۱۳۹۷/۰۷/۲۷

آخرین اخبار

نقد فیلم “دسته بد” The Bad Batch به کارگردانی آنا لیلی امیرپور 

 

title"نقد فیلم "دسته بد" The Bad Batch به کارگردانی آنا لیلی امیرپور " http://anamnews.com/" alt:" نمایی از فیلم"
منیع: Imdb

 

نقد فیلم “دسته بد” The Bad Batch به کارگردانی آنا لیلی امیرپور

آنام: فیلم “دسته بد” ۲۰۱۶  به کارگردانی «آنا لیلی امیرپور» است. فیلم  ماجرایی عشقی را به تصویر می‌کشد که بین گروهی آدم‌خوار در هرزآبادهای تگزاس اتفاق می‌افتد.

این فیلم چند ستاره مهم را به عنوان بازیگران اصلی‌اش دارد؛ از جمله کیانو ریوز و جیم کری که گفته شده به خاطر گریمش به‌سختی در فیلم قابل‌تشخیص است.

کار قبلی این امیرپور، یک فیلم ترسناک بود به نام “ دختری در شب تنها به خانه می‌رود” که به زبان فارسی در کالیفرنیا فیلم‌برداری شده بود.

گلن کنی در سایت راجر ایبرت، فیلم “دسته بد” را “نفس‌گیرترین” فیلم جشنواره ونیز و تا این جای کار فیلم آمریکایی محبوبش در سال ۲۰۱۶ خوانده است.

منتقدان این فیلم را اثری با مایه‌های فمینیستی خوانده‌اند که کارگردانی فوق‌العاده‌ای دارد و به نوشته گلن کلی، با آثار سرجو لئونه، جیم جارموش و کوئنتین تارانتینو پهلو می‌زند.

این منتقد نوشته است فیلم “دسته بد”، تلفیق کمیک و هوشمندانه فیلم از ژانرهای سینمایی مختلف، از فیلم‌های ترسناک بد تا وسترن‌های اسپاگتی است.

اما این ترکیب، همه را راضی نکرده است و مثلا جسیکا کیانگ، فیلم را “برخوردار از عناصر مفرح و حتی خوب” خوانده، اما “بدون این که خود فیلم مفرح یا خوب باشد.”

گای لاج در مجله ورایتی نظر مشابهی دارد و می‌گوید این فیلمی است که با آن که ظاهرا خیلی شلوغ‌تر و نکات چشمگیرتری نسبت به فیلم قبلی «آنا لیلی امیرپور» دارد، اما در درون، تهی‌تر است.

 

title"نقد فیلم "دسته بد" The Bad Batch به کارگردانی آنا لیلی امیرپور " http://anamnews.com/" alt:" نمایی از فیلم"
منیع: Imdb

خشونت اغراق آمیز

خانم امیرپور، فیلم خود را یک قصه شاه پریان حادثه ای – ماجرائی action-adventure توصیف می کند که در کویر می گذرد.

او می گوید فیلم اش، «نامه عاشقانه ای به چیزی آمریکایی» است و می افزاید: «من آمریکا را دوست دارم. اما چیزهائی که دوست دارم، لزوما بی نقص نیستند.»

خانم امیرپور می گوید منبع الهامش، فیلم های هیجانی حادثه ای نظیر «عشق ورزی به سنگ» Romancing the Stone (با شرکت «مایکل داگلاس» و «کتلین ترنر») است.

داستان فیلم The Bad Batch، تلاش «آرلن» زیبای موطلایی، با بازی «سوکی واترهاوس» مانکن سابق برای زنده ماندن در برهوت خراب آبادی است که در آن، «آدمخواران» اندام او را با تبر قلع و قمع می کنند. تجربه ای وحشت آور، برای بازیگر ۲۴ساله انگلیسی، که برای اولین بار در یک فیلم سینمایی، نقش اول گرفته است.

خانم «واترهاوس» در مصاحبه مطبوعاتی جشنواره ونیز می گوید قبل از روبرو شدن با سناریست و کارگردان «آنا لیلی امیرپور» مسحور دنیای غریب فیلم نخست او شده بود و می خواست بخشی از جهان حیرت انگیز و دهشت باری باشد که خانم لیلی پور خلق کرده است.

خانم واترهاوس می گوید فیلمبرداری در کویر، در نقش شخصیتی که یک دست ندارد و پایش هم مصنوعی است، برای یک هنرپیشه ، چالش سنگینی از نظر فیزیکی و روانی بود.

title"نقد فیلم "دسته بد" The Bad Batch به کارگردانی آنا لیلی امیرپور " http://anamnews.com/" alt:" نمایی از فیلم"
جیم کری  منیع: Imdb

تمثیل آمریکا

«آرلن» در آغاز فیلم «دسته بد»، فرزند یکی از آدمخوارها را می رباید و به کمک یک ژولیده خانه به دوش، با بازی «جیم کری» ستاره کمیک هالیوود، به اردوگاه بعدی یعنی شهرکی در تگزاس، به نام «آسایش» می رود که آنجا، پر از یتیم و آواره، و بیماران روانی و آدمهای زمین گیر دچار نقص عضو است.

رهبری اردوگاه «آسایش» را که تمثیلی است از محلات فقیرنشین مراکز شهرهاست، یک تبهکار دروغ پرداز و خل وضع با بازی «کیانو ریوز» برعهده دارد که مثل سیاستمداران آمریکایی، مدام به شهروندان نصیحت می کند پیگیر رویاهای خود باشند.

دیوید رونی در «هالیوود ریپورتر» می نویسد این جهان خیالی می تواند تصویرگر دنیایی باشد که سیاستمدارانی مثل «دونالد ترامپ» در آن سعی در پاکسازی گسترده اجتماعی دارند.

خانم امیرپور از خشونت اغراق آمیز فیلمش دفاع می کند، و اعتقاد دارد حذف خشونت از سینما، امکان پذیر نیست.

بنا به گزارش رویترز، او می گوید: «آیا حالا می خواهید خشونت را به عنوان یک بیان هنری از فیلم ها حذف کنید؟ آیا خیال می کنید این خشونت به خاطر خشونت در این فیلم است؟ اگر همه موافق هستید، باشد، ممنوع کنید. امیدوارم موفق بشوید.»

«اندرو پال ور» در «گاردین» چاپ لندن می نویسد دشت سوزان و بی آب و علف فیلم، احتمالا تحت تاثیر فیلم مستند «ساحل بمبئی» Bombay Beach از «آلما هارئل» ساخته شده و برای نمایش اندام مثله شده بازیگر اصلی فیلم، از نقاشی کامپیوتری استفاده شده است، شبیه به اندام علیل «ماریون کوتی یار» در فیلم «زنگ و استخوان» Rust and Bone.

همچنین فیلم «دسته بد» یادآور فیلمی است که «کوئنتین تارانتینو» و «رابرت رودریگز» برای بزرگداشت سینمای خون و وحشت معروف به Grindhouse ساختند.

منبع

لینک کوتاه: https://goo.gl/5n5p2K

نوشته‌های مرتبط

1 نظر

  1. پریسا

    من هم این فیلم و هم فیلم قبلی آنا لیلی امین پور یعنی A Girl Walks Home Alone at Night را دیده ام و از هر دو فیلم خوشم آمد ، امین پور ذهنیت خلاقی دارد و در تلفیق ژانر ها استادانه عمل می کند .. فیلم اولی یک وسترن اسپاگتی ومپایری سبک ایرانی بود و این فیلم یک وسترن آخرالزمانی کانیبالی است

    پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *