۱۳۹۷/۰۸/۲۶

آخرین اخبار

نقد فیلم «طرد شدگان» The Intouchables-نامزد ۹جایزه جشنواره معتبر فرانسه

آنام  طرد شدگان فیلمی ست که حال آدم را خوب می کند، ساخته Eric Toledano و Olivier Nakache است.

این فیلم یک ماجرای واقعی است. فیلم درست مثل یک گیلاس شراب، کم کم شما را مست وقایع داخل خودش خواهد کرد اگرچه با همه هسته تلخ اش، بارها و بارها شما را خواهد خنداند.

نه موضوع خاص فلسفی در فیلم مطرح می شود، و نه قرار است یک درس اخلاقی را دیوید لینچ وار به خورد شما دهد. خط داستان این است، روزی روزگاریِ دو انسانی از دو طبقه و طرز فکر متفاوت که بهترین دوستان هم می شوند.

قصه دوستی یک مرد تاجر و یک مرد فقیر. دوستی یک جنتلمن و یک خانم باز، و قصه دوستی یک انسان درون گرا و برون گرا. در این فیلم شما، می بینید که چگونه آدم هایی که شباهتی به هم ندارند می توانند دنیای یکدیگر را عوض کنند و این می تواند ما را به این نکته برساند که اگرچه این تفاهم است که می تواند انسان ها را بهم نزدیک کند، اما گاهی تفاوت ها رابطه را جذاب تر می کند.

اثری که موسیقی فوق العاده زیبایش از کارهای Ludovico Einaudi پیانیست شهیر و قهار ایتالیایی است. موسیقی متن این فیلم نیز به تنهایی به موفقیت های بسیاری دست پیدا کرد و آهنگسازش را جهانی تر کرد.

وقتی برای اولین بار در فرانسه به نمایش درآمد حتی در نزد تماشاگران سرسخت پاریسی با موفقیت بی نظیری روبرو شد و صف های زیادی به خاطرش تشکیل شد. فیلم نه تنها در گیشه موفق بود، بلکه نامزد ۹ جایزه جشنواره معتبر سینمایی فرانسه سزار (César du cinéma) هم شد. امیدوارم از تماشای اش لذت ببرید و اگر با زبان فرانسه آشنا نیستید، با زیرنویس فارسی یا انگلیسی آن را تماشا کنید تا دیالوگ های فوق العاده اش را درک کنید.

 

ویدئوی تریلر فیلم را ببینید

 

نقد جیمز براردینلی را بر فیلم طرد شدگان می خوانید

title "نقد فیلم «طرد شدگان»" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

 

نقد فیلم «طرد شدگان» The Intouchables-نامزد ۹جایزه جشنواره معتبر فرانسه

در ابتدای فیلم « طرد شدگان / The Intouchables» نوشته ای ظاهر می شود و به ما اطلاع می دهد این فیلم “بر اساس یک ماجرای واقعی” ساخته شده است. «طرد شدگان» فیلم خیلی خوبی ست، فیلمی دلگرم کننده، خنده دار و روحیه بخش. اما تأثیرگذاری و قدرت فیلم به میزان وفاداری (یا عدم وفاداری) آن به اصل ماجرا ارتباطی ندارد. پس زیاد در فکر این نباشید که ببینید کجای داستان با اتفاق اصلی تفاوت دارد. از اینکه اصل و نسب یکی از شخصیت های اصلی در فیلم متفاوت از شخصیت واقعی ست، پریشان نشوید. از این فیلم به همین شکل که هست لذت ببرید و زیاد درگیر این نباشید که این فیلم داستانی تا چه حد واقعگرایانه عمل کرده است. این از آن نوع فیلم هاست که می تواند مانند شامپاین بیننده را گیج و سرخوش کند.

title "نقد فیلم «طرد شدگان»" http://anamnews.com/" alt:"کارگردان و نویسنده
«اریک تولدانو» و «الیویه ناکاش»

«اریک تولدانو/Eric Toldeano» و «الیویه ناکاش/Olivier Nakache» مشترکاً مسئولیت نگارش فیلمنامه و کارگردانی فیلم را بر عهده داشته اند. فیلمنامه ی اثر با هوشمندی از ساختار کمدی های عاشقانه بهره می جوید تا دوستیِ (افلاطونی و عاری از میل جنسی) دو مرد با شخصیت هایی کاملاً متفاوت را به تصویر بکشد. کوچکترین اثری از کشش جنسی میان دو شخصیت اصلی فیلم وجود ندارد، با این وجود رابطه ی آنها تابع احساس محبت و رفاقت است. این فیلم راوی دوست داشتن و محبتی ست فارغ از مسائل عشقی که میان دو مرد غیرهمجنس گرا به وجود می آید و به رابطه ی صمیمانه و عمیقی منجر می شود که به ندرت خارج از دنیای سینما دیده می شود. این فیلم درباره ی رفاقت است اما مانند بسیاری از فیلم ها رابطه ی دوستی در کنار اتفاقات اکشن پر سر و صدا یا ماجراهای کمدی سطح پایین در درجه ی دوم اهمیت قرار نمی گیرد. «طرد شدگان» از ابتدا تا انتها به سیر پیدایش رابطه ای کم نظیر میان دو شخص کاملاً متفاوت می پردازد. به سختی می شود فیلمی پیدا کرد که در این زمینه به این خوبی عمل کرده باشد.

title "نقد فیلم «طرد شدگان»" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

فیلیپ (با بازی فرانسو کلوزه Francois Cluzet) از گردن به پایین فلج است. او با وجود اینکه مجبور است زندگی خود را روی صندلی چرخدار بگذارند و از گردن به پایین اندام خود هیچ حسی ندارد، به طرز جالب توجهی به خوبی با وضعیت خود کنار آمده است. او آنقدر ثروتمند هست که بتواند از پس هزینه ی مراقبت های بیست و چهارساعته بربیاید و با کمک یک منشی، یک پرستار و یک مراقب زندگی نسبتاً پرباری را می گذراند. وقتی بر حسب شرایط مجبور می شود جانشینی برای مراقب قبلی اش پیدا کند، چندین داوطلب با خصوصیات معمول و لازم برای این شغل نزد او می آیند و او با آنها مصاحبه می کند، اما در میان این افراد یک شخص عجیب و غریب هم حضور دارد. این شخص جیب بر خیابان خواب و سوءاستفاده جویی به نام دریس ( با بازی عمر سی Omar Sy) است. او تنها به این دلیل درخواست مصاحبه ی شغلی داده تا به مأموران دولتی اثبات کند که واقعاً دنبال کار می گردد و به این ترتیب بتواند از نوعی خدمات دولتی که معادل فرانسوی بیمه ی بیکاری هستند، بهره مند شود. فیلیپ تحت تأثیر روش غیرعادی دریس در طی مصاحبه قرار می گیرد و او را استخدام می کند. خیلی زود، بعد از پشت سر گذاشتن چند مورد بگومگو، میان آن ها رابطه ای عمیق به وجود می آید و پایه های رفاقتی کم نظیر بنا می شود. احترام قائل شدن دوجانبه، علاقه ی شدید به اتومبیل های سریع و تفاوت ذائقه ی موسیقی آن ها به این رابطه قوت می بخشند. فیلیپ عاشق موسیقی کلاسیک است؛ دریس طرفدار پر و پاقرص گروه آمریکایی «Earth, Wind & Fire» است که در سبک R&B فعالیت می کنند.

title "نقد فیلم «طرد شدگان»" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

«طرد شدگان» سرشار از لحظات خلاقانه است، از آن دست صحنه هایی که به یادمان می آورند تماشای اتفاقات روی پرده ی سینما می تواند چقدر لذت بخش باشد. با سرعت راندن دریس و فیلیپ در بزرگراه در حالیکه ترانه ی «September» از رادیو پخش می شود، رقص نمایشی دریس در جشن تولد رسمی فیلیپ، صحنه ای که دریس در نقش آرایشگر فیلیپ ظاهر می شود، یا واکنش دریس وقتی اولین اپرای عمرش را می بیند، فیلم سرشار از چنین لحظات فوق العاده ای است. طنز و درام به خوبی در تعادل قرار گرفته اند. فیلم در هیچ کجای خود بیش از حد احساساتی پیش نمی رود، اما با وجود خنده های گاه و بیگاه، نمیتوان این فیلم را سراسر کمدی دانست. فیلم برای شخصیت ها و شرایط آنها احترام قائل است.

«طرد شدگان» از چاشنی سبک فیلم های آمریکایی بی بهره نیست و این بدان معناست که اگر موضوع زیرنویس داشتن فیلم را درنظر نگیریم (این فیلم به زبان فرانسوی ساخته شده است) احتمال موفقیت فیلم در گیشه های سینماهای آمریکا زیاد است. به نظر می رسد کارگردانان فیلم تحت تأثیر سینمای هالیوود باشند. یکی دیگر از خصوصیات «طرد شدگان» این است که از گنجاندن داستان های فرعی بیش از حد در سیر اصلی روایت اجتناب می کند. در کنار سیر پیدایش رفاقتی که در مرکز ماجراست، اتفاقات دیگری هم رخ می دهند اما تمام آنها در پیش زمینه نگاه داشته شده اند.

title "نقد فیلم «طرد شدگان»" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"

مانند سایر کمدی های عاشقانه و فیلم هایی که به رفاقت می پردازند، بازیگران و جذبه و کشش میان آنها پایه و اساس باقی اجزای فیلم است. در این فیلم، هر دو بازیگر اصلی فوق العاده عمل کرده اند. آنها شخصیت را درک کرده اند، نقش را زندگی می کنند و در رابطه ی دوطرفه ی شخصیت ها صمیمتی خالصانه به نمایش می گذارند. (Francois Cluzet )فرانسو کلوزه بازیگر کهنه کاری ست و در کارنامه ی هنری او در سایت IMDb بیش از ۹۰ اثر ثبت شده است. کسانی که اهل جشنواره های هنری باشند فوراً چهره ی او را به جا می آورند، اما تابحال فیلمی با نقش آفرینی او در قاره ی آمریکا اکران نشده که در گیشه (و خارج از محل نمایش فیلم های هنری) موفقیت چشمگیری کسب کند.( Omar Sy ) عمر سی هم مانند او کارنامه ی هنری پرباری دارد اما زیاد در آمریکای شمالی شناخته شده نیست. این بازیگران شایستگی آن را دارند که بابت موفقیت خود مورد تشویق قرار بگیرند. «طرد شدگان» روح و گرمی و اساس طنز خود را مدیون این دو نفر است.

هنگامی که در نوامبر سال ۲۰۱۱ «طرد شدگان» در فرانسه به نمایش درآمد، با موفقیت بی نظیری روبرو شد. فیلم نه تنها در گیشه موفق بود، بلکه نامزد نه جایزه ی سزار هم شد و یکی از جایزه ها را (بهترین بازیگر مرد برای عمر سی Omar Sy) از آن خود کرد.

جیمز براردینلی (امتیاز ۳٫۵ از ۴)

مترجم:الهام بای

منبع: نقد فارسی

لینک کوتاه :https://goo.gl/4scS6C

title "نقد فیلم «طرد شدگان»" http://anamnews.com/" alt:"نمایی از فیلم"


نوشته‌های مرتبط

1 نظر

  1. شهرزاد

    فیلم دلنشینیه . ادم بعد از دیدن فیلم احساس می کنه در بدترین شرایط هم نباید امیدش از دست بده.صحنه آخر فیلم هم خیلی خوب بود.
    سپاس

    پاسخ

نظری بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *