۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

نقد ورایتی برفیلم «بی عشق» آندری زویاگینتسیف بهترین فیلم جشنواره لندن

title"ننقد ورایتی برفیلم «بی عشق» آندری زویاگینتسیف بهترین فیلم جشنواره لندن " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
منبع: variety

 

 

نقد ورایتی برفیلم «بی عشق» آندری زویاگینتسیف بهترین فیلم جشنواره فیلم لندن

نقد فیلم «بی عشق» آندری زویاگینتسیف بهترین فیلم جشنواره لندن

آنام: «بی عشق» آندری زویاگینتسیف در جشنواره فیلم لندن به عنوان بهترین فیلم انتخاب شد، این فیلم که نخستین بار در جشنواره فیلم کن نمایش داده شده است علاوه بر تحسین منتقدان جایزه‌ی ویژه‌ی هیئت داوران کن نیز را دریافت کرده بود. مراسم اهدای جوایز این جشنواره بعد از ظهر شنبه به میزبانی جیمز نسبیت برگزار شد. آندریا آرنولد دبیر این جشنواره در مورد انتخبشان گفته: ««بی عشق» فیلمی شاعرانه و زیبا و در عین حال تاریک و بسیار حس‌آمیز است. ماجرای خانواده روسیه‌ای که یک تراژدی جهانی را روایت می‌کند. فیلمساز اعتراضاتش به سیاست و اجتماع را با نگاهی ظریف بیان کرده است.»

زویاگینتسیف پس از «لویاتان» دومین بار است که این جایزه را برنده می‌شود. همچنین این فیلم سومین اثر ساخته‌ی کارگردان روسیه‌ای است که برای بخش بهترین فیلم غیر انگلیسی زبان ارسال شده است.

نقد فیلم لویاتان (Leviathan) ساخته آندری زِوِیاگینتسف

ظاهرا به نظر می‌آید بی عشق -عنوان فیلم جدید جذاب و رعب‌انگیز فیلمساز روسی آندره زویاگینتسیف (لویاتان و النا)‌- اشاره به وضعیت رابطه میان دو شخصیت اصلی فیلم دارد: یک زوج ساکن مسکو که در آستانه جدایی اند. بوریس(آلکسی روژین) مهربان و ریشو، از آن تیپ مردهای دوست داشتنی تقریبا غمگین و ژانیا(ماریانا اسپواک) زیبا و آتشین مزاج با یک نومیدی نهادینه شده درونی که هنوز در یک آپارتمان زندگی می‌کنند اما می‌کوشند هر چه زودتر آپارتمان را بفروشند. چون به سختی می‌توانند سه کلمه حرف متمدنانه میان خود رد وبدل کنند.

زندگی مشترک آنها، یا هرچه از ویرانه آن باقی مانده، به یک نقطه زهرآلود بی‌بازگشت رسیده است. هیچکس این موضوع را بهتر از آلیوشا (متوی نویکوف) پسر دوازده ساله رنگ پریده و منفعل آنها درک نمی‌کند که کار چندانی جز خیره شدن به کامپیوترش میان استرس‌ها ندارد. وقتی آلیوشا بی هیچ ردی ناپدید می‌شود، والدین به لحاظ عاطفی غریبه از هم باید باهم به جست‌وجوی او بپردازند. اما نه، «بی عشق» داستان روش جست‌وجوی آلیوشا نیست که باعث آشتی ژانیا و بوریس بشود یا دست از جنگ و تنفرهم بردارند. بلکه فیلم به طریقی اثرگذار و غیرمستقیم راوی ماجرایی بزرگتر از خاکسترهای سوخته یک زندگی مشترک از دست رفته است.

title"نقد ورایتی برفیلم «بی عشق» آندری زویاگینتسیف بهترین فیلم جشنواره لندن " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
آندری زویاگینتسیف منبع: metro.co

همیشه جوامع سرکوبگری هستند که فیلمسازی را محدود می‌کنند و اما فقط فضای بسنده‌‌ای برای ابراز نظر به یک هنرمند شاعرانه و زیرک می‌دهند تا حرفش را بزند. این در جامعه کمونیستی چاوشسکوی سال های ۱۹۷۰ وجود داشت. همینطور در روسیه دوران ولادیمیر پوتین. به عنوان فیلمساز آندری زویاگینتسیف نمی‌تواند صریح و با رنگ‌های روشن انتقاد کند و از فساد جامعه‌اش بگوید اما می‌تواند فیلمی مانند لویاتان بسازد که حال و هوای روانی طبقه متوسط روسی که در فساد و خیانت غرق شده نشان بدهد و می‌تواند فیلمی مانند «بی عشق» بسازد که نگاه تلخ بازتاب دهنده‌ی نه بر سیاست‌های روسی بلکه بر بحران همدلی در هسته فرهنگ (جامعه) داشته باشد.

بوریس و ژانیا هر دو وارد روابط دیگری می شوند که علاقه بیشتری از رابطه پیشین هم در آن هست. بنابراین در ظاهر این نشانه امید است. پس از طلاق یک شروع جدید پیش می آید. بوریس با ماشای جوان و پابه ماه(با نقش آفرینی مارینا واسیلوا که به میشل ویلیامز اروپای شرقی می ماند) آشنا می شود و ژانیا میان رفت ‌و آمد به سالن و رابطه ی مصرف گرایانه که با تلفن هوشمند خود دارد مردی را پیدا می کند که پاسخی به رویاهای او یا دستکم نیازهای اوست: مرد میانسال ثروتمند و جذاب و مهربان آنتون(آندریس کیشاس). به نظر می‌رسد عشق نزدیک است. اما چه جور عشقی؟

زویاگینتسیف بر روان‌نژندی رومانتیک کل جامعه تمرکز می‌کند و این تمرکز با جزییات و کامل است. بوریس طلاق خود را از محل کارش که شرکت فروش است پنهان می‌کند چون رییس‌اش یک مسیحی اصولگراست. (اگر بوریس متاهل و دارای فرزند نبود. از کارش برکنار می‌شد) از سوی دیگر عاشق ژانیا او را وارد جامعه یک درصدی ثروتمندان روسیه می‌کند…

title"نقد ورایتی برفیلم «بی عشق» آندری زویاگینتسیف بهترین فیلم جشنواره لندن " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
منبع: imdb

 

اما همه این‌ها چه باید برای یک بچه گمشده انجام بدهند؟ مشخص می‌شود هر چیزی. فیلم به سبک عامدانه هیچکاکی جامعه‌گرایانه‌/واقع گرایانه و قدرتمند ساخته شده که تداعی‌کننده ستایش‌شده‌ترین فیلم‌های موج نوی رومانی (۴ ماه، ۳ هفته و ۲ روز و مرگ آقای لازارسیکو) می‌شود. گم شدن آلیوشا بر فیلم سنگینی می‌کند و تا حدی فیلم آیین دادرسی کودک گمشده است. اما آنچه پر‌معنی است شیوه‌ی ناپدید شدن اوست: آلیوشا بدون مراقب بود. مادرش دیروقت به خانه بر می‌گردد و تصور می‌کند پسرش در اتاق است و زحمت نمی‌دهد به پسر سر بزند. یک اشتباه کوچک و یک پشیمانی بزرگ به بار می‌آید.

 

 

نقد فیلم «چهار ماه، سه هفته و دو روز» از کریستین مونگیو برنده نخل ۲۰۰۷

پلیس مسکو بر این عقیده است که آلیوشا گریخته و نمی‌تواند کار زیادی انجام بدهد (اگر فرضیه پلیس درست باشد بنا بر آمارها او باز می ‌گردد و پلیس نمی خواهد به حجم کار خود اضافه کند) و گروهی محلی حمایت بیشتری می‌کنند. آنها با جلیقه نارنجی و خستگی منطقه را جست وجو می‌کنند و وجب به وجب می‌گردند. زمانی که این جریان ها ادامه پیدا می‌کند، واژه “بی عشق” نیز معنی گسترده‌تری به خود می‌گیرد. یک جامعه غرق در فساد به یک ظرف آزمایش برای یک زندگی مشترک بی‌عشق تبدیل می‌شود که خانواده‌ی را به وجود می آورد و کودکی که دوستش نمی‌دارند. کودکی که به روش درست باید از او نگه داری می‌کردند. در نتیجه این تراژیک است.

 

 

title"نقد ورایتی برفیلم «بی عشق» آندری زویاگینتسیف بهترین فیلم جشنواره لندن " http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
منبع: whatson.bfi

زیبایی‌شناختی دراماتیک فیلمی مانند «بی عشق»-که استعاره‌ای است- آن را به یک فیلم آرام ِ آمرانه تبدیل می‌کند، اما این موضوع روشن نیست. دست کم در آمریکا که برای فیلم‌های هنری از این جنس مخاطبان زیادی دارد. در نمای نهایی، تاثیر‌گذاری فیلم به اوج می‌رسد اما فیلم همیشه چندان قدرتمند نیست. «بی عشق» به همان اندازه یک مدیتیشن است که یک درام رابطه‌ی است. اطمینان دارم تمام کسانی که فیلم را می‌بینند حتما ویروسی را که جامعه به آن مبتلاست تشخیص می‌دهند. این ویروس محدود به روسیه نیست. عواملی که در نخ‌نما شدن عشق تاثیر دارند حالا همه جا پخش اند.

اوون گلایبرمن، منتقد ارشد ورایتی

ترجمه: ارغوان اشتری

منبع:دنیای تصویر آنلاین

لینک کوتاه: https://goo.gl/xVRWVj

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *