۱۳۹۷/۰۷/۲۸

آخرین اخبار

نقد فیلم “دزد و پری” از حسین قناعت

 

 

 

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" پوستر فیلم دزد و پری "

نقد شفاهی فیلم دزد و پری در گفتگو با جبار آذین 

 

نقد فیلم “دزد و پری” از حسین قناعت

آنام: جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور همزمان با آغاز اکران فیلم سینمایی «دزد و پری» به کارگردانی حسین قناعت گفت: «دزد و پری» یک کمدی سالم و کودکانه است که مخاطبان خود را به وجد می آورد، حاصل ماجراهای آن در چارچوب فیلمنامه و داستان ساده و پرداختی به نسبت باورپذیر باعث شده همه از دیدن آن به نشاط بیایند.

نخستین و مهمترین فیلم موزیکال تاریخ سینمای ایران را شادروان علی حاتمی بر مبنای افسانه مردمی «حسن کچل» و با همین نام ساخته است؛ با آنکه به تقلید از آن در سال های دور چند فیلم موزیکال افسانه ای و اجتماعی دیگر در سینما ساخته شد ولی هریک بدتر و ضعیف تر از دیگری بودند و توفیق اجتماعی نیافتند.

 

«دزد و پری» یک کمدی سالم و کودکانه است که مخاطبان خود را به وجد می آورد

 

در سال های پس از انقلاب و متوازن با تغییر ارزش ها و مدیریت ها و تحولات نگرشی و تولیدی در سینما بسیاری از فیلم های مغایر با دستاوردهای جدید جامعه اجازه تولید نیافتند و به دلیل برخی مشکلات و مسائل مرتبط با احیای سینمای جدید تولید گونه ای از فیلم ها در سطح گسترده از دستور کار خارج شد و از جمله ساختن فیلم های موزیکال موضوعیت خود را از دست داد ولی چند سال بعد با رونق گرفتن جریان فیلمسازی و رو آوردن نسل جدید فیلمسازان به سینما، سینمای کودک قدرت نشو و نما و عرض اندام یافت و تنی چند از سینماگران کشور در این عرصه به تولید آثار پرداخته و امکان استفاده از موزیکال کردن تمام یا نیم یا قسمت هایی از فیلم های خود را یافتند و تولید این نوع آثار جایگاه اجتماعی پیدا کرد.

گرچه طی سال های اخیر کم و بیش فیلم های کودک ساخته شده اما دیگر جلوه گری سابق را نداشته و ندارد و حتی جشنواره فیلم کودک که روزگاری مهم و تأثیرگذار بود باری به هر جهت و تشریفاتی برگزار می گردد اظهار داشت: در هر حال یکی از فیلم هایی که در دوره بیست و هشتم این جشنواره به نمایش درآمد و از نگاه مخاطب برگزیده عنوان بهترین شد به نام «دزد و پری» هم اکنون بر روی پرده سینما رفته است. «دزد و پری» را حسین قناعت کارگردان فیلم های «من و نگین دات کام»، «ماجراهای اینترنتی» و «زخم شانه حوا» ساخته است. او که سال ها به عنوان منشی صحنه و دستیار کارگردان در تولید فیلم های گوناگون همکاری داشته کارش را در سینما با دستیاری محمدعلی طالبی در فیلم «تیک تاک» در سال ۱۳۷۳ آغاز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: قناعت ساخت ۱۰ فیلم کوتاه و ۳ سریال تلویزیونی را هم در پرونده فیلمسازی خود دارد. «دزد و پری» آمیزه ای از واقعیت و تخیل است و در قالب فانتزی ارائه شده گرچه نخستین فیلم موزیکال سینمایی ایران نیست به دلیل توجه و رویکرد به دنیای کودکان بیشتر به سینمای کودک تعلق دارد تا سینمای خانوادگی. این اثر سینمایی در مجموع فیلمی نشاط آور و سرگرم کننده است.

این منتقد برجسته سینمای کشور افزود: داستان حضور یک نظامی بازنشسته به نام ابطحی در یک مهدکودک که اداره آن را دخترش نوشین بر عهده دارد بستر رویدادهای ریز و درشت و حوادث تلخ و شیرین «دزد و پری» است. ابطحی که در غیبت دخترش به ناچار مدیریت مهدکودک را عهده دار شده از سوی کودکان که خواهان مربی پیشین خود هستند پذیرفته نمی شود و با رخدادهایی مواجه می گردد. این فیلم که در آن سعی از طنز و شوخی و خنده پر بهره باشد از گونه شوخی های رایج در فیلم های کودک محور و «تنها در خانه» استفاده ها برده است و حاصل ماجراهای آن در چارچوب فیلمنامه و داستان ساده و پرداختی به نسبت باورپذیر «دزد و پری» را تبدیل به یک نوع کمدی کودکانه که با تماشای آن کودکان و خانواده ها سرگرم شده و به نشاط می آیند کرده است.

آذین در خاتمه این گفتگو تأکید کرد: پردازش تقریباً مناسب حوادث و شخصیت ها، نگارش بدون ادا و اصول فیلمنامه و کارگردانی جمع و جور و بازی های بالای متوسط بازیگران از جمله بهزاد فراهانی و بهنوش بختیاری در مجموع از «دزد و پری» فیلم دیدنی برای کودکان و خانواده ها ساخته که موزیکال کردن آن علیرغم کاستی ها و افت و خیزهایی در اشعار و موسیقی و ترکیب نماها و صحنه ها با نظر مساعد تماشاگر خردسال و بزرگسال روبرو شده است.

«دزد و پری» در سرگرم سازی و شادی بخشی مخاطبانش موفق است و علیرغم کاستی هایش بار دیگر شور و نشاط کودکانه وارد سینما و سالن های نمایش فیلم کرده است.

 

منبع: سینماپرس – جبار آذین منتقد و مدرس سینمای کشور

 

 

 

 

فیلم سینمایی کمدی و موزیکال «دزد و پری» ساخته حسین قناعت از ۳۰ تیرماه در گروه سینمایی آزاد اکران شده است.

آنونس فیلم دزد و پری ساخته حسین قناعت را ببینید

 

فیلم سینمایی «دزد و پری» چهارمین ساخته حسین قناعت از ۳۰ تیرماه در گروه سینمایی آزاد اکران شده است. «دزد و پری» فیلمی کمدی، موزیکال است. شرکت پخش رسانه فیلمسازان به مدیریت حبیب اسماعیلی، پخش فیلم «دزد و پری» را که بهترین فیلم از نگاه مخاطبان جشنواره بیست و هشتم فیلم کودک بوده، برعهده دارد. یاس نوروزی بازیگر خردسال این فیلم، دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک را در بخش سینمای ایران جشنواره بیست و هشتم فیلم کودک به‌دست آورد.

خلاصه فیلم:

آقای ابطحی پیرمرد نظامی بازنشسته ایست که به درخواست دخترش نوشین که در شرایط اضطرار قرار گرفته اداره مهدکودکش را برای یک روز قبول می کند. بچه های مهد که تصور می کنند جایگزین مربی دوست داشتنی شان شده و او را در مخمصه هایی می اندازند که…

عوامل فیلم:

کارگردان، نویسنده: حسین قناعت/ تهیه کننده، مجری طرح: بهروز مفید/ مدیر فیلمبرداری: شاپور پورامین/ مدیر تولید: هاشم علی اکبری/ مدیر صدابرداری: احمد صالحی اینانلو/ تدوین: پریسا پروین نیا/ طراح چهره پردازی: شهرام خلج/ مدیر تدارکات: سید مسعود مهدوی/ طراح صحنه و لباس: فاطمه آقا حسینی/ آهنگساز: محسن جلیلی/ منشی صحنه: نیلوفر فرحمند/ مشاور و کارشناس انتظامی: سرهنگ مهدی احمدی/ روابط عمومی و مدیر تبلیغات: آزاده رستم خانی/ عکاس: سروناز مستوفی

بازیگران: بهزاد فراهانی، بهنوش بختیاری، رابعه اسکویی، رامین ناصر نصیر، نادر سلیمانی، نگین معتضدی، مرتضی زارع، حمید کاشانی، مهدی تارخ، کاظم برزگر، فرشاد حسینی موحد، سارا روستاپور، محمدرضا شیرخانلو، یاس نوروزی، پارسیا شکوری فرد

عکس های فیلم و پشت صحنه:

 title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" نمایی از فیلم موزیکال «دزد و پری» ساخته حسین قناعت "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" بهزاد فراهانی در فیلم «دزد و پری» "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" بهنوش بختیاری در فیلم «دزد و پری» "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" فیلم دزد و پری "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" سارا روستاپور در فیلم «دزد و پری» "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" فیلم «دزد و پری» با بازی رامین ناصر نصیر و حمید کاشانی "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" فیلم «دزد و پری» با بازی بهزاد فراهانی و پارسیا شکوری فرد "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" فیلم «دزد و پری» "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" پشت صحنه فیلم موزیکال «دزد و پری» ساخته حسین قناعت "

حواشی:

فیلم «دزد و پری» ابتدا «پلیس مهدکودک» نام داشت.
حسین قناعت درباره اکران فیلم «دزد و پری» گفت:

“زمان فیلم «دزد و پری» با تیتراژ ۹۳ دقیقه است که آن را کوتاه نمی‌کنیم و برای نمایش اصلاحیه‌ای به آن وارد نشده است.”

حسین قناعت قسمت دوم فیلم «دزد و پری» را با نام «دو دزد و دو پری» ساخته است.

بهروز مفید درباره ساخت فیلم «دزد و پری» گفت:

“ما این رسالت را برای خود تعریف کرده بودیم که فیلمی بسازیم که بچه‌ها در کنار خانواده در یک فضای لذت‌بخش در کنار هم قرار بگیرند و از فیلم لذت ببرند.”

حسین قناعت تا به حال دو فیلم در حوزه کودک ساخته است که اکران نشده اند و بعد از ۵ سال مجدد در این حوزه فیلم «دزد و پری» را ساخته است. او در این مورد گفت:

“با روی کار آمدن دولت جدید و امیدهایی که در دل سینماگران به وجود آمده جای کار فراهم شده است. امیدوارم این روند ادامه داشته باشد.”

بهزاد فراهانی برای اولین بار در حوزه کودک بازی کرده است. او درباره همکاری اش با حسین قناعت گفت:

“این امر به یمن رفاقت چند ساله من با حسین قناعت انجام شد. معتقدم باید در سینمای کودک نجابت و سلامت شرقی را ببینیم. در این فیلم ضرباهنگ خوبی وجود دارد امیدوارم این ضرباهنگ‌ها در سینمای کودک ادامه داشته باشد و سینمای کودک رشد کند. “

نظر مخاطبان:

بعد میگن چرا سینمای کودک مخاطب نداره!!! والا با این فیلما همین قدر فروشم از سرش زیاده.

فیلم قشنگی بود.بازی بچه ها روان و جذاب بود.

به نظر من باید برای بچه ها عمیق تر وبا فکر بیشتر فیلم ساخته شود .تنها قسمت مثبت فیلم که باعث شادی بچه ها میشد قسمت موزیک بود .

نظر شما چیست؟

پوسترهای فیلم:

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" پوستر فیلم «دزد و پری» ساخته حسین قناعت "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" پوستر فیلم «دزد و پری» ساخته حسین قناعت "

title:"نقد فیلم "دزد و پری" از حسین قناعت -http://anamnews.com/ " alt:" پوستر فیلم «دزد و پری» ساخته حسین قناعت "

برای هر چه پربارتر شدن مطالب نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. شما در این باره چه فکر می کنید؟

عضو کانال تلگرام آنام شوید

 منبع: سلام سینما

لینک کوتاه:  http://goo.gl/sZ6ppN

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *