۱۳۹۷/۰۸/۲۵

آخرین اخبار

گزیده ای از زندگی و مرگ دکتر حسین فاطمی وزیر امور خارجه دولت مصدق

title گزیده ای از زندگی و مرگ دکتر حسین فاطمی وزیر امور خارجه دولت مصدق" http://anamnews.com/" alt:"دکتر مصدق و دکتر حسین فاطمی"

گزیده ای از زندگی و مرگ دکتر حسین فاطمی وزیر امور خارجه دولت مصدق

آنام : وقتی او را از اتاقش بیرون آوردند که سوار کامیون (آمبولانس) شود، خواهش کرد یک سیگار به او بدهند. یکی از افسران سیگاری آتش زد و به او داد که با وضع خاصی گوشه لب گذاشت که پیدا بود می‌خواهد جرات و قوت قلب خود را نشان دهد.این آخرین تقاضایش از زندانبانانش بود. روز اعدام هوا به شدت سرد بود اما او با یک لا پیراهن و پیژامه‌ای پشمینه پای به میدان تیر لشکر دو زرهی تهران گذاشت و هنگام اعدام به جای عفوخواهی و تضرع با بلند‌ترین صدایی که در توان جسم تب دار و بیمارش بود نام عزیزترین‌هایش، ایران و مصدق را فریاد زد و بعد صدای رگبار گلوله در میدان تیر پیچید.
دادستان ارتش پس از اعدام در مصاحبه‌ای با توصیف حالات و روحیۀ او پیش از تیرباران گفت:«آن موقع روحیه‌اش به قدری قوی بود که اگر کسی وارد اتاق می‌شد و از جریان اوضاع اطلاع نداشت هرگز باور نمی‌کرد این شخص کسی است که چند دقیقه دیگر باید تیرباران شود و وصیت‌نامه‌اش را هم نوشته است.»
او که سحرگاه نوزده آبان , سربلند, تن به جوخه اعدام سپرد, وزیرامورخارجه دولت مصدق , دکتر حسین_فاطمی بود.

title گزیده ای از زندگی و مرگ دکتر حسین فاطمی وزیر امور خارجه دولت مصدق" http://anamnews.com/" alt:"دکتر مصدق و دکتر حسین فاطمی"

فاطمی در هنگام مرگ تنها سی و هفت سال داشت و فرزندی سه ساله به نام سیروس که پیش از اعدام قیمومیت او را به دکتر محمد_مصدق سپرد. پیکر او را پس از اعدام در حالی که شش گلوله سینه و قلب بیمارش را شکافته و شلیک تیر خلاص به زندگی‌اش پایان داده بود،به ابن‌بابویه شهر ری بردند. او وصیت کرده بود پیکرش را یا در قبرستان #ظهیرالدوله کنار آرامگاه رفیق همیشگی اش محمد_مسعود و یا در جوار شهدای سی تیر به خاک بسپارند که سرانجام پس از انجام مراسم مذهبی خواسته دوم وی محقق شد
اما پیش از رسیدن به این زمان از زندگی کوتاهش او مسیری پرپیچ و خم را پیموده بود.محاکمه سردبیر روزنامه باختر_امروز در پاییز ۳۳ به اندازۀ بازداشتش پر سر و صدا بود و همه این‌ها مثل اختفای ۸ ماهه‌اش، نشانی بود از استیصال و وحشت رژیم شاه از او. سید حسین فاطمی در واپسین روزهای سال کودتا، در خانه فردی به نام محسنی در میدان تجریش بازداشت شد.
فاطمی در همان ابتدای بازداشت مورد سوقصد واقع شد و اگر نبود شجاعت و جسارت خواهرش سلطنت خانم فاطمی شاید دستگاه پهلوی از دادگاه نمایشی که تا ابد لکه ننگ پرونده آنان بود رهایی می یافت. اما خواهر, جان را سپر برادر کرد تا حسین فاطمی نه برای حضور در دادگاه که برای شهادت در پیشگاه تاریخ زنده بماند.

بیشتر بدانید:

ناگفته‌هایی از زندگی دکتر فاطمی از ۲۸ مرداد تا اعدام

 

قسمتی از سخنرانی دکتر حسین فاطمی درباره نقش روزنامه نگاران در صنعت ملی شدن نفت:

از من خواسته اند که نقش نافذ و موثر مطبوعات را در کار ملی شدن نفت توضیح دهم

که قلم های رشید و وطن پرست در این مبارزه مقدس تا چه حد سهیم و شریک بوده اند. نه می دانم عطار و بقال و سبزی فروش یا مستخدم دولت و… وقتی برای چند ساعت استراحت به رختخواب می رود مرتبا به اطراف کار روزانه شان فکر می کنند؟ومثل روزنامه نویس ها ی حقیقی برای فردای نزدیک خود نقشه فعالیت و مبارزه می کشند ؟

همه کس می تواند اگر یک روز خسته یا مریض شد از خانه بیرون نیاید . مهمترین و سخت ترین امور اجتماعی تعطیل و تاخیر برداراست .غیر از روزنامه که مثل عقربه ساعتِ منظم و دقیق باید گردش و سرعت همیشگی خود را طی کند

 

منبع

لینک کوتاه :https://goo.gl/ngau6T

نوشته‌های مرتبط

2 نظر

 1. آزاد

  با سپاس از شما بابت مطالب خوبتون
  بی شک اگر پیشنهاد دکتر فاطمی ، در خصوص ملی شدن صنعت نفت نبود آینده نفت ایران به نحوی دیگر رقم میخورد.
  یادش گرامی

  پاسخ
 2. هوماک بیرقی

  دکتر فاطمی
  ایران و کل کشور های خاور میانه
  مدیون راه کار دکتر فاطمی در ملی شدن صنعت نفت بودند
  عجیب نیست انگلستان پلید تا دکتر فاطمی را تیر باران نکرد ارام
  نگرفت!

  پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *