۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

رمان “فراسوی خواب” Beyond Sleep از ویلم فردریک هرمانس

 

 

title"رمان "فراسوی خواب" Beyond Sleep از ویلم فردریک هرمانس" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

رمان “فراسوی خواب” Beyond Sleep از ویلم فردریک هرمانس

آنام: “ویلم فردریک هرمانس” ( Willem Frederik Hermans) (۱۹۲۱ – ۱۹۹۵) ، فیزیکدان، شاعر و نمایشنامه نویس هلندی است. وی که برنده جوایز متعددی از جمله جایزه ی هاینریش بل در سال ۲۰۰۹ شده است، در نوشته هایش دغدغه هایی از جنس نویسندگان اگزیستانسیال مشهود است.

فردریک هرمانس، رمان “فراسوی خواب” (Beyond Sleep) را  در سال ۱۹۶۶ نوشت. یک داستان روانشناسی و علمی که در مدت کوتاهی پس از انتشار به چهارده زبان ترجمه شد. موضوع این رمان خاطرۀ یکی از سفرهای علمی هرمانس به نروژ است که برای خلق رمان آن را با ماجراهای دیگری پرورانده است.

“فراسوی خواب” در مورد جوانی است به نام “آلفرد” که برای پیدا کردن شهاب سنگ که موضوع پایان نامه اش است آواره کوه ها می شود، سفری که در واقع نمادین است و برای “آلفرد” تبدیل به مسیری معرفتی می شود .
در واقع ماجرای رمان “فراسوی خواب” روایتی از “امید” و در عین حال ” تردید” انسان معاصر است. ماجرای تنهایی، ماجرای عدم قطعیت در زندگی روزمره، ماجرای مرگ و زندگی و ماجرای تلاش انسان در میانه این فضای مه آلود “امید و تردید”.
تلاش برای رسیدن به هدفی با سختی های بسیار در دنیایی که هیچ قطعیتی در آن نیست و در نهایت عاجز از دریافتن این پرسش که آیا هدفی که دنبالش بوده،
هدفی درست بوده یا خیر؟
در واقع در رمان “فراسوی خواب” چگونگی تبدیل شدن تراژدی انسان بودن را به کمدی، توسط خود انسان امروزی شاهد هستیم، زیرا که با آگاهی به همه این تردید ها، همچنان ناگزیر از ادامه راه و مسیر است، و تاریخ انسان با این آزمون و خطاها پیش رفته و ساخته شده است. و امید به این که روزی همه زجرهای بشری پایان خواهد یافت.

موضوع دیگری که در این رمان مطرح شده، تلاش های بسیار طاقت فرسایی است که بسیاری از انسان ها در راه معرفت و علم انجام داده اند و در هیچ جایی ثبت نشده است و تاریخ هیچ یادی از آن ها نکرده است. “آلفرد” در جایی از رمان می گوید:

“آه! وقتی پایان نامه ام آماده شود، در هیچ جایش نوشته نخواهد شد که با شانه های زخمی و زانوهای خراشیده، با سردرد کوبنده، زیر حمله ی پشه ها و مگس های گوشت خوار به دست آمده است. حتا به این هم فکر نمی کنم که آن ها را برای چه کسی تعریف خواهم کرد… “.

معرفی این کتاب را با آخرین جمله آن به پایان می رسانم که به طرز غریبی برایم آشنا بود و من را ابتدا به یاد خودم سپس کل جهان موجود که در آن هستم انداخت:

“یک شهاب سنگ کامل در دست من است، اما هیچ مدرکی برای اثبات فرضیه ای نیست که باید آن را اثبات کنم”.

 

title"رمان "فراسوی خواب" Beyond Sleep از ویلم فردریک هرمانس" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"
منبع: amazon

 

علی محمدی
کارشناس ارشد روان شناسی

 

منبع: دکتر سرگلزایی

لینک کوتاه: https://goo.gl/DYbwgb

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *