۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

 کتاب «مردم در سیاست ایران» نوشته یرواند آبراهامیان

"title" کتاب «مردم در سیاست ایران» نوشته یرواند آبراهامیان" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از جلد کتاب"

 کتاب «مردم در سیاست ایران» نوشته یرواند آبراهامیان

آنام: کتاب «مردم در سیاست ایران» نوشته یرواند آبراهامیان، شامل ۵ مقاله از این تاریخ‌نگار، با  ترجمه و انتخاب بهرنگ رجبی منتشر شده است.  موضوع محوری پژوهش‌های این کتاب، تغییرات و تحولاتی است که نه از گذر گفت‌وگوها و بده‌بستان‌های سیاستمداران حرفه‌ای پشت درهای بسته، بلکه به واسطه‌ی حضور مردم در خیابان یا همبستگی اصناف و جمعیت‌ها برای رسیدن به خواست‌هایی جمعی به دست آمده است.

این کتاب شامل پنج مقاله «نقش جمعیت‌ های مردمی در انقلاب مشروطه ایران»، «نقش جمعیت های مردمی در سیاست ایران: ۱۳۳۲-۱۲۸۵»، نقش جمعیت های مردمی در انقلاب ایران»، «کمونیسم و مسئله اشتراک در ایران» و «شکل گیری پرولتاریا در ایران مدرن: ۱۳۳۲-۱۳۲۰» است. این مقاله‌ها بررسی قوت‌ها و ضعف‌های چند نمونه از جنبش‌های مردمی در فرازهای تاریخی مهم این سرزمین‌اند، چندوچونی در این پرسش که آدم‌های کوچه و خیابان چطور کوشیده‌اند فردای‌شان را بهتر کنند، کجاها موفق بوده‌اند و کجاها شکست خورده‌اند.

کتاب «مردم در سیاست ایران» شامل پنج پژوهش در واکاوی تحولاتی است که نتیجه حضور مستقیم مردم در صحنه بوده است. در همان نخستین مقاله «نقش جمعیت‌های مردمی در انقلاب مشروطه ایران»، نویسنده، این مسئله اساسی را به میان می‌کشد: «اگرچه جمعیت‌ها در همه اعصار ایران مهم بوده‌اند اما تاریخ‌نگارها، جامعه‌شناس‌ها و متخصصان علوم سیاسی همگی توجه اندکی به‌شان کرده‌اند. تحلیل‌گران موافق، همواره آنان را به‌عنوان «مردم»ی ستوده‌اند که برای کشور، آزادی و عدالت مبارزه می‌کنند. (عمده تاریخ‌نگاری‌های انقلاب مشروطه در این دسته جای می‌گیرند.) تحلیل‌گران ناموافق، آن‌ها را «جماعت دیوانه» مزدور خارجی خوانده‌اند یا خرابکارهایی متشکل از «اوباش»، «اشرار»، «اراذل»، «گداهای حرفه‌ای» و «تفاله‌های جامعه». روزنامه‌نگار‌های اروپایی اغلب تصویر «هیولاهایی بیگانه‌هراس» ازشان به دست داده‌اند که رو به سفارتخانه‌های خارجی فحش می‌دهند و آجر پرت می‌کنند . هدف این کتاب شناخت« جمعیت» و بررسی نقش مثبت یا منفی آن در تحولات سیاسی است.

یکی از عوامل تشدید کننده(بروز نارضایتی ها)، زلزله طبس در جنوب خراسان بود. واکنش دولت در قبال زلزله کُند و با تاخیر بود و وقتی طلبه های اعزامی اش با مقادیر بسیاری کمک های ضروری به آنجا رفتند، اقدام بنیاد امام رضا موثر افتاد . وقتی شهبانو فرح به آنجا رفت با استقبال سردی مواجه شد. او را به باد انتقاد گرفتند زیرا بعد از زلزله قبلی به جای استفاده از بتن مناسب، خانه های منطقه را با «مواد گلی قدیمی طور» بازسازی کرده بودند…همچنین شایعه شده بود که زلزله محصول آزمایش هسته ای و مخفی آمریکا بوده است.
(آندرو وایتلی خبرنگار بی بی سی و فاینشنال تایمز در تهران).

دومین عامل تشدید کننده این بود که گروهی از کارمندان بانک مرکزی فهرستی از صدو هفت میلیونر منتشر کردند که میلیاردها پول به خارج کشور منتقل کرده بودند( کانون کارمندان بانک مرکزی آمار دزدی خبرنامه شماره ۵۶، ۱۳۵۶)…هارنی می نویسد این قضیه حتا خشم طبقه بالاتر از متوسط را هم برانگیخت و…به تدریج این تصور بین مردم تثبیت شد که فساد حالت لجام گسیخته ای گرفته است.

 

"title" کتاب «مردم در سیاست ایران» نوشته یرواند آبراهامیان" http://anamnews.com/" alt:"یرواند آبراهامیان"

 

 

یرواند آبراهامیان، در حوزه «تاریخ ایران معاصر»، از برجسته‌ترین تاریخ‌نگاران محسوب می‌شود. وی در دانشگاه‌های پرینستون و آکسفورد به تدریس «تاریخ ایران» پرداخت و هم‌اکنون در کالج باروک دانشگاه شهر نیویورک به تدریس تاریخ جهان و خاورمیانه مشغول است. «ایران بین دو انقلاب»، «تاریخ ایران مدرن» و «کودتای ۲۸ مرداد» از جمله تالیفات وی به شمار می­‌روند که در بین ایرانیان شناخته شده هستند.

 

 

 

 

منبع: ایبنا

لینک کوتاه: https://goo.gl/rNRUDc

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *