۱۳۹۷/۰۷/۰۳

آخرین اخبار

نقد فیلم “بارکد”مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر

 

 

نقد فیلم “بارکد”مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر

فیلم سینمایی «بارکد»

کارگردان: مصطفی کیایی

تهیه کننده: مصطفی کیایی

بازیگران: بهرام رادان، محسن کیایی، سحر دولتشاهی، بهاره کیان افشار، بابک بهشاد، علی کوچکی، شهرام جمشیدی، آرش تاج، رضا شریف نژاد، سحر آربین، مرجان علیزاده، پژمان بازغی

خلاصه داستان: پشت هر آدمی یه داستانی هست و پشت هر داستانی یه آدم ،بهتره قبل از هر قضاوتی یکم صبر داشته باشیم.

سایر عوامل: نویسندگان: مصطفی کیایی، مهیار شاهرخی، مدیر فیلمبرداری: مهدی جعفری، تدوین: نیما جعفری جوزانی، موسیقی: آرمان موسی پور، مجری طرح: عباس حقیقی، مدیر تولید: سجاد رحیمی، صدابردار: مهدی صالح کرمانی، صداگذار: علیرضا علویان، طراح چهره پردازی: محسن دارسنج، طراح صحنه و لباس: حجت اشتری، سرپرست پروژه کارگردانی و برنامه ریزی: هومن خواجه نوری، نورپرداز: مرتضی نجفی، برنامه ریز: محمد ثقفی، منشی صحنه: سعیده دلیریان، جلوه‌های ویژه میدانی: آرش آقابیک، جلوه‌های ویژه بصری: امیررضا معتمدی، مدیر تدارکات: محمد ابراهیمی، عکاس: نادر فوقانی، روابط عمومی و مشاور رسانه‌ای: آریان امیرخان.

 

نقد:
مصطفی کیایی با “بارکد” مسیر فیلمسازی و سبک سینمایی خاص خود پس از “خط ویژه” و “عصر یخبندان” را به خوبی دنبال کرده است. فیلمی با ساختار محکم و استوار، همراه با فیلمنامه ای چفت و بست دار و جذاب که با وجود در هم تنیدگی زمانی و تقدم و تاخر های پیاپی، قوام و منطق روایی خود را از دست نمی دهد و برای تمامی گره های داستانی و معماهای جذابی که طرح کرده، پاسخ های درست و درخور دارد.
فیلم از ریتم تند و سرعت قابل قبولی برخوردار است و درست در لحظاتی که تماشاگر می خواهد احساس کند فیلم از نفس افتاده، به خوبی دوباره اوج می گیرد.
مثل همه آثار کیایی، فیلم با تیتراژ ابتدایی خلاقانه ای شروع می شود؛ اسامی به شکل بارکد بر پهنه تصویر ظاهر می شوند. سپس به سرعت درگیر ماجرای خاص فیلم می شویم و چون اولین فراز داستان، مسابقه خیابانی است، تعقیب و گریز ماشینها با تدوین و فیلمبرداری عالی، کاملا” با سرعت خود فیلم هماهنگ می شود.
حتی دیالوگها به سرعت – ولی با دقت هرچه تمامتر – ادا می شوند و فضای حاکم بر فیلم به خاطر همین کارکردها کاملا” مخاطب را تحت تاثیر قرار می دهند. (نگاه کنید به صحبتهای رد و بدل شده بین بهرام رادان – رضا کیانیان و محسن کیایی – بهرام رادان که با کل کل های بی پایان خود، یکی پس از دیگری همدیگر را زیر سوال می برند.)
فیلم ساختار مدرن و جذابی دارد و یادآور فیلمهای خوش ساخت هالیوودی است. پس از پایان فیلم ذهن تماشاگر همچنان درگیر است و نمی داند آیا از کارگردان رودست خورده یا نه؟ همه چیز “فیلم” بود یا واقعیت؟ و جالب آنکه با مرور سکانسها و پلانهای قبلی، متوجه واقعیت قصه می شود.
کیایی به نظرم آدم هوشمندی است و مدیوم سینما را خوب می شناسد. او بر ابزار و کارکردهای آن کاملا” آشناست و به همین خاطر، “بارکد” اینچنین دیدنی از آب درآمده. اینها را بگذارید در کنار تم کمدی و طنزآمیز فیلم و بدانید که با چه فیلم دوست داشتنی ای طرف هستید.
می ماند یک نکته و آن اینکه هیات داوران موقع تماشای فیلم در چه شرایطی و در فکر چه چیزی بوده اند که “بارکد” را – حتی در یک رشته – نامزد دریافت جایزه سیمرغ بلورین ندانسته اند؟
اینجاست که باید به ایشان گفت: فازتان چیست؟!

 

title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"

 

title:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"alt:"نقد فیلم "بارکد"مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر- http://anamnews.com/"

 

منابع:

ایمان هوده شناس – خبرآنلاین

آنا

لینک کوتاه:

http://goo.gl/OFxy64

عضو کانال تلگرام آنام شوید

برای هر چه پربارتر شدن مطالب نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. شما در این باره چه فکر می کنید؟

بیشتر بدانید:

سینمای ایران:

فیلم سینمایی “گاهی” ساخته محمدرضا رحمانی

نقد فیلم ابد و یک روز;عادت می کنیم به فلاکت های زندگیمان

نقد فیلم کوچه بی نام + تصاویر و آنونس

نقد فیلم “بارکد”مصطفی کیایی+ آنونس و تصاویر

آبنبات چوبی – ۵ نقد و یک گفتگو

نقد و بررسی فیلم اژدها وارد می شود ( A Dragon Arrives )

سینمای جهان:

“تونی اردمن” یکی از تحسین‌ شده‌ ترین فیلم کن ۲۰۱۶+تصاویر

۱۰ فیلم عاشقانه کلاسیک سینما که حتما باید دید

نقد فیلم Aquarius آکواریس- از فیلم های جشنواره کن

نقد و بررسی فیلم Hail, Caesar! (درود بر سزار!)

۱۰ فیلم تماشایی سال ۲۰۱۶ را بشناسید

“کافه سوسایتی” وودی آلن در جشنواره کن+تصاویر

۱۰ فیلم کوتاه ایرانی در جشنواره کن ۲۰۱۶

معرفی و نقد و برسی فیلم جوانی (Youth)

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *