۱۳۹۷/۰۷/۲۷

آخرین اخبار

نقد فیلم شب های عربی (Arabian Nights) پیر پائولو پازولینی

نقد فیلم شب های عربی (Arabian Nights)  پیر پائولو پازولینی

 

 

 

Arabian Nights (شب‌های عربی)
alt:"نقد فیلم شب های عربی (Arabian Nights) پیر پائولو پازولینی-http://anamnews.com/" title:" پوستر فیلم شب های عربی "

کارگردان : Pier Paolo Pasolini

نویسندگان : Pier Paolo Pasolini, Dacia Maraini

بازیگران : Ninetto Davoli, Franco Citti, Franco Merli

آنام: خلاصه داستان : شب های عربی از مجموعه روایت‌های کوتاهی تشکیل شده، که به داستان مرد جوانی که به دنبال کنیز مورد علاقه‌اش، که ربوده شده، می‌گردد (و کنیز هم به دنبال مرد جوان می‌گردد) بافته شده‌اند. کنیز که از دست ربایندگان خود فرار کرده در لباس مردان وارد شهری می‌شود که بر اساس قوانین آنجا نخستین مردی که بعد از مرگ پادشاه قبلی از دروازه شهر عبور کند جانشین پادشاه خواهد شد. مردم شهر که دخترک را با یک مرد اشتباه می‌گیرند، او را رسماً پادشاه خود می‌خوانند و دخترک برای این که به جرم شیادی اعدام نشود، تاج و تخت را قبول می‌کند و ملکه ای برای خود اختیار می‌کند و سعی می‌کند مرد جوانی که عاشقش بوده ولی گمش کرده است را بیابد.

http://www.naghdefarsi.com/media/kunena/attachments/8299/ArabianNights1974.jpg

 

 

منتقد: کیت آلِن(MOVIERAPTURE) – امتیاز ۱۰ از ۱۰

 

 

alt:"نقد فیلم شب های عربی (Arabian Nights) پیر پائولو پازولینی-http://anamnews.com/" title:" پوستر فیلم شب های عربی "شب های عربی پیر پائولو پازولینی شاهکاری پرطراوت و شهوت انگیز است. داستان‌های مختلفی که در جریان فیلم نقل می‌شوند بدون استثنا لذت بخش هستند و فیلم به طور کلی از یک شیرینی مجذوب کننده و تجلیلی شادمانه از زندگی برخوردار است. «شب‌های عربی» از جمله جذاب‌ترین فیلم‌های سینمایی است که تاکنون دیده‌ام.
گرچه به طور کلی فیلم‌برداری این فیلم معمولی است و چیز خاصی ندارد، اما پازولینی داستان‌هایش را در موقعیت‌هایی فیلم‌برداری کرده که زیبایی خیره کننده‌شان آنچنان فیلم را در خود غرق کرده‌اند که فیلم در نتیجه آن به اثری زیبا تبدیل شده است. در طول ساخت شب‌های عربی، کارگردان شهرهای برجسته و حیرت انگیز خاورمیانه، بیابان‌های وسیع و معبدهای بسیار زیبای نپال را به بیننده نشان می‌دهد. همه تصاویر مجذوب کننده‌اند و به بیننده زیبایی دنیایی که در آن زندگی می‌کند و مهارت‌های فوق‌العاده انسان‌هایی که بسیاری از پس زمینه های زیبای فیلم را ساخته‌اند، یادآوری می‌کند.

alt:"نقد فیلم شب های عربی (Arabian Nights) پیر پائولو پازولینی-http://anamnews.com/" title:" پوستر فیلم شب های عربی "تمام فیلم شب های عربی پوشیده از یک حس شهوت شیرین و عشق پرشور زندگی است. گرچه کاراکترهای مختلف داستان‌ها از مصیبت‌های مختلفی رنج می‌برند، اما روایت‌های آن‌ها در نمایش اعجاب انگیزی از زیبایی‌های بی پایان زندگی تنیده شده است. حتی رنج و محنت به عنوان بخشی از چشم انداز پرطمطراق زندگی، شگفت آور و هیجان انگیز نمایش داده می‌شوند. پازولینی در سراسر لذت ها و شورهای دنیای پیرامون ما پایکوبی می‌کند. او شگفتی‌های جادوی زندگی را با سرزندگی جسمانی فیلم به تصویر می‌کشد و سعادت حیات را با تب شهوانی قدرتمند آن فرا می‌خواند. فیلم ستایش شکوهمندانه دنیایی است که به بیننده اجازه می‌دهد تا شادی‌های زنده بودن را ببلعد آن طور که او مدهوش تجربه تماشای آن می‌شود.

alt:"نقد فیلم شب های عربی (Arabian Nights) پیر پائولو پازولینی-http://anamnews.com/" title:" پوستر فیلم شب های عربی "برای ساخت این تصاویر دوست داشتنی، پازولینی تنها از یک مشت داستان روایت شده در کتاب هزار و یک شب استفاده کرده است و بسیاری از آن‌ها در مقایسه با نسخه ادبی موجود در کتاب کوتاه و اصلاح شده‌اند. برای مثال، از «داستان کمار الزمان و شاهزاده بودور» که تنها قسمت اول آن در فیلم روایت می‌شود دیگری چیزی از یک شاهزاده ایرانی و یک پرنسس چینی گفته نمی‌شود و در عوض کارگردان سراغ زن و مردی از قبایل کوچ نشین آفریقا می‌رود. گرچه داستان اصلی (کتاب) به طرز شیرینی سحرآمیز است، اما نسخه پازولینی نیز جذاب است. چنین چیزی را می‌توان در مورد داستان‌های دیگر از جمله حتی داستان اصلی فیلم نیز گفت. گرچه روایت اصلی فیلم دیگر داستان شهرزاد نیست، اما داستان کنیزی که به دنبال ارباب خود می‌گردد یکی از سرگرم کننده ترین روایت‌ها است. کنیز خود نعمتی واقعی است. او خردمند، شهوت انگیز و با هوش است. ارباب او گرچه یک احمق به نظر می‌رسد، اما مسحور او شده است و به اندازه عشق خود از لذت‌های زندگی ستایش می‌کند. هر دو شخصیت‌های جذابی هستند و البته داستانشان هم گیرا، هیجان انگیز و شگفت آور است.

«شب‌های عربی» پازولینی به راستی یکی از شاهکارهای سینما به عنوان یک مدیوم هنری است. این فیلم تجلیل شیرین و دلفروزی از زندگی با تمام شگفتی‌ها، غم‌ها و زیبایی‌هایش است.

منبع: نقد فارسی

مترجم: محمدرضا سیلاوی

لینک کوتاه: https://goo.gl/ZeXqqt

 

پوستر فیلم شب ها عربی alt:"نقد فیلم شب های عربی (Arabian Nights) پیر پائولو پازولینی-http://anamnews.com/" title:" پوستر فیلم شب های عربی "

 

 

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *