۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

سالمندان نظاره گران خاموش زندگی هستند

title:"سالمندان نظاره گران خاموش زندگی هستند-http://anamnews.com/" alt:" مادربزرگ سالمند"

نیاز به شادی در سالمندان

 

سالمندان نظاره گران خاموش زندگی هستند

 

آنام – کاوه قاسمی:  پدران و مادران ما پدربزرگ ها و مادربزرگ های آینده می باشند. چقدر نیازمند شادی هستند؟ آیا سالمندان نسبت به جوانان نیاز بیشتری به شادی دارند؟ چگونه می توانیم آنها را شاد کنیم؟

شادی یک حالت ذهنی یا احساسی خوب توسط احساسات مثبت یا لذت بخش تعریف می شود، که البته انواع روش های فلسفی، دینی، روان شناسی و … سعی در تعریف شادی و علت های آن کرده اند.

اما بیایید برای درک ساده شادی داستان زیر را بخوانیم:

“در آغاز سال نوی میلادی بازدیدی از خانه سالمندان داشتم در این خانه با زن نود و چندساله ارمنی ملاقات کردم که از روسیه آمده بود ایران. تخت خالی کنارش به دوست تازه درگذشته‌اش خانم سکینه محمدی اختصاص داشت. ما که برای تبریک سال نو به آنجا رفته بودیم، ناچار شدیم به این خانم تسلیت هم بگوییم.
با این حال این خانم سال نو را فراموش نکرده بود و علیرغم امکانات کمی که در آنجا داشت سعی کرده بود، سال نو را جشن بگیرد. ناخن‌هایش را لاک زده بود و منتظر تبریک سال نو بود. وقتی ما سال نو را به او تبریک گفتیم، خیلی خوشحال شد.”*

 

title:"سالمندان نظاره گران خاموش زندگی هستند-http://anamnews.com/" alt:" دیدار احمد مسجد جامعی با مادر بزرگی در خانه سالمندان"

شادی یکی از نیازهای بشر است. همانقدر که انسان به هوا نیاز دارد نیازمند شادی نیز هست. تفاوت در این است که اگر هوا نباشد مرگ آنی است. اما وقتی شادی نباشد مرگ تدریجی و با درد و رنج و عذاب همراه است. هرچه سن و سال بالاتر می رود انسان بعد از گذر از دوره های متفاوت زندگی، بعد از مسئولیت های گوناگون به مرحله ای می رسد که بیشتر نظاره گر است و کمتر عامل و تصمیم گیرنده. انسانی که تا دیروز تصمیم می گرفته کار می کرده مسئولیت داشته حالا در بیرون گود نشسته است به دوران رفته می اندیشد. احساس می کند که جامعه دیگر او را به بازی نمی گیرد و احتمال دارد احساس تنهایی و بیهودگی کند.

سالمندی دوره ای از زندگی است که از حدود ۶۵ سالگی شروع می شود. دوره ای که با عوامل اجتماعی و فیزیولوژی متفاوتی همراه است. اگر فرد برای این دوران آماده نشده باشد امکان دارد با کاهش توانایی های جسمی و فعالیتهای اجتماعی مستعد افسردگی و احساس تنهایی شود. در چنین شرایطی نیاز به شادی در انسان بیشتر می شود. رضایت از زندگی تنها یک عامل فردی نیست. بلکه به عوامل بیرونی بسیاری بستگی دارد. بسیاری از سالمندان شادی خود را وابسته به شادی فرزندان و خانواده می دانند. در صورتی که فرزندان دچار مشکلاتی باشند این مسائل و مشکلات به نوعی به سالمندان نیز انتقال پیدا می کند و بر آنها تـاثیر می گذارد.

حال که شاید اعضای خانواده و اجتماع به هم وابسته است آیا ایرانیان شاد هستند؟

موسسه تحقیقاتی “لگاتوم” امسال نیز همچون ۵ سال گذشته شادترین کشورهای جهان در سال ۲۰۱۶ را معرفی کرده است. در این گزارش در بین ۱۵۷ کشور جهان ایران در جایگاه ۱۰۱ قرار گرفته است. این تحقیق در هشت زمینه: اقتصاد، کارآفرینی و فرصت‌ها، دولت، آموزش، سلامت، اطمینان و امنیت، آزادی‌های فردی و سرمایه اجتماعی مورد مطالعه قرار گرفته است. این بررسی نشان می دهد عوامل بسیاری در شادمانی انسان دخیل هستند از جمله شرایط اقتصادی مناسب، احساس امنیت و… . طبیعی است که این تحقیق زنان و مردان، جوانان و سالمندان را در برگرفته است. پس بطور کلی ایرانیان شاد نیستند و در چنین شرایطی سالمندان نیز از این امر مستثنی نیستند.

حال که جامعه شادی نداریم جوان و میانسال شادی نداریم. سالمندان دشواری های بیشتری دارند. آنها از طرفی با مسائل و چالشهای دوران سالمندی روبرو هستند از طرفی دغدغه های ریز و درشت فرزندان و خانواده بر میزان شادی آنها موثر است. در واقع عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی و اقتصادی با میزان رضایتمندی سالمندان از زندگی در ارتباط است. در این بین دولت، خانواده و فرد سالمند هر کدام وظایف مشخصی دارند. دولت باید تصحیلات اقتصادی معیشتی و رفاهی را برای سالمندان فراهم کند تا نگرانی های ابتدایی زندگی را نداشته باشند. خانواده باید اجازه ندهد مسائل ریز و درشت زندگی به سالمندان منتقل شود و سعی کند رضایت آنها را برآورده کند و خود سالمند با نوع نگرش اش به دوران سالمندی و با احساس کمال و لذت بردن از این دوران می تواند زندگی شادتری را سپری کند.

* احمد مسجد جامعی

 

بیشتر بدانید: 

روش هایی برای افزایش شادی در سالمندان

 

رضایت جنسی در میانسالی

مطلب اختصاصی سایت آنام است. بازنشر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *