس مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی ادامه داد: بیش از ۳ هزار و ۲۰۰ هکتار بافت فرسوده در تهران وجود دارد که احتمالاً با بررسی‌های دقیق‌تر مساحت آن به بیش از ۴ هزار هکتار می‌رسد، بنابراین باید اذعان کرد که مساحت شهر تهران حدود ۷۰ هزار هکتار است که بیش از ۶ درصد آن بافت فرسوده و ۳۰ درصد آن بافت ناپایدار است.

درصورت وقوع زلزله قوی ۸۰۰ هزار نفر در تهران کشته می‌شوند. ایجاد شبکه لرزه‌نگاری زلزله‌های کشور با ۱۱۰۰ دستگاه شتاب‌نگار

شکرچی‌زاده ادامه داد: با توجه به ریزدانه بودن بافت فرسوده، در همین مساحت ۶ درصدی از مجموع مساحت شهر تهران که متعلق به بافت فرسوده است، بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر زندگی می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به واقعیت‌های آماری، در موارد یادشده انتظار تلفات بالای زلزله در شهر تهران براساس محاسبات شدت زلزله‌های محتمل، انتظاری به دور از واقع‌بینی نبوده و جا دار که کاملاً آمادگی کاملی برای مقابله با زلزله و به ویژه اثرات مخرب آن در بافت فرسوده داشته باشیم.

وی ادامه داد: مهمترین اقدام و اصلی‌ترین پیشنهاد مرکز تحقیقات، راه، مسکن و شهرسازی در مرحله اول، تهیه نقشه، ریسک لرزه‌ای بافت فرسوده شهر تهران است، به همین دلیل به تازگی سند ملی بازآفرینی بافت فرسوده تدوین شده است، تا با این سند بازآفرینی بتوانیم خسارت زلزله را کاهش دهیم.

title:"زلزله ۷ ریشتری ۸۰۰ هزار نفر را در تهران می‌کشد- anamnews.com"alt:"زلزله ۷ ریشتری ۸۰۰ هزار نفر را در تهران می‌کشد-anamnews.com "

به گفته وی، اتخاذ روش‌های مقاوم‌سازی، بهسازی و نوسازی در بافت فرسوده با حمایت دولت و شهرداری تهران نیز از بهترین اقدامات پیشنهادی در این زمینه است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تهیه مباحث مختلف مقررات ملی ساختمان افزود: بیشتر مباحث مقررات ملی ساختمان به توضیح درباره مقاوم‌سازی ساختمان در برابر زلزله می‌پردازد که تدوین این مباحث بر عهده مرکز تحقیقات است.

وی ایجاد شبکه لرزه‌نگاری و شتاب‌نگاری در مرکز تحقیقات را یادآور شد و ادامه داد: این شبکه با بیش از ۱۱۰۰ دستگاه شتاب‌نگار در سراسر کشور مرتبط است و لرزه‌ها را ثبت می‌کند. همچنین در این مرکز در زمینه ژئوتکنیک لرزه‌ای و معماری و شهرسازی بر اساس مقاومت در برابر زلزله پژوهش‌های خوبی انجام شده است.

شکرچی زاده با بیان اینکه ما در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی کارگروه زلزله تهران را به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های سازمان مدیریت بحران تشکیل داده‌ایم تصریح کرد: تهران به عنوان مرکز سیاسی و اقتصادی کشور و یکی از مهمترین پایتخت‌های اثرگذار در رویدادهای منطقه از نظر ژئوتکنیکی ناآرام است و هرازچندگاهی زلزله‌هایی به بزرگای حدود ۳ ریشتر را شاهدیم که نشان می‌دهد باید زلزله تهران به صورت خاص و جداگانه بررسی شود. تحقیقات در خصوص زلزله تهران می‌تواند الگوی دیگر کلانشهرها خصوصا تبریز قرار گیرد که وضعیت بدتری از تهران دارد.

وی با اشاره به آیین‌نامه ۲۸۰۰ که در خصوص دستورالعمل‌های ساختمان‌سازی تدوین شده افزود: در این آیین‌نامه نیز به مبحث زلزله اشاره شده که براساس آن شهرداری تهران باید درباره ساختمان‌های بسیار بزرگ که قرار است در مناطق گسل‌خیز تهران ساخته شوند تحقیق کند تا روی گسل بودن یا نبودن محل ساخت و ساز ساختمان‌های بزرگ مشخص شود. در جلساتی که با شورای شهر تهران، سازمان زمین‌شناسی و شهرداری تهران داشتیم محدوده گسل‌های تهران مشخص شده و شهرداری براساس آیین‌نامه ۲۸۰۰ موظف است به ساختمان‌هایی که در محدوده گسل‌ها هستند مجوز ساخت ندهد.

به گزارش خبرنگار فارس، در حالی که اعلام شده بود، پیروز حناچی معاون شهرسازی و معماری راه و شهرسازی و ایزدی مدیرعامل سازمان عمران و بهسازی شهری ایران در این نشست حضور خواهند داشت، خبری از این دو معاونت برای حضور در این نشست نبود.

منبع: فارس

لینک کوتاه:

http://goo.gl/fJ1uYx

عضو کانال تلگرام آنام شوید

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *