۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

سلامتی مسئله‌ای فردی نیست وبه سلامتی همسرتان هم بستگی دارد

title:"سلامتی مسئله‌ای فردی نیست وبه سلامتی همسرتان هم بستگی دارد- http://anamnews.com" alt:"زوج شاد و خوشحال ژاپنی"

سلامتی مسئله‌ای فردی نیست وبه سلامتی همسرتان هم بستگی دارد

آنام :سلامتی مفهومی بسیار پیچیده است. کی و در چه شرایطی می‌توان فردی را سالم دانست؟ به دلیل همین ابهام، سنجه‌های مختلفی برای ارزیابی میزان سلامتی افراد ساخته شده است. اما بیشتر این سنجه‌ها «فردی» هستند. در حالی که تحقیقاتِ اخیر نشان می‌دهند سلامتی ممکن است مفهومی شبکه‌ای و نظام‌مند باشد که برای فهم آن می‌بایست سطحی گسترده‌‌تر از فرد را در نظر گرفت. مطالعه‌ای جدید رابطۀ سلامتی فرد را با همسرش سنجیده است.

شیکاگو بوث ریویو — اگر ازدواج کرده‌اید، خوشحال‌کردن همسرتان ممکن است نفعی هم عاید خودتان کند و سلامتی‌تان را افزایش دهد. ویلیام جی. چاپیک در دانشگاه ایالت میشیگان و ادوارد اوبراین در دانشگاه بوث شیکاگو طی تحقیقی دریافتند که داشتن همسری خوشحال‌‌‌تر به سالم‌تر‌بودن یک شخص گره خورده است، کاملاً فارغ از اینکه خود فرد چقدر خوشحال یا ناراحت است.

شماری از مطالعاتِ قبلیْ خوش‌حالی یک نفر را با سلامتی و طول عمرش مرتبط می‌دانستند. اما محققان ‌پرسیدند که آیا بودن در کنار افرادِ خوشحال نیز ممکن است چنین تأثیر مشابهی بر ما داشته باشد یا خیر. برای به‌آزمایش‌گذاشتن این نظریه، چاپیک و اوبراین سلامتی و خوش‌حالیِ قریب به دوهزار زوجِ پنجاه تا نودوچهارساله را طی شش سال سنجیدند. هر دوی زوج‌ها به خوشحالی فردی و رضایت خاطر از زندگی‌شان نمره دادند و به پرسش‌هایی درباره سلامت جسمانیِ شخصی نیز پاسخ گفتند. آن پرسش‌ها شامل میزان فعالیتشان و همه مشکلات مزمن سلامتی می‌شد.

نتیجۀ حاصل آن بود که خوش‌حالیِ همسرِ یک نفر قویاً به این وابسته است که چقدر خود فرد، از لحاظ سلامت کلی و آسیب‌های جسمانی و میزان فعالیت، سالم بوده است. ظاهراً این مطلب درباره هر دو طرف صادق بود. فراتر از این، تأثیر خوش‌حالیِ همسر بر سلامت یک نفر از میزان خوش‌حالیِ

داشتن همسری مثبت‌اندیش‌تر احتمالاً به فرد این روحیه را می‌دهد که در جهت سلامتی‌اش کارهایی انجام دهد، همچون ورزش‌کردن، تغذیه سالم و خواب منظم

خود او مستقل بود. چاپیک و اوبراین نوشتند: «این تحقیق اثبات کرد که گویا همسرِ خوشحال را می‌توان نشانگر سلامتی خودِ فرد دانست.»

این ارتباط را می‌توانیم با چند نظریه توضیح دهیم: یکی اینکه مراقبتی که یک همسر خوشحال (به‌جای همسری ناراحت) از فرد می‌کند می‌تواند سلامت وی را افزایش دهد؛ دیگر اینکه داشتن همسری مثبت‌اندیش‌تر احتمالاً به فرد این روحیه را می‌دهد که در جهت سلامتی‌اش کارهایی انجام دهد، همچون ورزش‌کردن، تغذیه سالم و خواب منظم؛ نهایتاً زندگی با همسری خوشحال‌‌‌تر می‌تواند حس سعادت عاطفی را افزایش دهد و شاید میزان استرس و همچنین خطر مسائل استرس‌محور را کاهش دهد.

این یافته‌ها همچنین نشان داد که مفهوم سلامتیِ جسمانی چگونه گسترده‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کنیم، یعنی بیشترْ مفهومی نظام‌مند است تا مسئله‌ای فردی. اوبراین می‌گوید: «یافته‌های پیشین خالی از بستر اجتماعی‌اند. تصویری که ترسیم شده است عمدتاً درباره خودِ فرد جدا از دیگران است اما، در زندگی روزمره، سلامتی و خوش‌حالیِ ما ممکن است عمدتاً از افراد اطرافمان تأثیر بپذیرد. ما یک‌ جور اثر «انتقالی» را مشاهده کرده‌ایم: همسرانِ خوشحال‌‌‌تر از خودهای شادتر خبر می‌دهند.»

پس اگر شما همسر خوشحالی داشته باشید، احتمالاً عادات سالمِ وی تأثیرات منفی ناشادمانی را خنثی می‌کند. اگر تحقیقات آیندهْ این ارتباط را تأیید کند، خوشحالیِ همسر شاید روزی شاخص دیگری برای سلامت شود. اوبراین می‌افزاید: «این تحقیق راه جدیدی را پیش می‌نهد تا بالقوه کاهش سلامتی را در افراد تشخیص داده و درمان کنیم. همسری ناراحت ممکن است نشانه مشکلات سلامتی در افراد باشد.»

آلیس جی. والتون

ترجمۀ: علیرضا صالحی

منبع:ترجمان

لینک کوتاه:https://goo.gl/oXo44B


پی‌نوشت‌‌:
* این مطلب در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۱۶ با عنوان Keeping your spouse happy makes you healthier در وب‌سایت شیکاگو بوث ریویو منتشر شده است

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *