۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

علی عظیمی در گفتگو با گاردین

title:"علی عظیمی در گفتگو با گاردین -http://anamnews.com/ " alt:"علی عظیمی در گفتگو با گاردین - http://anamnews.com/"

علی عظیمی در گفتگو با گاردین

 

آنام – پریسا فرزاد:  روزنامه گاردین گفتگویی با علی عظیمی خواننده و آهنگساز موسیقی راک ایرانی انجام داده است. علی عظیمی که یکی از ترانه های «فروشنده» تازه ترین فیلم اصغر فرهادی را نیز ساخته است این روزها آلبومی با نام «تا افتخار ما را پیدا کند» منتشر کرده است.

متن کامل مصاحبه گاردین با علی عظمی:

تصویر علی عظیمی، اهنگساز مستقل ایرانی روی جلد البوم او، که برعکس بر روی الاغ نشسته یادآور ملانصرالدین،چهره صوفی فولکلور ایرانی است که موضوع بسیاری از جوک ها در ایران است.
به گفته او این تصویر بازتاب “داستان زندگی ما به عنوان مهاجرت کنندگان” است.او که در استودیو شخصی خود در Pitshanger Lane در غرب لندن نشسته(با اشاره به تصویر بالا) این چنین میگوید “او مارا به مکان ناشناخته ای میبرد. اما همیشه نگاهمان به جایی که از آن امده ایم خواهد ماند”
علی عظیمی نوازنده ۳۸ ساله ایرانی است که هزاران نفر طرفدار، موسیقی او را آنلاین دنبال میکنند.
تنها یکی از اهنگهای او در رادیو جوان به نام “پیشدرآمد” نزدیک به دو میلیون بار پخش شده.
همچنین آهنگ او در فیلم “فروشنده” ساخته اصغر فرهادی،برنده جایزه اسکار، مورد استفاده قرار گرفته است.
مسئولین و مقامات ایرانی همواره به سبک موسیقی او با سوءظن و با اتهام غرب زدگی و تهاجم فرهنگی نگاه میکنند.
وقتی علی عظیمی با گروه رادیو تهران اشنا شد ناچار بود به فعالیت زیرزمینی ادامه دهد. قبل از اینکه ازادانه در خارج از کشور حرفه اش را دنبال کند.
عظیمی میگوید: امیدوارم مسئولین روزی تغییر عقیده دهند.

title:"علی عظیمی در گفتگو با گاردین -http://anamnews.com/ " alt:"علی عظیمی در گفتگو با گاردین - http://anamnews.com/"
البوم ” تا افخار مارا پیدا کند” که در ماه گذشته منتشر شد، بازتاب دوره ایست که علی عظیمی وطن خود را ترک کرد.او در ماه اگوست توری در ۱۵شهر در کانادا اروپا و امریکا برگزار خواهد کرد تا سبک موسیقی راک ایرانی خود را به مخاطبان جهانی معرفی کند.
عظیمی میگوید:
این خیلی درداوره که من نمیتونم در ایران اجرا داشته باشم ولی امیدوارم نگرش مسئولین روزی تغییر کند و انعطاف پذیری بیشتری از خود نشان دهند.
ممنوعیت قطعی برای موسیقی راک در ایران وجود ندارد. در سالهای اخیر تعدادی از گروه هایی که فعالیت زیر زمینی داشته اند، مانند گروه” اوهام ” اجازه یافتند در سالنی بزرگی اجرا داشته باشد و گیتار الکتریک را وارد صحنه ایران کند.

نوازندگان همواره خود را در جنگ با تندروها(افراطی ها) میبینند که به اجبار و ناگهانی کنسرت ها را لغو میکنند زیرا اجرا را تهدیدی با هدف تضعیف دولت متوسط حسن روحانی رئیس جمهور میبینند.
وقتی که کنسرت به اجرا در می اید رفتار هواداران نمایانگرفرهنگ محافظه کارانه ایران است.ایرانیانی که در کنسرت فرشید عربی شرکت کردند و ان را بهترین کنسرت راک ممکن به FT معرفی کردند.
علی عظیمی میگوید .قبل از اعطای مجوز به یک آلبوم یا کنسرت، هر خط از اهنگ را به قدری درگیر سانسور میکنند که آهنگ معنای خود را از دست میدهد. سانسور ، کارکردن در ایران را غیر ممکن می سازد.

title:"علی عظیمی در گفتگو با گاردین -http://anamnews.com/ " alt:"علی عظیمی در گفتگو با گاردین - http://anamnews.com/"
در رادیو تهران ما دنبال مجوز نرفتیم و زیر زمینی باقی ماندیم چون سانسور تاثیر مهمی روی اهنگ میگذارد. در ایران موسیقی راکی که مجوز گرفته باشد چنگی به دل نمیزند.
صداقت در رادیو تهران بسیار اهمیت دارد و ما سعی کردیم صادق باشیم.
ایرانیان در پیدا کردن فیلترشکن برای گوش دادن به موسیقی هایی که به طور رسمی ممنوع هستند استادند.
ولی دور زدن فیلترینگ(سانسور) در ابتدا با اینترنت اغاز نشد.
عظیمی آهنگ های ممنوعی همچون گروه بیتلز ، پینک فلوید، استینگ و پلیس را از طریق نوار کاست هایی که مخفیانه بین دوستانشان پخش میشد گوش کرده است.
موسیقی های موردعلاقه اودربردگیرنده معضلات زمانه هستند.او میگوید “موسیقی آنها(سبک های مورد علاقه اش) آگاهی ایجاد میکند.”
سپس مسئله غیر قانونی بودن دیش های ماهواره ای پیش امد.
عظیمی میگوید ماهواره زندگی همه را تغییر داد، نحوه نمایش ایران به دنیای بیرون، نگاه ما به روابط، به آزادی.
ماهواره هنوز هم ممنوع است-هفته گذشته نیروهای بسیج صدهزار دستگاه دیش ماهواره را نابود کردند-ولی با وجود ترس از مجازات، نصب و راه اندازی غیر قانونی این دستگاه ها همچون قارچ درحال تکثیر و رشد است.
عظیمی در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه معتبر تهران تحصیل کرد و به عنوان مهندس خدمات ساختمانی در لندن کار کرد.ولی شغل خود را رها کرد تا در سال۲۰۰۹ به دنبال موسیقی در ایران، که در حال پسرفت بود برود.

title:"علی عظیمی در گفتگو با گاردین -http://anamnews.com/ " alt:"علی عظیمی در گفتگو با گاردین - http://anamnews.com/"

علی عظیمی  از سنین جوانی عاشق شعر فارسی بود و اشعار حافظ،شاعر کهن ایرانی را حفظ میکرد.او میگوید: کلمات(اشعار) من را به وجد می اورند.
او در جوانی تصمیم داشت یک نویسنده شود و خود را در دنیای تخیلات و تصورات غرق کند تا از حقیقت تلخ و خشن هشت سال جنگ تحمیلی با عراق فرار کند.
اولین البوم او با رادیو جوان با نام “۸۸” منتشر شد، اسم این البوم برگرفته از تلاطم و ناآرامی های پس از انتخابات سال ۸۸ در پی انتخاب مجدد دولت احمدی نژاد بود. البوم دوم او با نام “اقای پست” همراه گروهی جدید در خارج از کشور که هیچکدام ایرانی نبودند تولید، و با نام خود او ثبت شد.
اخرین البوم علی عظیمی با همکاری تعدادی از خوانندگان ایرانی همچون محسن نامجو، یک تبعیدی که اغلب از او به عنوان “باب دیلان” ایرانی یاد میشود، همراه بوده است. آنها (در اهنگ خود) میخوانند

“من با غم و اندوه مبارزه می کنم”
عظیمی میگوید: من تصمیم به جدا شدن از ایران را نداشتم.در عین حال که چشمم به ایران است نگاهی جهانی دارم، من به مرزها و ملیت اعتقادی ندارم.من عاشق کشورم هستم.ولی مهاجرت لزوما چیز بدی نیست.نمیخواهم کسی باشم که مدام غر میزند.من از کشورم فرار نکردم، احساس قربانی بودن نمیکنم، زندگی خوبی دارم.

 

مطلب اختصاصی سایت آنام است. بازنشر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.

 

مترجم پریسا فرزاد

منبع: گاردین  

لینک کوتاه:  http://goo.gl/Pn6R2a

عضو کانال تلگرام آنام شوید

نظر شما چیست؟ برای هر چه پربارتر شدن مطالب نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. شما در این باره چه فکر می کنید؟

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *