۱۳۹۷/۰۸/۰۱

آخرین اخبار

نقد فیلم «سه بیگانه» فیلمی شبه کمدی

title:نقد فیلم «سه بیگانه» فیلمی شبه کمدی"-http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

نقد فیلم «سه بیگانه» فیلمی شبه کمدی

آنام: «سه بیگانه» در سرزمین ناشناخته فیلمی به کارگردانی مهدی مظلومی، نویسندگی مهدی مظلومی و امیر برادران و تهیه‌کنندگی مسعود ردایی وحبیب اسماعیلی ساخته سال ۱۳۹۳ است.

این فیلم از ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ در سینماهای ایران اکران شده است.

خلاصه داستان «سه بیگانه»:

این فیلم داستان سه مأمور خارجی است که برای انجام عملیاتی با یک نقشه دقیق و از پیش تعیین شده وارد ایران می‌شوند اما از لحظه ورود با موقعیت‌های ویژه‌ای روبرو می‌شوند که برنامه‌های شان را به هم می‌ریزد.

بازیگران

 • امین حیایی ، محمدرضا شریفی‌ نیا ، لیلا اوتادی ، مجید صالحی ، برزو ارجمند ،سحر قریشی ، حمید لولایی

این فیلم در حالی بر روی پرده به نمایش گذاشته می شود که نام کارگردان فیلم مهدی مظلومی ، به علت همکاری وی با شبکه جم از روی پوسترهای تبلیغاتی حذف شده است.

title:"نقد فیلم «سه بیگانه» فیلمی شبه کمدی"-http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

 

«سه بیگانه» ابتذالِ اخلاقی در سینمای شبه کمدی

نمایش فیلم کمدی در سینما برای تماشاگر لازم است، کمدی می تواند در کنارِ فضا و موقعیت طنازانه اش برای تماشاگر حرف جدیدی داشته باشد در بعضی از مواقع کمدی بهتر از درام می تواند تاثیر گذار باشد به طوری که فیلم های کمدی می توانند پیام های مهمی را در قالب موقعیت های کمیک به تماشاگر انتقال بدهند، اما گاهی پیش می آید فیلمساز ابتذال را با نقد اجتماعی اشتباه می گیرد، فیلمساز می خواهد با مضمون مستهجن و ساختار مبتذل به کمدی برسد، انگار در این برهه ی زمانی معنی کمدی تغییر کرده و فضای کمدی به هجوگویی بدل شده و فیلمساز با دیالوگ نویسی که در آن از شوخی های جنسی استفاده می کند می خواهد فیلم کمدی بسازد. اساسا این گونه از فیلمسازان هیچ شناختی از کمدی و المان های ساختاری ندارند و تنها با استفاده از چند بازیگر به اصطلاح خنده آور فیلمی می سازند که از سر نادانی با آن کمدی می گویند اما در اصل این گونه از فیلم ها مبتذل و مستهجن به حساب می آیند.

«سه بیگانه» که برای اکران نوروز چند روزی می شود به نمایش درآمده، نمونه ی مشخصی از یک فیلم بی سروشکلی ست که اصرار بر کمدی بودن دارد اما کلیت این فیلم نمونه ی مشخصی از ابتذال را در بر دارد.

title:"نقد فیلم «سه بیگانه» فیلمی شبه کمدی"-http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

 نگارنده به هیچ وجه نمی خواهد این فیلم را نقد کند چرا که جز به جز این فیلم بی منطق است و از آنجایی که نقد کردن یک اثر هنری بسیار ارزشمند ست، با نقد کردن این فیلم اهانت به تحلیل و نقد سینمایی می شود چرا که آقای کارگردان به سطحی ترین شکل ممکن قصه یی ضعیف را با موقعیت ها و دیالوگ های زیر هجده سال تلفیق کرده تا به خورد تماشاگر دهد این فیلم را نمی شود تحلیل کرد فقط می شود به تماشاگر هشدار داد که این فیلم یک کمدی تقلبی است، فیلم «سه بیگانه» را باید به صورت انفرادی نگاه کرد چرا که این فیلم به دلیل شوخی های اروتیک اش  نمی شود با خانواده تماشا کرد.

وقتی نگاهِ فیمساز به آدم ها و وضعیت کشورش اینقدر سطحی ست چگونه می شود از او انتظار داشت تا فیلم کمدی بسازد؟ این فیلم از لحظه ی نخست تا پایان قصد تخریب کشور را دارد و سه کاراکتر ابله این فیلم (که به هیچ وجه شخصیت کمدی نیستند) با به وجود آوری موقعیت و دیالوگ گویی تمسخرآمیز به این مملکت متلک های سخیف می گویند، از طرفی دیگر این فیلم با ارجاعی سطحی به عالی ترین مقام رسمی کشور می پردازد،دیالوگ های مبتذل که میان آدم های فیلم رد و بدل می شود نه تنها بار کمدی ندارد بلکه باعث شرمساری است، در حال حاضر فیلم کمدی ساختن با دیالوگ های فحش آمیز منطبق شده، فیلمساز و بازیگران فکر می کنند که اگر بتوانند در یک فیلم کمدی از طریق دیالوگ که شباهت به فحش دارد استفاده کنند مخاطبان بیشتری خواهند داشت به همین دلیل در ایران به ندرت فیلم کمدی اصولی ساخته می شود اما در این چند سال اخیر فیلم های موفق کمدی مثل «نهنگ عنبر»،«سن پترزبورگ» و «بارکد »توانسته اند به راحتی به دور از ابتذال و خودفروشی به عنوان یک فیلم کمدی به هدف نهایی برسند، اما عملا در فیلم «سه بیگانه» از سوی فیلمساز یک خودفروشی دیده می شود که قصد داشته با نگاهِ سطحی اش میهن خودش را بفروشد از نشان دادن وضعیت پرواز هواپیماها بگیرید تا جایگاه زنان مطلقه در جامعه، نشان دادن ناهنجاری های خیابان ها و مترو و استفاده ابزاری از یک روحانی و خیلی چیزهای دیگر، به معنای واقعی خودفروشی و وطن فروشی به حساب می آیند. اگر الان به این فکر می کنید که فیلمساز پایان فیلمش را به نفع کشورش به اتمام رسانده، سخت اشتباه می کنید مطمئنا فیلمساز به دلیل کسب پروانه نمایش همچین پایانی را برای فیلمش انتخاب کرده چرا که کل فیلم تا دو دقیقه ی آخر انگار فیلمی ست که فیلمساز می خواهد با آن وارد سرزمین بیگانه یی شود و به آن ها بگوید نگاه کنید که ایران چه وضعیتی دارد.

آیا در شرایط فعلی فیلمی بهتر از «سه بیگانه» در انتظار اکران نبود که این فیلم به نمایش درآمد؟ آیا این فیلم می تواند نظر مخاطبین را جلب کند؟ به نظر می رسد با اکران این فیلم تماشاگر گول می خورد چرا که تماشاگر به دلیل دیدن یک فیلم کمدی به سینما می رود که بتواند لحظاتی بخندد اما شوخی های جنسی و استفاده از مواد مخدر و طریقه ی مصرف آن در سراسر فیلم کلیتِ «سه بیگانه» را مستهجن کرده است، آیا آن آقای منتقدی که چند وقت پیش فیلم گشت ۲ را مستهجن خطاب کرد این فیلم را دیده است؟ منتقد دلواپس باید برای گزارش توقیف این فیلم به کمیسیون فرهنگی مجلس می رفت، اساسا فیلم گشت ۲ موضوع و مضمون خاصی را دنبال می کند و نگاهِ فیلم کمدی ست اما هسته ی مرکزی «سه بیگانه» بیش از حد تخریب کننده است اول از همه تماشاگرش را گول می زند و بعد با به وجود آوردن دیالوگ ها و موقعیت های ناپسند مملکت را تخریب می کند همانطور که گفته شد پایان فیلم هیچ ربطی به میهن پرستی و عرق ملی ندارد چرا که نمی شود هشتاد و نه دقیقه تخریب کرد و در یک دقیقه ی پایانی امنیت ملی را نشان داد که همین پایان فیلم هم توهین آمیزست.

فیلم «سه بیگانه» ماندگاری در ذهن مخاطب ندارد طوری که تماشاگر به محض خروج از سینما این فیلم را فراموش می کند این فیلم هیچ نکته ی مثبتی برای ارائه ندارد چرا که«سه بیگانه» از همه نظر، حتی بازی بازیگرانش جزو ضعیف ترین فیلم های این چندسال سینمای ایران است باعث تاسف است که در میان این همه فیلم های مهم و ارزشمند که توقیف شده اند یا شرایط اکران ندارند در بهترین فصل اکران فیلمی به نمایش در می آید حرفی برای گفتن ندارد.

منتقد: افشین علیار

title:"نقد فیلم «سه بیگانه» فیلمی شبه کمدی"-http://anamnews.com/" alt:"پوستر فیلم"

منابع: ویکی پدیاسلام سینما

لینک کوتاه: https://goo.gl/bQRael

نوشته‌های مرتبط

3 نظر

 1. اکبر کهنسال

  فیلم را دی خوب طنزدم موضوع خوب موقعیت های خنده بسیار حتا تا اخر فیلم.موضوع های طنز جالب از ایران مثلن وقتی سه نفر میخواهند عملیات انجام بدن خیابون جلو اپارتمان را کندن .گذشتن هواپیما از تهران وبی خیالی مردم.ودیگر مسائلی که فقط تو ایران امکان داره پیش بیاد.دعوای خیابانی..تصادف با زن ۲۰۶سوارو..خلاصه خیلی خندیدیم و خیلی لذت بردم از محدود فیلم های طنز خوب بود که تا اخر فیلم احساس خستگی نمیکنی و موقعیت خندیدن وجود داره.بازی حمید لولایی هیچ ارجایی هم به رئیس جمهور نمیده

  پاسخ
 2. اکبر کهنسال

  نام کارگردان که از فیلم حذف شده تاییدی بر موضوع فیلم است ..مگه میشه مگه داریم ..بله میشه اینجا ایران است هر چیزی ممکن است.حتا فیلم بدون کارگردان.

  پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *