۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

موزه لوور ابوظبی از کماندار هخامنشی تا خودنگاره ون گوگ

title"موزه لوور ابوظبی از کماندار هخامنشی تا خودنگاره ون گوگ" http://anamnews.com/" alt:"ون گوگ"
اتوپرتره “وَن گوگ” از طرف موزه “اورسی” پاریس به موزه “لوور” ابوظبی امانت داده شد.

 

موزه لوور ابوظبی The Louvre Abu Dhabi؛ از کماندار هخامنشی تا خودنگاره ون گوگ

 

آنام: موزه لوور ابوظبی سه روز پس از افتتاحیه رسمی با حضور امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز شنبه یازدهم نوامبر، درهای خود را برای بازدید عموم گشود.

امانوئل مکرون موزه لوور ابوظبی را پلی میان تمدن ها و ادیان خواند. آقای مکرون گفت زیبایی می‌تواند جهان را نجات دهد. این موزه که پروژه ساخت آن در ده سال گذشته در جریان بوده حاوی ۶۰۰ اثر هنری دایمی و ۳۰۰ اثر قرضی است.

ساختمان لوور ابوظبی را ژان نوول، معمار فرانسوی، با الهام از معماری عربی طراحی کرده و هیچ کدام از ۵۵ سالن آن از جمله ۲۳ گالری دایمی اش مثل هم نیست.

گنبد مشبک موزه ضمن دفع حرارت زیاد محیط بیابانی، گالری ها را با نور طبیعی روشن می کند.

ابوظبی بیش از یک میلیارد دلار برای این موزه هزینه کرده است.نکته جالب و مهم موزه لوور ابوظبی قرار گرفتن فرهنگهای مختلف و گاه بسیار متفاوت، کنار یکدیگر است. بازدیدکننده موزه لوور ابوظبی در ساعاتی که در این موزه می گذراند، از خاورمیانه امروز به خاورمیانه قدیم می‌رود، از ترکیه دوران عثمانی به اروپای قرون وسطی و بعد به قرون متأخر، سپس سری به ژاپن و چین می زند و از هندوستان با راه ابریشم به ایران و یمن و خاورمیانه بازمی گردد.

در اولین روز از بازدید عمومی، هزاران بازدیدکننده اماراتی، شهروندان دیگر کشورهای عربی، کشورهای آسیایی حتی ایران و همچنین اروپایی به موزه لوور ابوظبی آمدند.

موزه لوور ابوظبی در منطقه حفاظت شده سعدیه که به منطقه فرهنگی پایتخت معروف است، قرار دارد. با این حال پذیرش این تعداد بازدیدکننده که نشانگر استقبال عمومی از موزه لوور ابوظبی است، تحت تدابیر شدید امنیتی صورت گرفت.

بازدیدکنندگان پس از بازرسی خودروهایشان در همان چندصدمتری موزه توسط پلیس، با اتوبوس به ورودی موزه منتقل شده و برای ورود به داخل ساختمان موزه نیز از چندین محل بازرسی می گذشتند.

موزه لوور ابوظبی در فصلی از سال کار خود را آغاز کرده که با وجود خشکسالی در امارات متحده عربی، اما هوا نسبتا معتدل و دلپذیر است.

 

titleموزه لوور ابوظبی از کماندار هخامنشی تا خودنگاره ون گوگ" http://anamnews.com/" alt:"نمای بیرونی موزه لوور ابوظبی"

 

علاوه بر این، چشم انداز زیبای ساختمان سفید موزه با گنبد فولادی‌اش در حاشیه خلیج فارس، که نور و آب را به هم پیوند می‌دهد، از همان ابتدا نظر بازدیدکنندگان را به خود جلب می‌کرد. همچنین موسیقی، رقص و آواز یک گروه آفریقایی، فضای محوطه بیرونی موزه لوور ابوظبی را شاد کرده بود.

موزه لوور ابوظبی بر خلاف آنچه در ابتدا تصور می شود، بسیار بزرگ و تودرتوست. سالن‌های بزرگ و کوچک و پی‌درپی این موزه، بازدیدکنندگان را با صدها اثر از جمله “لا بوهمی” اثر ادوارد مانه نقاش امپرسیونیست فرانسوی و نیز آثاری از لئوناردو داوینچی، و مجسمه‌ای از رامسس دوم، فرعون مصر، آشنا می‌کند.

موزه لوور ابوظبی که با همکاری اداره گردشگری و فرهنگ ابوظبی و همچنین دوازده سازمان و موسسه فرانسوی بنا شده، قرار است از زمان بازگشایی به مدت ۱۰ سال از موزه‌هایی در فرانسه که با آنها همکاری می‌کنند، آثاری را برای نمایش به امانت بگیرد، به عنوان نمونه، موزه “اورسی” پاریس، خودنگاره (اتوپرتره) “وَن گوگ” را برای نخستین سال این همکاری مشترک به موزه لوور ابوظبی فرستاده است.

همچنین “زن آبی” یک پیکره چینی مربوط به قرن هشتم میلادی از موزه ملی هنرهای آسیایی فرانسه و نیز یک جعبه مربوط به دوره قرون وسطی از موزه کلونی پاریس به موزه لوور ابوظبی آمده است. موزه ” که برانلی” نیز یک نمکدان نادر از جنس عاج را به ابوظبی فرستاده است.

 

titleموزه لوور ابوظبی از کماندار هخامنشی تا خودنگاره ون گوگ" http://anamnews.com/" alt:"نمای بیرونی موزه لوور ابوظبی"

 

“شیخ سلطان بن طنحون آل نهیان”، رئیس اداره گردشگری و فرهنگ ابوظبی و مسئول سازماندهی پروژه لوور ابوظبی می‌گوید: “این آثار ویژه که به دلیل همکاری مشترک ما با فرانسه در اینجا به نمایش گذاشته می‌شود، نشانه کارمشترک و تبادلاتی است که به موزه لوور ابوظبی و توسعه آن ویژگی خاصی می‌بخشد. بسیاری از این آثار برای نخستین بار است که در ابوظبی و حتی در خاورمیانه به نمایش درمی‌آید. این امر همچنین یک فرصت یگانه برای دیدن آثار موزه‌های فرانسه است. از سوی دیگر موزه لوور ابوظبی امکانی برای ایجاد گفت‌وگو میان موزه‌های فرانسه و نیز آثاری که از کشورهای خاورمیانه آمده، فراهم آورده است.”

همچنین در این موزه ۲۸ اثر از موزه های خاورمیانه از جمله اردن، عربستان سعودی، عمان و خود امارات متحده عربی به نمایش در آمده است.

موزه لوور ابوظبی این آثار را برای تکمیل و توسعه وجه جهانی خود به امانت گرفته است. در میان این آثار یک ابزار سنگی مربوط به دوران پیشاتاریخ دیده می‌شود که عمر آن به ۳۵۰ سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد. همچنین سنگ قبری از عربستان سعودی آمده که مربوط به شهر مکه است و عمر آن به سده های ۷۰۰ تا ۹۰۰ میلادی می‌رسد.

titleموزه لوور ابوظبی از کماندار هخامنشی تا خودنگاره ون گوگ" http://anamnews.com/" alt:"نمای بیرونی موزه لوور ابوظبی"

آثاری از افغانستان، هند و پاکستان نیز در این موزه به نمایش درآمده که پیکره واحد هنر و فرهنگ این مناطق را به خوبی نمایش می دهد.

ایران نیز گرچه در مراسم افتتاحیه رسمی موزه لوور ابوظبی هیچ نماینده‌ای نداشت، اما نامش با چندین اثر درخشان در این موزه زنده است.

از جمله آثار ایرانی حاضر در نمایشگاه دائمی موزه لوور ابوظبی می توان به “کماندار هخامنشی” اشاره کرد که متعلق به ۵۱۰ سال پیش از میلاد است. همچنین یک گلدان ایرانی مربوط به تمدن بین‌النهرین در همان ابتدای نمایشگاه موزه، توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. قدمت این اثر تا ۵ هزار و پانصد سال پیش از میلاد مسیح تخمین زده شده است.

آثاری از لرستان، فارس، شوش و کاشان متعلق به دوره های مختلف تاریخ ایران به ویژه دوره ایلخانی نیز در این موزه به نمایش درآمده است.

 

 

منبع

لینک کوتاه: https://goo.gl/YYHkwe

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *