۱۳۹۷/۰۸/۲۶

آخرین اخبار

نقد فیلم “سیانور” از بهروز شعیبی

 

 

یادداشتی کوتاه بر فیلم سیانور ساخته‌ی بهروز شعیبی

“صحنه و لباس و دیگر هیچ…!”

سیانور، شروع بدی ندارد؛ پُرالتهاب و پُرتَنِش… امّا خیلی زود مثل بسیاری از فیلم‌های مشابه، به ورطه‌ی شعارزدگی، حکم صادر کردن‌های آنچنانی و یک‌طرفه به قاضی رفتن‌های همیشگی می‌غلتد. شخصیت‌ها خوب پرداخت نشده‌اند و فیلمنامه‌ی مسعود احمدیان، از تکراری بودن، قابل پیش‌بینی بودن و در نتیجه خسته‌کننده بودن رنج می‌برد!

اصولاً شخصیت‌پردازی در این فیلم، فدای شعارزدگی شده و کاراکترهای منفی فیلم، کاریکاتورهای مضحکی هستند که هیچ نمی‌فهمند جُز اسلحه دست گرفتن و کُشتن! آدم‌های فیلم به دو گروه
آدم‌خوب‌ها و وحشی‌های بی‌منطق تقسیم می‌شوند! و البته مشخّص است که در جنگ بین چنین دو گروهی، کدام‌یک برحق خواهد بود!

فیلمنامه‌ی به‌شدّت سطحی و قابل پیش‌بینی فیلم، بارزترین نقطه‌ضعف آن است. کلیشه‌ها در جای‌جای فیلمنامه دیده می‌شوند و فیلم نمی‌تواند خود را از چنگ‌شان رها کند… شاید یکی از بدترین، نخ‌نماترین و مستعمل‌ترین کلیشه‌ها، مربوط به مواجهه‌ی دو کاراکتر “مرتضی” و “وحید” با مرگ است: مرتضی، مسلمان است و معتقد به زندگی پس‌از مرگ… پس آرام است و ترسی از مرگ ندارد! امّا وحید که از دین برگشته و خدا را انکار کرده، در لحظه‌ی مرگ، به وحشت می‌افتد و به زمین و زمان و به رفقای حزبی -که او را فریب داده‌اند- لعنت می‌فرستد!!

در پایان، بی‌انصافی است اگر اشاره نکنیم به زحمات فراوان گروه طرّاحی صحنه‌ی فیلم به‌سرپرستی آیدین ظریف که واقعاً دقّت و ظرافت به خرج داده و حتی مواردی مثل کاغذدیواری‌ها، تابلوها و کلید و پریزها را نیز در طرّاحی خود از نظر دور نداشته‌اند…

کیومرث قنبری آذر/داگیسم

 

 

 

آنونس فیلم سیانور را ببینید

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" نمایی از فیلم سیانور "

فیلم سینمایی «سیانور» دومین ساخته بهروز شعیبی در بخش سودای سیمرغ سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر حضور داشت. «سیانور» یک عاشقانه سیاسی است که محور اصلی آن زندگی عاشقانه یک زوج است، که در دهه ۵۰ به تصویر کشیده می شود. با اینکه هنوز از این فیلم رونمایی نشده است، رسانه‌ها گمانه زنی می‌کنند که با یک فیلم سیاسی جدی طرف هستند. این فیلم محصول موسسه سینمایی سیمای مهر است. فیلم «دهلیز» اولین ساخته بهروز شعیبی، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن(هانیه توسلی) و سیمرغ بهترین فیلم اول سی و یکمین جشنواره فیلم فجر را دریافت کرد و در ۹ بخش دیگر نامزد دریافت سیمرغ بلورین بود.

 

خلاصه فیلم «سیانور»:

پایان یک سکوت طولانى!  امیر و هما پس از مدتى یکدیگر را مى یابند در حالیکه یک انتخاب بیشتر ندارند؛ سیانور یا زندگى! و آن ها زندگى را انتخاب مى کنند.

 

عوامل فیلم «سیانور»:

کارگردان: بهروز شعیبی/ نویسنده: مسعود احمدیان/ تهیه کننده: سید محمود رضوی/ مشاور تهیه: محمد صادق آذین/ مدیر فیلمبرداری: علیرضا برازنده/ مدیر تولید: شهاب علی بخشی/ طراح صحنه و لباس: آیدین ظریف/ طراح چهره پردازی: فاطمه کمالی، زهرا کمالی/ صدابردار: کامران کیان ارثی/ تدوین: فرامرز هوتهم/ صداگذار: محمد کشفی/ موسیقی: مهیار علیزاده/ دستیار اول کارگردان: صالح غربی جوان/ بازیگردان: علی صلاحی/ مدیر برنامه ریزی: علی صابری/ منشی صحنه: مرجان تاجیک/ مشاور رسانه ای: بیتا موسوی/ مدیر تدارکات: حیدر زرقومی/ عکاس: مهدی دلخواسته

بازیگران: مهدی هاشمی، هانیه توسلی، حامد کمیلی، پدرام شریفی، بابک حمیدیان، بهنوش طباطبایی، رضا مولایی، فرزین صابونی، فریدون محرابی، سارا توکلی، وحید حبیبیان، وحید رونقی، آتیلا پسیانی

 

عکس های فیلم و پشت صحنه «سیانور»:

 

 

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" تیلا پسیانی و مهدی هاشمی در نمایی از فیلم «سیانور» "

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" پدرام شریفی در نمایی از فیلم «سیانور» "

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" آتیلا پسیانی و پدرام شریفی در نمایی از فیلم «سیانور» "

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" بابک حمیدیان در نمایی از فیلم «سیانور» "

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" حامد کمیلی در فیلم «سیانور» "

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" بهنوش طباطبایی در نمایی از فیلم «سیانور» ساخته بهروز شعیبی "

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" نمایی از فیلم «سیانور» ساخته بهروز شعیبی » "

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" بهروز شعیبی و آتیلا پسیانی در نمایی از پشت صحنه فیلم «سیانور» "

 

حواشی «سیانور»:

هانیه توسلی پیش از فیلم «سیانور» با بهروز شعیبی در فیلم «دهلیز» همکاری داشته و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره سی و یکم را برای بازی در «دهلیز» دریافت کرده است.

فیلم «سیانور» دومین همکاری سینمایی بهروز شعیبی و سید محمود رضوی بعد از «دهلیز» است.

فیلم «سیانور» یک عاشقانه پلیسی است که به صورت نگاتیو توسط علیرضا برازنده فیلمبرداری شده است.

علیرضا برازنده درباره فیلمبرداری فیلم به صورت نگاتیو و دیجیتال گفت:

“ما در نگاتیو دستمان بازتر بود و عملا در اجرای فیلمبرداری با دست باز کار میکردیم. در نگاتیو جاهایی که روشنی داریم جزئیات هم داریم و جاهایی که تاریکی داریم باز هم جزئیات داریم. در واقع تصاویر نگاتیو حس و حال بیشتری دارد مانند عکس های قدیمی. زمانی که عکس های خانوادگی را می بینید حس زیادی را از این عکس ها که  نگاتیو است، می گیرید که در فیلمبرداری نگاتیو هم همینطور است. متاسفانه با استفاده از دوربین دیجیتال خطاها زیاد شده و فیلمبردار می گوید که فیلم را می گیریم و اگر بد شد پاک می کنیم، در چنین شرایطی خلاقیت از فیلمبردار گرفته شده است.”

گفته می شود «سیانور» و نقش حامد کمیلی یکی از جنجال های سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر خواهد شد.

روزنامه جوان فیلم «سیانور» را چنین معرفی کرده است:

“فیلم روایتی از سال‌های دهه ۵۰ دارد که حوادث و آدم‌های فیلم را با زندگی برخی از شخصیت‌های انقلابی گره زده است. حامد کمیلی در یکی از نقشهای اصلی فیلم حضور دارد و قرار است بازیگر قصه‌ای واقعی از تاریخ انقلاب شود که تاکنون بازنمایی نشده است. درباره «سیانور» گفته شده که فیلمی در ژانر پلیسی است، اما در خبر‌ها آمده این فیلم با نظارت مستقیم وزارت اطلاعات تولید شده و داستان آن درباره گروهگ منافقین است.

مسعود احمدیان، نویسنده فیلمنامه «سیانور» مشاور و سرپرست معاونت فرهنگی بنیاد سینمایی فارابی است.

 

پوستر «سیانور»:

طراح پوستر: علیرضا میرزا مصطفی

 

title:"نقد فیلم "سیانور" از بهروز شعیبی - http://anamnews.com/" alt:" پوستر فیلم سیاسی تاریخی «سیانور» ساخته بهروز شعیبی "

منابع:

کافه سینما – سلام سینما

نوشته‌های مرتبط

2 نظر

  1. احمد کمالی

    فیلم سینمایی سیا نور ! مجا هدین خلق و پیکا ریها یا کودتا ی درون سا زما نی اپور تونیستها ی چپ! سوژه ای از دهه ها ی ۴۰ و ۵۰ یعنی چهل سا ل پیشتر که فقط کهنه سربازان سیاسی بخا طر دارند وآنهم با کند شدن ذهن و فرار بودن موارد متعد د در این اتفا ق نادر بسختی مو ضا عات چیند مان شده در فیلم بهم پیو ست میخورند. که اگر نبود با زیها ی در حد متوسط وخوب بازیگران جذاب مرد وزیبایی زنان بازیگر دنبال کردن دا ستان فیلم در چشم تما شا چی سینما رو با مشکل روبرو میشد واقبالی برای سازنده فیلم در فروش بیشتر ندا شت. زیر سا خت فیلم که مبتنی بر بیطرفی و دوری جستن از سه جناح در گیر ۱- مجا هدین مسلمان ! بنیان گذاران سازمان ۲- تازه مارکسیستها ی عجول و فرصت طلب_ پیکا ریها ۳ -حوزه ایها ی پدر سالار. سازنده فیلم بخوبی توا نست تا انتها اسقلا ل کا ری خودرا حفظ کند و بهیچ یک از جنا حها با ج ندهد و تما شا چی را نیز روانه باز یا بی این وقا یع تاریخی نما ید . این تنها کاری بود که مرد جوان کا رگردان بهروز شعیبی توا نسته بود با شها مت انجام دهد . یعنی پیش بردن کار خود بدون آلوده شدن به زور حا کم در تصویر روایت . از این جهت اگر تما شا چی فهیم ودانا باشد تفا وت اینگونه کارها را با کا سه لیسان درک میکند وفقط بخا طر این نکته واین قوت ضعفها ی ریز ودرشت یک کار گردان جوان را نا دیده میگیرد واو را تشویق میکند که بازهم اینگونه بساز ! هر آنچه هست بازگو کن ما خود ( تما شا چی ) قدرت تفکیک مسا ئل را داریم . دیدن این فیلم را به دو ستان تو صیه میکنم . احمد کمالی آبان ماه ۹۵

    پاسخ
  2. بهبهان

    با سلام. صحنه و فیلمبرداری که عالی بود. اما مانند بسیاری از داستانکها که در انتها گرههاشون باز میشه در انتهای فیلم تنها به این جمله از آقای هاشمی که :” فکر کردی همینجوری رهات میکنیم” اکتفا شده و از پیش حدس زده میشد که انتهای داستان چی میشه. ای کاش شخصیت هاشمی کمی مرموزتر یا خشک تر نشان داده میشد. شخصیتی که برای دیدن کروکودیلها به جنوب شرق میره و سابقه متلاشی کردن گروهکها را داشته، تنها در کلام دیده میشه اما در عمل زبلی و زیرکی از او دیده نمیشه. بسنده کردن به اینکه در انتهای داستان رودست بزنه که نمیشه شخصیت. باورپذیر هم نیست. ای کاش کسی مثل خود آقای پسیانی یا کسی مثل پسیانی بازیش میکرد. درکل پایان روایتها زود بسته شده و پرداختی در کار نبوده. با اینهمه باید از همت گروه شعیبی تشکر کرد که دست به ساخت این اثر زدند. امیدوارم که هعمیشه درخشان باشند.

    پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *