۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

نقد فیلم « خانه ای در خیابان چهل و یکم » با بازی مهناز افشار و علی مصفا

title:"نقد فیلم « خانه ای در خیابان چهل و یکم » با بازی مهناز افشار، علی مصفا- http://anamnews.com" alt:"نمایی از فیلم "

نقد فیلم « خانه ای در خیابان چهل و یکم » با بازی مهناز افشار و علی مصفا

آنام

خلاصه داستان:

دو برادر بر سر مسائل مالی با یکدیگر دعوای لفظی پیدا کرده و یکی از آنان ( علی مصفا ) دیگری را به قتل می رساند و متواری می شود. این وضعیت باعث ایجاد بحران در خانواده می شود و…

کارگردان

حمیدرضا قربانی که سابقه دستیاری اصغر فرهادی در فیلم « درباره الی » را داشته و همچنین تا پیش از این تدوینگر آثاری همچون « دهلیز » بوده است. « خانه ای در خیابان چهل و یکم » اولین تجربه فیلمسازی قربانی محسوب می شود.

درباره فیلم « خانه ای در خیابان چهل و یکم » :

فیلمنامه « خانه ای در خیابان چهل و یکم » به نوعی الهام گرفته شده از داستانی است که یکی از مهمانان برنامه « ماه عسل » آن را روایت کرده بود. در داستان اصلی، نتیجه بحران زندگی مهمان برنامه با بخشش همراه بود که باعث شد مخاطبین تلویزیون تحت تاثر قرار بگیرند و حالا نسخه ای سینمایی از این داستان ساخته شده است.

مهمترین ویژگی « خانه ای در خیابان چهل و یکم » پتانسیل های بالای داستان است که دست فیلمساز را برای پرداختن به سوژه های ناب و دراماتیزه کردن آن باز می گذارد. جدال دو برادر و قتل یکی از آنان و سپس بحران خانوادگی بر سر قصاص فرزند گناهکار، ظرفیت بالایی برای پرداخت دارد و چنانچه فیلمساز بر قواعد درام نویسی مسلط باشد، می تواند جذابیت های اثر را نیز چند برابر نماید. این اتفاق در نیمه نخست فیلم که تنش در رابطه همسر مرد کشته شده و اعضای خانواده همسرش شکل می گیرد، به شکل مناسبی جریان پیدا می کند و مخاطب را درگیر می کند.

title:"نقد فیلم « خانه ای در خیابان چهل و یکم » با بازی مهناز افشار، علی مصفا- http://anamnews.com" alt:"نمایی از فیلم"

اما ریتم بسیار کند فیلم به همراه صحنه های زائد متعدد نظیر گفتگوهای مادر و عروس درباره انگیزه ها و دیدگاه های شخصی شان از قصاص و موارد مشابه، از پیچیدگی اثر کاسته و شخصیت پردازی را در مرحله اولیه ثابت نگه داشته است تا هیچ یک از شخصیت ها پیچیده و مرموز نبوده و به راحتی قابل پیش بینی باشند. ضعف های حمیدرضا قربانی مخصوصا در بخش فیلمنامه باعث شده تا « خانه ای در خیابان چهل و یکم » از میانه به بعد در ورطه سقوط تکرار و کلیشه گرفتار شود و هرچقدر که تماشاگر منتظر یک رخداد ویژه می ماند ، این اتفاق رخ نمی دهد.

مشکل دیگر فیلم این است که برای گره هایی که خود ایجاد کرده ، گره گشایی ساده ای در نظر می گیرد بطوریکه منطق اثر از بین می رود. در طول فیلم زمانی که محسن پس از قتل متواری می گردد، تقابل فروغ با اعضای خانواده و مخصوصاً مادر بالا می گیرد و زمانی که این بحران در اوج خود قرار دارد، به یکباره محسن که حلقه گمشده و در واقع تعلیق فیلمنامه می باشد به دلایلی که پرداختی برای آن صورت نگرفته به داستان باز می گردد تا نوبت به تصمیم نهایی مادر و سرانجام خانواده از هم پاشیده ای باشد که احترامی میانشان باقی نمانده و خشم و انتقام سراسر وجودشان را در برگرفته است.

title:"نقد فیلم « خانه ای در خیابان چهل و یکم » با بازی مهناز افشار، علی مصفا- http://anamnews.com" alt:"نمایی از فیلم"

« خانه ای در خیابان چهل و یکم » بازیهای خوب و یکدستی دارد. مهناز افشار در نقش فروغ بازی قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته با این توضیح که او در ایفای چنین نقشهایی به تکرار افتاده و دیدن پرتره زنی آسیب دیده و مستاصل، تصویری نیست که مخاطبین سینما قبلا از مهناز افشار شاهد نبوده باشند. علی مصفا هم که حضور کوتاهی در فیلم دارد، بازی خوبی از خود به نمایش گذاشته. بهترین بازی فیلم متعلق به سهیلا رضوی در نقش مادر می باشد که به خوبی توانسته در نقش مادری که می بایست بحران خانواده را مدیریت کند، به ایفای نقش پرداخته است.

اگر ریتم کند « خانه ای در خیابان چهل و یکم » و صحنه های زائد آن کمتر می بود، می شد که مخاطب سینما از تماشای فیلم لذت ببرد و درگیر فیلمنامه ای شود که به راحتی ظرفیت درگیر کردن مخاطب در خود را داشت. شاید لازم می بود نویسنده فیلم زمان بیشتری را برای مطالعه و پرداخت شخصیت های داستانش در نظر می گرفت تا اثر محکم تر و ماندگارتر شود.

title:"نقد فیلم « خانه ای در خیابان چهل و یکم » با بازی مهناز افشار، علی مصفا- http://anamnews.com" alt:"مهناز افشار"

 

یادداشت علیرضا تابش به مناسبت اکران فیلم «خانه ای در خیابان چهل و یکم »

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی درباره‌ی فیلم سینمایی «خانه ای در خیابان چهل و یکم » در یادداشتی انسانیت، آرامش، تعقل و اندیشمندانه زیستن را از ویژگی‌های این اثر برشمرده است.

علیرضا تابش در متن یادداشت خود آورده است:«انسانیت، آرامش، تعقل، اندیشمندانه زیستن و از همه مهمتر دوری از زخم‌های کهنه انتقام‌جویی از ویژگی‌های بارز و ارزشمند فیلم شریف و وجیه «خانه ای در خیابان چهل و یکم » است.

داستان سه مادر در خانواده‌ای بحران زده که نقش مادرانه‌ی زنِ باتدبیر ایرانی در آن پر رنگ می‌شود. فیلم فضای روانشناسانه و اخلاقی پیچیده‌ای دارد و بازیگران توانمند زن این فیلم هم امتیاز دیگری برای آن هستند.

فیلمنامه سخت، محققانه و زیبای این اثر در کنار تسلط کارگردان جوان و آینده‌دار آن، نویدبخش جریان‌های بدیع فرهنگی در عرصه سینمای نوین ایران است. حمیدرضا قربانی فیلمساز کاربلدی که تجربه ساخت اولین فیلم سینمایی‌اش را سال ٩۴، پشت سر گذاشت و امیدوارم فیلم دومش را نیز تدارک ببیند و زودتر کلید بزند.

پارسال وقتی فیلمنامه‌ی «خانه ای در خیابان چهل و یکم » را خواندم ، باتوجه به سوابق کارگردان و تهیه‌کننده فیلم ، یقین داشتم که با فیلمی متفاوت و انسانی در سبد فیلمهای سینمایی سال روبرو خواهیم شد. مجموعه‌ای از هنرنمایی بهترین‌های سینمای ایران در پشت و جلوی دوربین، مخاطب این فیلم تاثیرگذار را بیش از پیش به نسل تازه نفس سینمای کشورمان امیدوار می‌کند.

بنیاد سینمایی فارابی سال گذشته و امسال از تعدادی فیلم اول حمایت کرد و از جمله در ساخت فیلم «خانه ای در خیابان چهل و یکم » مشارکت داشت. خوشحالم که اکران این فیلم در سینماها آغاز شد اما کاش در شرایطی مناسب‌تر و تعداد بیشتری از سالن‌های سینما این فیلم نمایش داده می‌شد.

خرسندم که تیم جوان، یکدل و باصفای این فیلم توانسته‌اند حرف برآمده از دلشان را بر عمقِ جان مخاطب بنشانند و امیدوارم مخاطبان در تهران و شهرستانها این فیلم را در فضایی مطلوب تماشا کنند، برای تمام عزیزان دست‌اندرکار این فیلم توفیقات روزافزون را از درگاه خداوندمنان آرزومندم.»

منابع: موی مگسینماسینما

لینک کوتاه:https://goo.gl/U4U4mv

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *