۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

نقد فیلم «کودکی ایوان» ساخته آندری تارکوفسکی فیلمساز بزرگ روس

title:"نقد فیلم کودکی ایوان ساخته آندری تارکوفسکی فیلمساز بزرگ روس" -http://anamnews.com/" alt : "تارکوفسکی"
عکس:chtoby-pomnili

نقد فیلم «کودکی ایوان» ساخته آندری تارکوفسکی فیلمساز بزرگ روس

 

آنام: آندری آرسن‌یویچ تارکوفسکی (زادهٔ ۴ آوریل ۱۹۳۲ – درگذشتهٔ ۲۹ دسامبر ۱۹۸۶) کارگردان و فیلمساز برجسته روسی بود. وی پنج فیلم اول خود را در شوروی ساخت. دو فیلم آخر او به ترتیب در ایتالیا و سوئد فیلمبرداری شدند. از مشخصه‌های فیلم‌های او می‌توان به معنا گرایانه بودن، با زمینه‌ای متافیزیکی به همراه برداشت‌های بلند، نامتعارف بودن در ساختار داراماتیک و استفاده هنرمندانه از تکنیک فیلمبرداری اشاره کرد.
پدرش شاعر برجسته آرسنی تارکوفسکی و مادرش ماریا ایوانووا ویشنیاکووا بود. پیش از نام‌نویسی در مدرسه فیلم در دو رشته موسیقی و عربی تحصیل می‌کرد. او زیر نظر میخائیل رم در مؤسسه سینمایی گراسیموف (VGIK)، تحصیل کرد. در هنگام تحصیل دو فیلم کوتاه ساخت: ۱ – امروز مرخصی در کار نیست (۱۹۵۹) و ۲ – غلتک و ویولن (۱۹۶۰) که فیلم پایان‌نامه‌اش بود و در جشنواره نیویورک برنده جایزه‌ای شد.
تارکوفسکی با ساخت اولین فیلم بلند خود با عنوان «کودکی ایوان» در سال ۱۹۶۲ موفق به دریافت پانزده جایزه بین‌المللی از جمله شیر طلایی جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز و جایزه بزرگ جشنواره سان فرانسیسکو شد. دید تلخ شاعرانه و ذهنیت بی نظیر او در نخستین فیلم بلندش متجلی است. بعد از این فیلم در سال ۱۹۶۶« آندره روبلوف» را کارگردانی کرد. «سولاریس» فیلم بعدی این کارگردان است که در سال ۱۹۷۲ ساخته شد. تارکوفسکی «آینه» را در سال ۱۹۷۴ ساخت. می‌توان گفت که مضمون «آینه» (۱۹۷۵) نیز همین است.

title:"نقد فیلم کودکی ایوان ساخته آندری تارکوفسکی فیلمساز بزرگ روس" -http://anamnews.com/" alt : "تارکوفسکی"
عکس:chtoby-pomnili

این فیلم جنجالی اتوبیوگرافی تارکوفسکی است که بیشتر بر نوجوانی‌اش در دوران وحشت استالینی متمرکز است. تارکوفسکی با ساخت «استاکر» (۱۹۷۹) باز به دنیای داستان‌های علمی تخیلی با شالوده‌ای از جامعه‌شناسی و روان‌شناسی روی آورد. نخستین فیلمی که تارکوفسکی به کلی خارج از اتحاد شوروی ساخت «نوستالژیا» (۱۹۸۳) بود. تارکوفسکی زمانی که دولت شوروی اجازه ساخت ن«نوستالژیا» را به وی نداد، به ایتالیا رفت و پس از پایان فیلمبرداری این فیلم، با گرفتن پناهندگی سیاسی در اروپا ماند و دیگر به کشورش بازنگشت.
تارکوفسکی آخرین فیلمش «ایثار» را در سال ۱۹۸۶ در جزیره گوتلند به مدیریت سون نیک ویست فیلمبرداری کرد. «ایثار» به جشنواره کن رفت و جایزه ویژه هیئت ناقدان جشنواره را از آن خود کرد. بسیاری از منتقدان، تارکوفسکی را پس از “سرگئی آیزنشتاین” مطرح‌ترین سینماگر سینمای شوروی می‌شمرند و او را فیلمسازی نخبه گرا می‌دانند. تارکوفسکی در طول سال‌های کارگردانی خود ۱۲ فیلم کوتاه و بلند ساخت. او ۲۹ دسامبر ۱۹۸۶ درگذشت و در پاریس به خاک سپرده شد.

 

عکس: independent

نگاهی به فیلم «کودکی ایوان»

«کودکی ایوان» ساخته آندری تارکوفسکی را میتوان در زمره فیلمهایی قرار داد که به اثرات جنگ در اجتماع میپردازد . اثراتی که ممکن است بر زن و مرد و کوچک و بزرگ تاثیر بگذارد و زندگیشان را ویران کند . تارکوفسکی در این اثر این تاثیرات را بر روی کودکی به نام “ایوان” به مخاطب نشان میدهد . ایوان پسر دوازده ساله ایست که خانواده اش توسط نازی ها قتل عام شده اند و او تصمیم دارد با ملحق شدن به ارتش انتقام خانواده اش را از دشمن بگیرد . از همان ابتدای اثر ایوان را مشاهده میکنیم که در حال شنا کردن در رودخانه و تلاش برای رسیدن به نیروهای خودیست . ایوان در این اثر ابدا به یک کودک دوازده ساله شبیه نیست بلکه تنها چیزی که از کودکی در او دیده میشود جثه کوچکش است . ایوان با وجود سن کم بسیار در هدفش که انتقام از دشمن است مصمم است و حتی انگیزه اش از سربازانی که در ارتش خدمت میکنند هم بیشتر است . او چنان بر هدفش پافشاری میکند که فرماندهان جنگی را مجبور میکند که او را در ارتش به خدمت بگیرند . البته فرماندهان چند باری با ایوان مخالفت کرده و سعی میکنند تا او را به محل نگه داری کودکان بفرستند , ولی ایوان با قاطعیت به آنها میگوید که اگر چنین کنند از آنجا میگریزد . تنها چیزی که برای ایوان اهمیت دارد انتقام خانواده اش است . خانواده ای که شبها به خواب ایوان میایند . خواب هایی که بسیار شیرین شروع میشوند ولی در آخر تبدیل به کابوس میشوند . کابوس هایی که در آن ایوان شاهد کشته شدن مادرش به دست نازی هاست . خواب هایی که ایوان را بیشتر مصمم به انتقام میکند .

 

کتاب «جنگ چهره‌ی زنانه ندارد» نوشته سوتلانا آلکساندرونا الکسیویچ

 

 

 

title:"نقد فیلم کودکی ایوان ساخته آندری تارکوفسکی فیلمساز بزرگ روس" -http://anamnews.com/" alt : "نمایی از فیلم"

«کودکی ایوان» از اولین آثار تارکوفسکی محسوب میشود و به عنوان اولین آثار بسیار قابل توجه است . تارکوفسکی در این اثر در به تصویر کشیدن جنگ و زشتی هایش تا حد زیادی موفق عمل کرده و ب خوبی توانسته کلیت جنگ را در داستان یک کودک روایت کند . تارکوفسکی در این اثر مسائلی مانند رویا,واقعیت,وجدان و … را به کار میبرد که قطعا برای بیننده قابل توجه است . در این اثر بارها ایوان را گرفتار در بین رویا و واقعیت میبینیم . جایی از فیلم ایوان را میبینیم که گرفتار بین رویا و واقعیت است و با خود می اندیشد که آیا عقب نشینی کند و یا ادامه دهد ؟ جایی که ایوان در اتاقی تنهاست و در خیال خود در حال جنگیدن با دشمنان خیالی خود است .

عکس: russia-ic

فیلمنامه اثر بر گرفته از رمانی “ولادیمیر بوگومولوو” و با اضافه کردن رویاهایی در بین فیلم است که توسط تارکوفسکی صورت گرفته است . در طول فیلم دیالوگهای زیادی گفته میشود که باعث میشود علاوه بر پیش برد داستان , شخصیت پردازی مناسبی هم برای مخاطب فراهم شود .
بازی بازیگران هم بسیار تعریفی و کم نظیر است . “نیکولای بورلیایوو” در نقش ایوان بسیار عالیست و توانسته با سن کم بازی شگفت انگیزی داشته باشد . همچنین بازیگران دیگر که آنها هم بازی های بسیار مناسب و مطلوبی داشته اند .
پایان بندی اثر هم بسیار مناسب است . جایی که سربازان در حال خوشحالی از پیروزی هستند ولی در سکانس بعد تارکوفسکی کودکان مرده ای را نشان میدهد که باعث میشود خوشحالی پیروزی بی فایده باشد . تارکوفسکی در این سکانس قصد دارد به بیننده بفهماند که جنگ جز نابودی چیزی ندارد و خوشحالی برای آن بی فایده است . همچنین آخرین دقایق فیلم که ایوان را در سکانسی رویاگونه و در حال بازی با دوستانش در ساحل میبینیم . جایی که ایوان بدون هیچ ترسی از جنگ فقط در حال شادی و بازیست . انگار که دیگر برایش نشانی از جنگ و ویرانی وجود ندارد .

در کل “کودکی ایوان” را میتوان یک اثر بسیار زیبا و تاثیرگذار درباره جنگ و یکی از بهترین ساخته های تارکوفسکی دانست . اثری که زشتی ها و پلشتی های جنگ را به بهترین شکل به تصویر میکشد .

title:"نقد فیلم کودکی ایوان ساخته آندری تارکوفسکی فیلمساز بزرگ روس" -http://anamnews.com/" alt : "نمایی از فیلم"
The guardian

 

 

 

منابع: ویکی پدیانقد فارسی

لینک کوتاه: https://goo.gl/0QwaQj

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *