۱۳۹۷/۰۸/۰۲

آخرین اخبار

نقد فیلم «آباجان» ساخته هاتف علیمردانی

 

title:"نقد فیلم «آباجان» ساخته هاتف علیمردانی"-http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

نقد فیلم «آباجان» ساخته هاتف علیمردانی

آنام: نویسنده،تهیه کننده و کارگردان:هاتف علیمردانی/مدیر فیلمبرداری:حسین جعفریان/جلوه های ویژه:محمد لطف علی/بازیگران:فاطمه معتمد آریا،سعید آقا خانی،حمید رضا آذرنگ،شبنم مقدمی،فریبا متخصص و…..

 

 

خلاصه فیلم «آباجان»:

در دهه شصت در شهر زنجان خانواده ای،هم جنگ را تجربه می کنند و هم کشمکشهای درون خانواده را که به یک جنگ داخلی و درونی تبدیل می شودو……..

هاتف علیمردانی یکی از فیلمسازانی است که تقریبا در سالهای اخیر با یک فیلم بلند سینمایی در جشنواره حضور داشته است.(کوچه بی نام) توقع ها را از او بالا برد تا آنجا که (هفت ماهگی) او در جشنواره سال گذشته نگاهها را به خود جلب نکرد. فیلم «آباجان» قصه جنگ را در یک خانواده زنجانی روایت می کند.خرده داستانها ،کشمکشها و کنشهای افراد دیگری را به قصه اصلی پیوند میزند، که موجب باز شدن گره هایی از زندگی شخصیتهای قصه می شود و از چهره های مختلف نقاب بر می دارد.

title:"نقد فیلم «آباجان» ساخته هاتف علیمردانی"-http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

استفاده از لهجه ترکی یکی از ویژگی های فیلم علی مردانی است. بازیگران فیلم گرچه با زبانی بین فارسی و ترکی صحبت می کنند اما نیاز به زیر نویس و ترجمه ندارند. زیرا می شود معنای کلمه ها را از طریق القای حسهایشان درک کرد.
(مثلا در صحنه ای که آباجان پسرش را در بین اسرای عراقی در تلویزیون می بیند. یک بازی حسی را به نمایش می گذارد. در این صحنه او با زبان ترکی حرف می زند و حسش معنای کلمات را القا می کند.)
دیالوگهای فیلم آباجان تمیز و شسته رفته نوشته شده اند.شخصیت آباجان و بیشتر شخصیتهای قصه پردازش خوبی دارند.صحنه پردازی،جلوه های ویژه میدانی و بصری بدون اغراق و ساده است.کسانی که دهه شصت و دوران جنگ را تجربه کرده اند به راحتی با این فیلم همذات پنداری می کنند. بازیگران در آباجان حرف اول را میزنند چه در انتخابشان و چه در بازی هایی که ارائه می دهند.
فاطمه معتمد آریا که یکی از بازیگران درجه یک سینمای ایران است در این فیلم توانسته نقشش را بسیار عالی و درخشان ایفا کند.او البته در فیلمی مثل گیلانه با لهجه شمالی حرف میزند و اینبار لهجه ترکی را چنان با نقش آمیخته که باور پذیری شخصیت آباجان بسیار راحت می شود.بازی درخشان گاه با درون ریزی حس و گاهی با برون ریزی احساسها بسیار تحسین بر انگیز است .
حمید رضا آذرنگ ،شبنم مقدمی و سعید آقا خانی هم نقشهایی متفاوت را به نمایش می گذارند.
در موازات قصه اصلی عشق دختر و پسری جوان، روایت می شود که خوب از آب در نیامده است.با پیرایش این نکته شاید بتوان گفت آباجان یکی از فیلمهای تحسین بر انگیز و ارزشمند کارنامه هاتف علیمردانی است.

 

title:"نقد فیلم «آباجان» ساخته هاتف علیمردانی"-http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

یاسمن خلیلی فرد: فیلم «آباجان» هجوم بحران ها

 

«آباجان» اگر ضعیف ترین فیلم هاتف علیمردانی نباشد، دست کم یکی از ضعیف ترین هایِ کارنامه ی اوست. فیلمسازی که با فیلم قابل قبول «کوچه بی نام» تا حدی توانایی های خود را به اثبات رسانده بود، در دو فیلم بعدی اش یعنی «هفت ماهگی» و «آباجان» نشان داد که از دوران کوتاه اوج خود فاصله گرفته است.

  فیلم چه به لحاظ فیلمنامه و چه در مرحله ی اجرا، اشکالات فاحشی دارد.
اول آن که در فیلمنامه تنها شاهد “بحران” هستیم. ده ها بحران پشت سر هم در فیلمنامه اتفاق می افتند بی آن که توجیه منطقی برایشان وجود داشته باشد و در نهایت هیچ یک از آنها به درستی گره گشایی نمی شوند. به عنوان مثال اعلامیه هایی که در خانه ی آباجان پیدا می شود در سال ۶۵، به چه منظور صادر شده اند؟ محتوایشان چه بوده؟ چرا این شخصیت ها که هیچ کدام هم آنچنان سیاسی به نظر نمی رسند باید چنین اعلامیه های خطرناکی با خود داشته باشند؟

 

title:"نقد فیلم «آباجان» ساخته هاتف علیمردانی"-http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"
احتمالاً علیمردانی یکی از برگ برنده های کار خود را بازگشت به زمان جنگ می داند اما متأسفانه فقدان فضاسازیِ ایده آلِ آن دوران به کار ضربه ی مضاعفی وارد کرده است؛ نه تنها بسیاری از رویدادها در موقعیت زمانیِ کار نمی گنجند بلکه اِلِمان های لازم برای درک و دریافت این که این قصه متعلق به سی سال پیش و اوجِ دورانِ جنگ تحمیلی ست در کار به چشم نمی خورد؛ تا حدی که گاهی یادمان می رود جنگی هم در کار است! اگر این فیلم را با نمونه های دیگری از فیلم هایی که در همان برهه زمانی می گذرند مقایسه کنیم به این مهم دست خواهیم یافت. بعنوان نمونه در فیلم «ویلایی ها» جزئی ترین عناصر فیلم، مخاطب را به فضای آن سال ها می برند و ناخودآگاه حسی از اضطراب و دلشوره را به او القا می کنند. «آباجان» اما حتی در طراحی صحنه و لباس نیز چندان مشخصه ای از موقعیت زمانی مورد نظرش ندارد، چه برسد به دیگر المان ها. از دیگر سوالاتی که ممکن است برای تماشاگر پیش آید این است که چرا اساساً داستان فیلم در زنجان می گذرد؟ چه تفاوتی ایجاد می شد اگر روایتِ فیلم در تهران یا هر شهر دیگری می گذشت؟ درواقع آیا اصلاً “مکان” تأثیری بر پیش رفت روند داستان دارد و آیا گره خاصی را ایجاد کرده است یا صرفاً سلیقه فیلمساز این گونه ایجاب کرده که کار را در شهرستان جلو دوربین ببرد؟
شخصیت های فیلم به شدت آشفته اند. ظاهراً فیلمساز قصد داشته با شلوغکاری های معمولِ فیلم هایش ضعف های این فیلم را بپوشاند اما به قدری در شخصیت پردازی ناموفق عمل کرده است که تمامی شخصیت ها در حد تیپ باقی می مانند و به هیچ وجه باورپذیر نیستند. این ضعف در شخصیت پردازی بر بازیها هم تأثیر گذاشته و بازی بازیگران بیشتر یادآور سریال های کلیشه ای تلویزیون است.

 

title:"نقد فیلم «آباجان» ساخته هاتف علیمردانی"-http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

 

فاطمه معتمدآریا، در صورتیکه شخصیتِ آباجان این قدر منفعل نبود، می توانست به عنوان بازیگر نقش اصلی کار، بازی به یادماندنی و خاصی را از خود برجای بگذارد، کاری که همیشه می کند؛ اما وقتی حتی در دیالوگ نویسی نیز ضعف های آشکاری به چشم می خورد و زبانِ کاراکتر در هر سکانس تغییر می کند (جایی فارسی حرف می زند، جای دیگر ترکی) نمی توان از بازیگر نیز انتظار معجزه داشت. بنابراین، آباجان، در حد یکی از نقش های متوسط معتمدآریا باقی می ماند و فرصت به بار نشستن نمی یابد. شبنم مقدمی و سعید آقاخانی تا حدودی بهترند اما نقش های آن دو نیز متفاوت نیست و ظاهراً آن دو نیز نقبی به گذشته و نقش های پیشینشان زده اند تا بازی شان اصطلاحاً دربیاید. بازیگران دیگر کار بسیار ضعیف و تکراری ظاهر شده اند؛ از حمیدرضا آذرنگ گرفته، تا ملیسا ذاکری، محمدرضا غفاری و فریبا متخصص.
همان قدر که فیلمسازی چون اصغر فرهادی بلد است از بازیگران خردسال فیلم خود استفاده ای بهینه ببرد، علیمردانی بازیگرانِ کودک و نوجوان فیلم خود را سرگردان – مدام در حال بالا و پائین رفتن از پله ها- به تصویر می کشد و کودک به جز آن که در مرحله ای یک بحران جدید بیافریند (در «کوچه بی نام» افتادن پسربچه در چاه و در «آباجان» خوردن تریاک) نقش کلیدی دیگر در کار ندارد، ضمن آن که بحرانی هم که برای کودک اتفاق می افتد در نهایت کارکرد خاصی در فیلم ندارد و این اتفاقات با گره گشایی هایی سردستی به حال خود رها می شوند و نیازی به پیگیری دیگر نیست. کودک در «آباجان» تریاک می خورد، دربیمارستان بستری اش می کنند و بعد آن قدر بحران های تودر توی دیگر اتفاق می افتد که دیگر او را فراموش می کنیم و وقتی حالش را می پرسند با جمله ی کلیشه ایِ “خطر رفع شد” همه چیز ختم به خیر می شود.
به عقیده نگارنده، اگر هاتف علیمردانی، روشی را که اکنون درپیش گرفته ادامه دهد، قطعاً فیلم های او بد و بدتر خواهند شد و دیگر نخواهد توانست فیلمی حتی در حد و اندازه فیلم نسبتاً موفق ترش یعنی «کوچه بی نام» بسازد. آنچه علیمردانی باید از آن پرهیز کند، شتابزدگی و تعجیل برای دور نماندن از عرصه ی رقابت است. گاهی چند سال کم کاری وتمرکز بیشتر بر یک فیلمنامه ی خاص و رفع اشکالات و پرداخت بیشتر به آن، بسیار ارزشمندتر از حضور هر ساله در جشنواره و ساخت فیلم هاییست که روز به روز ضعیف تر و بی مایه تر می شوند و حتا قرار گرفتنشان در بخش مسابقه عجیب به نظر می آید.

 

title:"نقد فیلم «آباجان» ساخته هاتف علیمردانی"-http://anamnews.com/" alt:"پوستر فیلم"

منابع: سلام سینماسوره سینماهنرلند

لینک کوتاه: https://goo.gl/aH21tM

نوشته‌های مرتبط

9 نظر

 1. فرزانه زهیری

  سلام خانم خلیلی فرد
  من فیلم را دیدم و لحظه به لحظه با دیدنش زندگی کردم متولد ۶۰ هستم و از نظر من عین واقعیت و کاملا ملموس بود بسیار لذت بردم و اشک ریختم احتمالا شما سن کمی دارید و این نقد را نوشتید تو دهه شصت تو همه خانواده ها زندگی همینجور بود شما همه تو استرس جنگ و بدبختی بودن . خیلی متاسفم واسه نقدتون. ..

  پاسخ
 2. فرزانه زهیری

  بابت گفتن شما در مورد اینکه چرا فیلم در زنجان است به این دلیل که کارگران زنجانی است و در آخر فیلم نوشته بود به یاد اباجان و همکلاسی هایم چون در سال ۶۵ مدرسه پسرانه ای بمباران شد و خیلی از دانش اموزانش شهید شدن که شامل همکلاسی های آقای علیمردانی هم میشود نظر من به عنوان یه زنجانی تمام فیلم عین واقعیت و کاملا قابل لمس بود .

  پاسخ
 3. زوربا

  فیلم تاریخ را حاضر کرد..نقد نامنصفانه و بی ربط…بازی همه به شدت چشمگیر و چشم نواز…سپاس بیکران از آقای علیمردانی

  پاسخ
 4. بهناز

  آباجان به فیلم‌ عاای با بازی بینظیر خانم‌معتمد اریا بود. باید تورکی بلد باشی تا بتونی با اباجان ارتباط برقرار کنی والا حق میدم‌کسل کننده باشه.مثلا تو گیلانه چون معتمد اریا گیلیکی حرف مسزد و من متوجه نمیشدم اصلا نتونستم تا اخر نگا کنم و حوصلم سرررفت ولی برای منی که ترکم این بیشتر ملموسه اونجاهاش که ابا گریه میکرد گریم‌میگرفت و اونجاهاش که خنده میکردلبخند به لبام‌مینشست خیلی تو نقشش عالی ظاهر شد‌ دست سازندشم درد نکنه

  پاسخ
 5. ابوالحسن

  فیلم خوب و تاثیرگذاری بود و دوباری که نگاه کردم با گریه های خانم معتمد آریا اشک در چشمهایم جمع شد بی نهایت تشکر از آقای هاتف علیمردانی 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

  پاسخ
 6. تارا

  با اینکه متولد ۶۴ هستم و از اون دوران خاطره اى بیاد ندارم ولى حسى که فیلم القا میکرد فوق العاده قوى بود و شخصیت آباجان شخصیتى بود که خانم فاطمه معتمد آریا به عنوان یک خانومى که ترک نیستن خیلى خوب به عرصه نمایش گذاشتن

  پاسخ
 7. پریسا

  با سلام، نقدتون رو دوست نداشتم، چون خانم معتمدآریا عالی ظاهر شدن تو این فیلم، به قول یکی از دوستان باید ترک باشی که بتونی ارتباط بگیری با این فیلم

  پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *