۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

نقد فیلم «آنها» (They) آناهیتا قزوینى‌زاده کارگردان جوان ایرانى

title:"نقد فیلم «آنها» (They) آناهیتا قزوینى‌زاده" -http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم آنها"
عکس: Imdb

 

نقد فیلم «آنها» (They) آناهیتا قزوینى‌زاده کارگردان جوان ایرانى

آنام: «آنها» (They) اولین فیلم بلند آناهیتا قزوینى‌زاده را که در بخش خارج از مسابقه است اما مانند همه فیلم‌هاى اول حاضر در جشنواره در بخش دوربین طلایى به رقابت مى‌پردازد، ببینم.
داستان فیلم درباره جى (J) ١۴ ساله است که با پدر و مادرش در حومه شهر شیکاگو زندگى مى‌کند. جى در حال کلنجار درونى با خود درباره هویت جنسى‌اش است و براى وقت‌داشتن براى تصمیم‌گیرى دراین باره، قرص‌هایى براى آرام‌کردن رشد هورمونى‌اش مصرف مى‌کند. درحالی‌که پدر و مادرش در شهر نیستند، خواهرش لورن و آراز نامزد ایرانی‌اش به خانه مى‌آیند تا او تنها نماند…
آناهیتا قزوینى‌زاده که در سال ٢٠١٣ فیلم کوتاهش سوزن، جایزه اول سینه فونداسیون کن را (جایزه‌اى براى فیلم‌هاى کوتاه ساخته‌شده در دانشگاه یا مدارس سینمایى) از آن خود کرده بود، امسال اولین فیلم بلندش را در کن نمایش داد.
فیلم، قصه خوبى دارد و به‌جرئت مى‌توان گفت ایده‌هاى میزانسن بسیار خوبى در سراسر فیلم وجود دارد که ما را به یاد کارگردانى قوى آناهیتا در فیلم کوتاهش انداخت. اما میزانسن در سراسر فیلم یک‌دست نیست. فیلم اول با دوربینى ساکن آغاز مى‌شود و کادربندى فیلم انگار نیم‌نگاهى به کادرهاى هانکه (Michael Haneke) دارد، اما بعد از گذشت چند دقیقه دوربین کاملا به دوربین روى دست تغییر پیدا مى‌کند و کادربندى‌ها و فضاسازى‌ها نیز همچنین.

 

title:"نقد فیلم «آنها» (They) آناهیتا قزوینى‌زاده" -http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم آنها"
عکس: Imdb


هرچند پلان‌هایى بسیار زیبا در سراسر فیلم «آنها» وجود دارند اما تعداد زیاد این ایده‌ها، فیلم و کارگردانى آن را از حالت طبیعى بیرون آورده و برخلاف داستان فیلم که سادگى مى‌طلبد، متأسفانه حضور کارگردان به طور مداوم پشت دوربین حس مى‌شود و سعى و تلاشش براى خلق صحنه‌هایى زیبا و پیچیده سادگى داستان را از بین مى‌برد.
مشکل بزرگ دیگر فیلم «آنها» بازى‌هاى بازیگران آن است که همگى ‌غیر از بازیگر نقش جى، بازى‌هایى غلو شده، ناپخته و باورناپذیر دارند و به فیلم ضربه مى‌زنند.
از آناهیتا قزوینى‌زاده انتظار بیشترى براى اولین فیلم بلندش مى‌رفت. انگار استرس و نگرانى این انتظارات بر فیلم و کارگردانى و بازیگردانی‌اش تأثیر گذاشته است.
اما داستان زیباى فیلم و پلان‌هاى هوشمندانه و زیبایى که گهگاه در فیلم مى‌بینیم، ساخته شدن فیلم‌هاى بهترى را در سال‌هاى آینده از این کارگردان جوان ایرانى نوید مى‌دهد.

لادن موسوی

 

 

بیشتر بدانید:

فیلم «آنها» نخستین فیلم بلند آناهیتا قزوینی‌زاده در جشنواره کن ۲۰۱۷

 

 

منبع: روزنامه شرق

لینک کوتاه: https://goo.gl/PjlKLH

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *