۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

پروژه اموج گرانشی برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷

title"پروژه موج گرانشی برنده جایزه نوبل فیزیک 2017" http://anamnews.com/" alt:"برندگان نوبل فیزیک 2017"
از راست به چپ: راینر ویس، بری سی بریش و کیپ اس تورن برندگان نوبل فیزیک ۲۰۱۷

پروژه اموج گرانشی برنده جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷

آنام: جایزه نوبل فیزیک ۲۰۱۷ به طور مشترک به راینر ویس،بری سی بریش و کیپ اس تورن اعطا شد.

 این سه دانشمند نوبل فیزیک امسال را به دلیل تلاش‌های خود در زمینه آشکارساز “لایگو”(LIGO) و مشاهده امواج گرانشی دریافت کردند.

در فیزیک، موج گرانشی موجی است که توسط میدان گرانشی تولید می‌شود. وجود موج گرانشی توسط آلبرت اینشتین در سال ۱۹۱۶ از طریق نظریه نسبیت عام به‌شکل نظری پیش‌بینی شد و ۱۰۰ سال بعد، در تاریخ ۱۱ فوریه ۲۰۱۶ توسط همین سه دانشمند به کمک رصدخانه موج گرانشی تداخل لیزری یا «لایگو» در آمریکا به‌طور تجربی مشاهده و اثبات شد.ت شد.

موج گرانشی به طور نظری انرژی تابش گرانشی را منتقل می‌کند. منابع موج‌های گرانشی قابل آشکارسازی شامل سیستم‌های ستاره دوتایی است که یکی از اعضای آن کوتوله سفید، ستاره نوترونی یا سیاه‌چاله باشد.

مشاهده چنین امواج گرانشی، پیش بینی قرن بیستم آلبرت انیشتین را به نمایش گذاشت و راهی جدید را برای اکتشافات فضایی باز کرد و امروز، سه نفر از افرادی که در رسیدن به این کشف مهم نقش رهبر و پیشرو را داشتند،جایزه نوبل فیزیک را دریافت کردند.

نیمی از جایزه ۱٫۱ میلیون دلاری نوبل فیزیک امسال به “راینر ویس” و نیم دیگر به طور مشترک به “بری سی بریش” و “کیپ استورن” تعلق گرفته است.

راینر ویس ۸۵ ساله از “موسسه فناوری ماساچوست”(MIT)، کیپ تورن ۷۷ ساله از موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) و بری بریش ۸۱ ساله نیز از موسسه فناوری کالیفرنیا(Caltech) هستند.

راینر ویس کمی پس از اعلام برندگان نوبل فیزیک از طریق تلفن از این خبر آگاه شد. از نظر او کار آن‌ها هنوز به اتمام نرسیده است. ویس گفت: «هنوز چیزهای زیادی در جهان وجود دارد.»

از نظر مجله علمی «ساینس» این اثبات موفق‌ترین پیشرفت علمی سال بود. در این مجله بری سی بریش راه طولانی تحقیقات برای اثبات وجود امواج گرانشی بر اساس شواهد علمی را توضیح داد.

title"پروژه موج گرانشی برنده جایزه نوبل فیزیک 2017" http://anamnews.com/" alt:"برندگان نوبل فیزیک 2017"
منبع: nbcnews

منیع: ایسنا

لینک کوتاه: https://goo.gl/3sU761

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *