۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

نقد فیلم “بی‌عشق” Loveless آندری زویاگینتسیف -از فیلم های کن ۲۰۱۷

title"نقد فیلم "بی‌عشق" Loveless آندری زویاگینتسیف -از فیلم های کن ۲۰۱۷" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
عکس: Imdb

 

نقد فیلم “بی‌عشق” Loveless آندری زویاگینتسیف -از فیلم های کن ۲۰۱۷

کارگردان: آندری زویاگینتسیف Andrey Zvyagintsev

نویسنده: Oleg Negin

بازیگران: Maryana Spivak, Aleksey Rozin

خلاصه داستان”بی‌عشق”:

زوجی که در حال جدایی هستند می‌کوشند به‌هم بپیوندند و فرزند گم‌شده‌شان را پیدا کنند.

آنام: “آندری زویاگینتسیف” کارگردان روسی، در “بدون عشق“، بازهم وفادار به موضوع مورد علاقه خویش یعنی معضلات خانوادگی در جو جامعه فراکمونیست روسیه و واژگونی بسیاری از معیارها، فیلم خود را با پلان‌های فوق‌العاده و با هوشمندی بسیار به پیش می برد.
او از پدر ومادر جوانی سخن می گوید که در حال جدا شدن هستند و هیچ رحمی به پسر بچه ۱۰ ساله خود نمی کنند. صحنه های رنج این پسر بچه که هیچ جائی در این خانواده ندارد، هیچ محبتی نمی بیند و دائم شاهد بگو و مگوی خشن والدینش است گلوی بیننده را می فشارد.
فیلم “ایزویاگنتسیف” اشک به چشم نمی آورد بلکه خشمگین و سنگین بیننده را از سالن بیرون می راند.
او بدون این که خواسته باشد مانیفستی ضد طلاق و رفتار والدین در برابر فرزندانشان بدهد، به خوبی تعمقی ژرف در بیننده به وجود می آورد.
البته اکنون بسیار برای گمانه‌زنی زود است ولی شاید بتوان گفت که این فیلم سزاوار جوایز مهم است.
به هر رو “آندری زویاگینتسیف” کارگردان وهنرپیشه روسی که در سال ۲۰۰۳ شیر طلائی فستیوال ونیز را برای فیلم “بازگشت” ربود و پس از آن جایزه ویژه هیأت داوران بخش نوعی نگاه را در سال ۲۰۱۱ برای فیلم “النا” از آنِ خود کرد، با فیلم “طرد” در سال ۲۰۰۷ وارد بخش مسابقه‌ای کن شد. او همچنین جایزه بهترین سناریو را در سال ۲۰۱۴ برای فیلم “لویاتان” در بخش مسابقه‌ای فستیوال کن ربود.

title"نقد فیلم "بی‌عشق" Loveless آندری زویاگینتسیف -از فیلم های کن ۲۰۱۷" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
عکس: Imdb

“زویاگینتسیف”، در آغاز به تآتر می‌اندیشید و از این رو در چند نمایش بازی کرد. اما سرانجام در ۲۲ سالگی تصمیم گرفت “سیبری”، زادگاه خود را ترک کرده در مسکو ساکن شود؛ در آنجا وارد یک مدرسه بسیار وزین تآتر شد و چند نمایش تجربی را به روی صحنه آورد.
در آغاز سال‌های ۹۰، “آندری زویاگینتسیف”، آوانتورا” ساخته آنتونیونی را دید و شیفته آن شد. سپس با دیدن فیلم های “اورسن ولز”، “ویسکونتی” و “اریک رومر” به سوی سینما کشیده شد.
” زویاگینتسیف” گرچه به کار تآتر ادامه می داد اما در کنار آن چند فیلم تبلیغاتی هم ساخت. در سال ۲۰۰۰ با ساختن سه بخش از یک سریال در تلویزیون روسیه پدیدار شد؛ پس از آن به تشویق تهیه کننده این سریال نخستین فیلم بلند داستانی خود “بازگشت” را ساخت که بسیار مورد توجه قرار گرفت و جایزه شیر طلائی فستیوال ونیز را برایش به ارمغان آورد.
سه سال بعد، با فیلم “طرد” به بخش مسابقه ای فستیوال کن راه یافت و هنرپیشه مرد آن، “کنستانتین لاوروننکو” توانست جایزه بهترین بازیگر را از این فستیوال دریافت کند.
” زویاگینتسیف” پس از ساختن یک فیلم کوتاه، با فیلم بلند “النا” به فستیوال کن بازگشت و همانگونه که گفته شد، جایزه ویژه هیأت داوران بخش نوعی نگاه را از آنِ خود کرد؛ فیلمی بی نهایت دقیق و خوش‌ساخت که از انگیزه و تلاش یک زن برای پاسداری از رفاه و آینده خانواده اش سخن می‌گفت.

” زویاگینتسیف” درسال ۲۰۱۴ با “لویاتان”، تلخی زندگی کسانی را به تصویر می کشید که در کنار دریای “بارنتس” و بخشی از قطب شمال زندگی می کنند و نمادی می شوند برای سخن گفتن از ره‌ گم‌کردگی‌ها و سرخوردگی‌ها.

به هر رو “زویاگینتسیف”،  کارگردانی است که افزون بر کیفیت فیلم هایش، سبک و رنگ خاصی را به کار می‌بندد که پس از مدتی چون فیلم های “الکساندر ساکورف” وشماری کارگردان دیگر قابل شناسائی است.

 

 

 

 

بیشتر بدانید:

نقد فیلم لویاتان (Leviathan) ساخته آندری زِوِیاگینتسف

 

 

نقد «بی عشق» آندری زویاگینتسیف بهترین فیلم جشنواره فیلم لندن

title"نقد فیلم "بی‌عشق" Loveless آندری زویاگینتسیف -از فیلم های کن ۲۰۱۷" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
عکس: Imdb

منبع

لینک کوتاه: https://goo.gl/NywvUp

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *