۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

سحر نوروززاده کیست؟+تصاویر

title:"سحر نوروززاده کیست؟-http://anamnews.com/" alt:"سحر نوروززاده "

سحر نوروززاده ایرانی-آمریکایی که سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا شد

 

آنام: یک ایرانی ـ‌ آمریکایی به عنوان سخنگوی فارسی زبان در وزارت خارجه آمریکا جایگزین آلن ایر شد.

سحر نوروززاده در حال حاضر در وزارت خارجه آمریکا و عضو گروه سیاستگذاری با تمرکز بر ایران و مسائل مربوط به اجرای توافق هسته‌ای با ایران است.

او به چند زبان از جمله فارسی، دری، اسپانیایی و عربی صحبت می‌کند.

نوروز زاده نخستین زن ایرانی ـ آمریکایی است که وظیفه سخنگویی فارسی زبان در وزارت خارجه آمریکا را نیز انجام می‌دهد. این پست نخستین بار پنج سال پیش در سال ۲۰۱۱ ایجاد شد و مهم‌ترین مسوولیتش گفت‌وگوی مستقیم با مردم ایران است.

وی در گفت‌وگو با شبکه فارسی صدای آمریکا در پاسخ به پرسشی در باره کانال ارتباطی جاری بین وزیران خارجه ایران و آمریکا از آمادگی دولت آمریکا برای بازگشایی کانال‌هایی جدید برای گفت‌وگو با ایران خبر داد.

نوروززاده گفت، “دولت آمریکا از این ارتباط استقبال می‌کند و ما حتی آمادگی برای بازگشایی کانال‌های بیش‌تر با ایران داریم.”

او گفته است: “من مسوول بخش ایران در تیم سیاست خارجی جان کری، وزیر خارجه هستم. وظیفه من این است که تحقیق کنم و تحلیل‌های لازم را برای سیاستگذاری‌های طولانی مدت و استراتژیک انجام داده و پیشنهادات مختلف درباره سیاست خارجه به آقای وزیر ارائه بدهم. “

بر اساس گزارش ایسنا ، او اولین زن ایرانی ـ آمریکایی است که مدیریت بخش ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید را بر عهده دارد. نوروززاده هم‌زمان با عضویت در این شورا، در دفتر اوباما نیز عضو تیم مسوول گفت‌وگوهای هسته‌ای گروه ۱+۵ با ایران بود.

او گفته است که در دوران برگزاری مذاکرات هسته‌ای در جلسات بیش‌تری با حضور باراک اوباما شرکت می‌کرده است.

اما سحر نوروززاده کیست؟

title:"سحر نوروززاده کیست؟-http://anamnews.com/" alt:"سحر نوروززاده در حال توضیح سفره هفت سین به جان کری"

سحر نوروز زاده زن ایرانی الاصل متولد و ساکن آمریکاست که سالها در ایالت کنتیک این کشور زندگی کرده است. او دارای مدرک تحصیلی در رشته های اقتصاد بین الملل و مطالعات خاورمیانه از دانشگاه های جرج واشنگتن و مریلند است.

گزارش ها حاکی از آن است که نوروز زاده در سال ۲۰۱۴ به جمع مشاوران امنیت ملی آمریکا اضافه شده است، اما پیش از آن یعنی حدود سال ۲۰۰۹ عضو شورای ملی ایرانیان آمریکا (نایاک) بوده است. گروهی که به عنوان “لابی” ایران در آمریکا مشهور شده اند اما خود ان ها این ادعا را رد می کنند و می گویند به دنبال بهبود روابط ایران و  آمریکا هستند.

مدیریت این شورا را تریتا پارسی بر عهده دارد. فردی که بارها و بارها  خواستار گفت و گو بین ایران و آمریکا شده است و با تحریم های ایران مخالفت کرده است.

نایاک  عموما در بحث ها و جوسازی های لابی صهیونیستی در امریکا جانب ایران را گرفته است. جان لیمبرت، دیپلمات سابق آمریکا و یکی از گروگان های سفارت ایالات متحده در تهران از اعضای مشاوره نایاک به شمار می آید.

لیمبرت از حامیان مذاکره با ایران، حل پرونده هسته ای و رفع تحریم های است. احمد صدری، روشنفکر دینی و یکی از چهره های فکری نزدیک به اصلاح طلبان ایران نیز از اعضای هیات مشاوره نایاک است.

نایاک در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. جلوگیری از وقوع جنگ، برداشتن تحریم ها، پشتیبانی و حمایت حقوق بشری، مقاومت برای رفع تبعیض علیه ایرانیان در آمریکا از جمله اهداف ذکر شده این گروه است.

عضویت سحر نوروز زاده در نایاک عاملی است که باعث شده است برخی رسانه های آمریکایی و عربی از نفوذ لابی ایران در شورای امنیت ملی آمریکا سخن بگویند.

رسانه های عربی درباره چگونگی پیشرفت نوروز زاده در ساختار سیاسی آمریکا ادعاهایی مبنی بر نقش داماد ایرانی جان کری مطرح کرده اند.

سحر نوروزی زاده به زبان های فارسی، عربی، انگلسی و اسپانیایی مسلط است و  گفته می شود ایده تبریک نوروزی وزارت خارجه آمریکا توسط او مطرح شده است.

در سفارت مجازی آمریکا سحر نوروز زاده را اینگونه معرفی کرده است:

 

title:"سحر نوروززاده کیست؟-http://anamnews.com/" alt:"سحر نوروززاده "

سحر نوروززاده یک ایرانی-آمریکایی متخصص در امور سیاست خارجی است که در سال ۱۹۸۲ در ایالت کانکتیکت و از پدر و مادری ایرانی متولد شده است. والدین او تقریبا ۵۰ سال پیش برای ادامه تحصیل پدرش در تخصص زنان و زایمان به آمریکا مهاجرت کردند. سحر اکنون مدیر بخش ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید است.

سحر نوروززاده مدرک کارشناسی خود را در امور بین الملل با گرایش اقتصاد بین المللی و مطالعات خاورمیانه از دانشکده امور بین الملل دانشگاه جورج واشنگتن دریافت کرد. وی سپس تحصیلات کارشناسی ارشد خود را در مطالعات ایران در دانشگاه مریلند با موفقیت به اتمام رساند. سحر از سال ۲۰۰۵ و همزمان با پایان دوره لیسانسش در مناصب مختلف مشغول به خدمت در دولت آمریکا برای پشتیبانی از الویتهای گوناگون امنیت ملی آمریکا بوده است. او کار خود را در وزارت دفاع آمریکا و به عنوان تحلیلگر امور خارجی آغاز کرد. پس از چندین سال کار خستگی ناپذیر، سحر نوروززاده تحلیلگر ارشد امور خارجی شد و پس از آن نیز به سمت مدیر گروه ارتقاء یافت. وی پس از وزارت دفاع به عنوان افسر روابط خارجی به وزارت امور خارجه ایالات متحده پیوست و سپس به عنوان مامور وزارت خارجه، از سال ۲۰۱۴ مدیریت بخش ایران در شورای امنیت ملی کاخ سفید را به عهده گرفت. سحر در این سمت یکی از اعضای گروه رئیس جمهور ایالات متحده، باراک اوباما، برای حمایت از گفتگوهای اتمی گروه ۱+۵ با ایران بود.

سحر نوروززاده در دوره خدمتش جوایز و تقدیرهای بسیاری را از نهادهای مختلف دولتی دریافت کرده است، از جمله دفتر رئیس اطلاعات ملی، پلیس اف بی آی، مرکز ملی ضد گسترش سلاحهای اتمی، وزارت دفاع ایالات متحده و وزارت امور خارجه آمریکا هستند. اوهمچنین مدال وزیر دفاع آمریکا برای جنگ بین المللی علیه تروریسم را نیز دریافت کرده است.

سحر به چندین زبان، از جمله فارسی، دری، اسپانیایی و عربی مسلط است.

title:"سحر نوروززاده کیست؟-http://anamnews.com/" alt:"سحر نوروززاده "

از چه زمانی اسم سحر نوروززاده بر سر زبان ها افتاد

همزمان با پایان یافتن مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در لوزان، برخی رسانه های غربی و عربی از حضور یک زن ایرانی در هیات مشاوران باراک اوباما خبر دادند.

به گزارش فرارو، رسانه های آمریکایی اعلام کرده‌اند سحر نوروززاده که از اعضای تیم مشاوران امنیت ملی رییس جمهور ایالات متحده است، در یک شب مانده به پایان مذاکرات هسته ای لوزان از جمله افرادی بوده است که در گفت و گو و مشورت ویدئویی باراک اوباما با جان کری و ارنست مونیز حاضر بوده است.

دیلی بیست و و واشنگتن پست در گزارش هایی به بررسی نقش نوروز زاده در مذاکرات پرداختند. رسانه های آمریکایی به تصویری از او در کنار سفره هفت سین آغاز سال نو در هتل محل مذاکرات هسته ای لوزان که در حال توضیح این سفره به جان کری وزیر امورخارجه آمریکا است اشاره کرده اند.

title:"سحر نوروززاده کیست؟-http://anamnews.com/" alt:"تیم اوباما در حال کنفرانس ویدیوئی با جان کری "

پس از توافق هسته ای شبکه خبری العربیه نیز گزارشی درباره او منتشر کرد. العربیه از نوروز زاده به عنوان “لابی تهران” در حلقه مشاوران امنیت ملی آمریکا یاد کرد. ادعایی که نمی توان آن را تائید کرد.

برخی رسانه های تندرو آمریکایی نیز از حضور نوروز زاده در میان مشاوران امنیت ملی اوباما انتقاد کرده‌اند و او را نفوذی ایران در کاخ سفید می دانند. منتقدان می گویند ایران به کاهدان زده است.

title:"سحر نوروززاده کیست؟-http://anamnews.com/" alt:"تریتا پارسی در برابر هیات مذاکره کننده ایرانی"

تریتا پارسی در برابر هیات مذاکره کننده ایرانی

گزارش‌هایی تائید نشده نیز از گفت‌وگوی حسین فریدون برادر رییس جمهور کشورمان با نوروز زاده در جریان مذاکرات منتشر کرده اند.

حال باید دید عملگرد سحر نوروز زاده چه تاثیری بر ارتباط ایران و آمریکا می گذارد

 

لینک کوتاه:  https://goo.gl/e6pZGW

نوشته‌های مرتبط

7 نظر

  1. کامران

    لعنت بر سحر نوروز زاده عضو نایاک(لابی جمهوری اسلامی در آمریکا).تریتا پارسی احسان مازندرانی هوشنگ امیر احمدی فرخ نگهدار رضا اصلان وهر بیشرف دیگری که در نایاک عضو است

    پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *