۱۳۹۷/۰۸/۲۳

آخرین اخبار

نقد فیلم «سوی دیگر امید»(The Other Side of Hope)آکی کوریسماکی

"title"نقد فیلم «سوی دیگر امید»(The Other Side of Hope)آکی کوریسماکی" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

نقد فیلم «سوی دیگر امید»(The Other Side of Hope)آکی کوریسماکی

 

آنام: «سوی دیگر امید» ( The Other Side of Hope) یک فیلم در سبک درام و کمدی به کارگردانی آکی کوریسماکی  فنلاندی است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد. از بازیگران آن می‌توان به ساکاری کوسمانن، کاتی اوتینن، ویله ویرتانن، و دمه کاروکسکی اشاره کرد.

 

فیلم «سوی دیگر امید» کوریسماکی درباره سفر و زندگی پرمخاطره پناهجویان به اروپاست.

فیلم «سوی دیگر امید» به زندگی خالد (با نقش‌آفرینی شروان حاجی)، پناهجوی سوری می‌پردازد که با پشت‌سر نهادن ده‌ها کشور سرانجام ناخواسته از هلسینکی، پایتخت فنلاند سر در می‌آورد.

فیلم با صحنه‌ای گیرا و معنادار برای نخستین بار خالد را در یک کشتی باری نشان می‌دهد که زیر پشته‌ای از ذغال سنگ‌خود را پنهان کرده و حال با صورت و لباسی سیاه خود را بیرون می‌کشد.

خالد از جهنم حلب فرار کرده و در جریان سفر در مرز یکی از کشورهای اروپای شرقی از خواهرش به اجبار جدا شده و ارتباط آنها برای مدت طولانی قطع می‌شود.

قطع ارتباط خالد و خواهرش که تنها بازماندگان خانواده‌شان هستند، بر وجدان خالد سنگینی می‌کند و خود را مسئول نسبت به سرنوشت خواهرش می‌داند. او پس از معرفی خود به پلیس فنلاند می‌کوشد هرچه زودتر از سرنوشت خواهرش اطلاعی کسب کند.

هم‌زمان با ورود خالد به هلسینکی رسانه‌ها و سازمان ملل متحد از بمباران شدید حلب و افزایش کشته‌شدگان در این شهر خبر می‌دهند، اما پس از بررسی‌های اولیه مسئولان اداره پناهجویان و مهاجرت فنلاند درخواست پناهندگی خالد را رد می‌کنند و دستور بازگرداندن او به مرزهای سوریه را صادر می‌کنند.

 

دوست و کارفرمای فنلاندی 

گرچه محور اصلی فیلم «سوی دیگر امید» زندگی خالد است، اما در شروع فیلم با شخصیتی دیگر آشنا می‌شویم که قرار است حامی خالد شود. “ویکستروم”، فروشنده لباس‌های مردانه که از زنش جدا شده و در صدد یافتن شغل جدیدی است، به‌طور اتفاقی با خالد مواجه می‌شود. ساکاری کومانن که در اغلب فیلم‌های کوریسماکی نقش‌آفرینی می‌کند در این فیلم نیز نقش ویکستروم را برعهده دارد.

ویکستروم با خریدن رستورانی می‌خواهد زندگی جدیدی را آغاز کند. ضمن همدردی با وضعیت خالد می‌کوشد که اقامت غیرقانونی او را در فنلاند میسر کند و شغلی نیز به خالد در رستوانش می‌دهد.

کارکنان این رستوران افراد عجیب، اما مهربان هستند. بخش‌های کمدی فیلم سراسر در رابطه با همین کارکنان رقم می‌خورد. این افراد ساده و برخاسته از قشرهای کم‌درآمد  جامعه نیز به خالد کمک می‌کنند.

فیلم به‌خوبی برخورد‌های دوگانه برخی افراد عادی و نهادهای دولتی با پناهجویان را به نمایش می‌گذارد. خالد در بررسی‌های اولیه می‌گوید که چگونه در مجارستان مورد ضرب و شتم ماموران پلیس قرار گرفته است.

در فنلاند گروه‌های دست‌راستی و نژادپرست نیز در پی “شکار” خارجی‌ها و پناهجویان هستند تا با تنگ کردن عرصه بر آنان، پناهجویان را به ترک کشورشان وادار کنند.

از نام فیلم نیز بر می‌آید که کارگردان امید به انسانیت دارد. فیلم در چارچوب کنونی‌اش مولفه‌های نیرومند اتوپیایی دارد به همین دلیل برخی منتقدان آن را روایت “افسانه و قصه” در کنار “واقعیت سخت” خوانده‌اند. کوریسماکی در سنت نیرومند سینمای اروپا فیلم می‌سازد. گرمایی که از فیلم «سوی دیگر امید» بر می‌خیزد، اجازه می‌دهد که فضای سرد فنلاند به فراموشی سپرده شود.

 

آفرینش طنز جدید در فیلم

در برخی فیلم‌های جدید طنز نویی در حال‌شکل‌گیری است که برخی کارشناسان آن را ژانری فرعی، اما مستقل در عرصه کمدی ارزیابی می‌کنند. این طنز در کنش متقابل بازیگران اتفاق می‌افتد.

در چنین طنزی گرچه دیالوگ‌ها عادی جلوه می‌کنند، اما به دلیل پاسخ‌های غیرمنتظره صحنه‌های بسیار خنده‌آوری را بوجود می‌آورند.

مانند اغلب فیلم‌های کوریسماکی فیلم«سوی دیگر امید» نیز به سرنوشت مشترک افرادی می‌پردازد که در دنیایی نیمه واقعی – نیمه اتوپیایی زندگی می‌کنند. کارگردان در این فیلم، کمدیی غم‌انگیزی را به نمایش نهاده که در مرکز آن موضوعات بسیار مهمی، هم‌چون آوارگی، جنگ، نژادپرستی و نوع‌دوستی قرار دارند.

به‌رغم دیالوگ‌های طنزآمیز، کارگردان قصد تحقیر شخصیت‌های فیلم را ندارد. مخاطب نیز همواره حس همدردی با این شخصیت‌ها دارد. زیرا کمدی در تعریف کلاسیک آن همیشه نیازمند طرفی مغلوب و تحقیر‌شده است. کمدی تنها در عدم توازن طرف‌های درگیر خلق می‌شود، حتی اگر صحنه‌‌های کمدی به دیالوگ‌ها و کنش افراد وابسته نباشند و ناشی از ایجاد موقعیت‌های خنده‌آور باشند، باز این عدم تعادل و توازن قابل مشاهده است. اما طنز نو درصدد رهایی از تعریف‌های کلاسیک کمدی است.

پاسخ به “ترس” شهروندان عادی

کوریسماکی با تبحر و مهر زیادی داستان خود را روایت می‌کند. او پس از اکران فیلم در نشست خبر گفت آرزو می‌کند که می‌توانست نظر فنلاندی‌ها را نسبت به پناهجویان تغییر دهد. کوریسماکی تاکید کرد از آنجایی که سخنران توانایی نیست خواسته با ساخت این فیلم به این مشکل اجتماعی واکنش نشان دهد. او افزود: «ما باید دریابیم که همه انسانیم. امروز آنها از کشورشان گریخته‌اند، شاید فردا ما مجبور شویم همچون پناهجویان زندگی کنیم.» امید کوریسماکی به تغییر رفتار انسان‌ها با یکدیگر است. این موضوع هم در فیلم و هم در نشست خبری او مشهود بود.

 

برخی نیز ساخت این فیلم را پاسخ کوریسماکی به “ترس بسیاری از شهروندان فنلاندی” می‌دانند. در دو سال‌گذشته حدود ۲۰ هزار پناهجوی عراقی به فنلاند وارد شده‌اند.

«سوی دیگر امید» از طرف دیگر فیلمی به‌غایت اجتماعی و سیاسی است. صرف‌نظر از ارزیابی‌های شخصی، کارگردان در این فیلم تصادم فرهنگ‌ها را به عنوان واقعیتی سخت، اما تغییرپذیر دست‌مایه کار خود قرار داده است.

منبع

لینک کوتاه: https://goo.gl/D3BSom

نوشته‌های مرتبط

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *